Czy we Włoszech są otwarte sklepy w niedzielę? Zakaz handlu w 2021 - BelSole

Czy we Włoszech są otwarte sklepy w niedzielę? Zakaz handlu w 2021

Chcecie zrobić zakupy we Włoszech w niedzielę lub w święto? Rząd Włoch zapowiedział wprowadzenie zmian w ustawodawstwie dotyczącym zakupów w dni świąteczne. Odpowiedź na pytanie: czy we Włoszech można robić zakupy w niedzielę i czy obowiązuje zakaz handlu 2021, może Was zaskoczyć.

zakaz handlu w niedzielę
Sklep we Włoszech i ceny 2019/2020

W 1998 roku we Włoszech zakazano handlu w niedzielę (poza nielicznymi wyjątkami). Obostrzenia trwały do 2011 roku, kiedy to zliberalizowano prawo i każdy przedsiębiorca mógł sam decydować, czy będzie handlować w niedzielę czy nie. Zmiana nastąpiła w 2018 roku, gdy Ruch 5 Gwiazd zapowiedział zmiany w ustawie i wprowadzenie 45 niehandlowych niedziel w roku. Liga Północna zaproponowała wprowadzenie „tylko” ponad 25 niedziel z zakazem handlu.

Główną ideą idącą za obostrzeniem jest odbudowanie „włoskiej rodziny”. Z pewnością kojarzycie to hasło, przy okazji polskiej reformy politycy również podkreślali wagę czasu spędzanego z rodziną. Przepisy miałyby nie działać na terenach turystycznych, w centrach miast i wiosek, w górach i nad morzem. Dodatkowo obowiązywałyby wyjątki związane w wielkością miast oraz sklepów. Włosi potrafili zakręcić projektem ustawy jak spaghetti w garnku. 

otwarte sklepy we Włoszech
Sklep z pamiątkami we Włoszech.

Projekt ustawy sobie, a praktyka sobie. Sklepy w niedzielę we Włoszech zazwyczaj są otwarte. W praktyce zakaz handlu we Włoszech nie działa. Wyjątek mogą stanowić małe, lokalne sklepiki. Przed zakupami warto sprawdzić godziny otwarcia interesującego nas sklepu, na przykład w mapach Google. Przydatna może się też okazać informacja czy w danym sklepie obowiązuje przerwa w środku dnia (to we Włoszech powszechne, nawet w zwykłe dni).

Nie wiemy jeszcze co włoski Rząd zrobi w 2021 roku, możemy spodziewać się wszystkiego.

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz