Kiedy będzie można podróżować za granice? Sprawdzamy! - BelSole

Kiedy będzie można podróżować za granice? Sprawdzamy!

Wiele krajów w Europie znosi już restrykcje wprowadzone z powodu koronawirusa. Wielu z nas zmęczonych jest już siedzeniem w Polsce i chcielibyśmy pojechać na wakacje. Czy można już podróżować? Kiedy będzie można pojechać na wakacje? Postanowiliśmy sprawdzić co na tą chwilę wiadomo o podróżach do państw w Europie. Które znoszą ograniczenia lub planują ich zniesienie? Sprawdzamy które państwa otwierają granice i gdzie będzie można wyjechać. Które granice są otwarte?


Austria

Jeśli chodzi o wyjazdy do Austrii na przykład do Wiednia to wyjazd w te wakacje być może będzie możliwy. Władze Austrii rozważają ostrożne uruchomienie turystki dla cudzoziemców jeszcze w wakacje 2020 roku. 15 czerwca otwarta zostanie granica austriacko-niemiecka, a od 18 maja kontrole będą prowadzone tylko w sposób wyrywkowy. Czekamy na dalszy rozwój wypadków.


Belgia

Belgia niestety wciąż stoi okoniem. Na lokalne władze wywierana jest presja ze strony niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które domaga się otwarcia belgijsko-niemieckich granic. Pierwsze decyzje na temat otwarcia granic Belgii mają zostać podjęte w trzecim tygodniu maja. Plotki głoszą, że granice zostaną otwarte w połowie czerwca.


Bułgaria

Jeśli chodzi o Bułgarię to nie mamy dobrych wiadomości. Lokalne władze wciąż nie wypowiedziały się na temat otwarcia granicy dla przyjezdnych z innych krajów. Wiadomo jednak, że gospodarka Bułgarii w znacznej mierze zależy od turystyki więc pozostaje mieć nadzieję, że turystyka zostanie wprowadzona. Na chwilę obecną wprowadzono pełne zamknięcie bułgarskich granic dla cudzoziemców. Najbliższym realnym terminem ich otwarcia jest 14 czerwca.


Chorwacja

Jeśli chodzi o granice Chorwacji to do kraju może wjeżdżać pewna grupa cudzoziemców. Od połowy maja możliwy jest wyjazd w celach biznesowych oraz przyjazd osób, które pracują w Chorwacji. Jeśli posiadamy nieruchomość w postaci mieszkania lub domu letniskowego, łódź, jacht, samolot czy inną rzecz, nawet w leasingu, na terenie Chorwacji to również możliwy jest wjazd. Można też przyjechać z ważnych powodów rodzinnych. Kontrole na granicy obowiązują i trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające cel wizyty.


Dania

Na chwilę obecną duńskie granice pozostają zamknięte. Kiedy Dania w pełni otworzy granice? 1 czerwca jest najbliższą prawdopodobną datą ale wciąż nic nie wiadomo. Na chwilę obecną można wjeżdżać tylko „z ważnych powodów”.


Litwa, Łotwa i Estonia

Do Estonii można przyjechać z Litwy i Łotwy ponieważ krajom udało się osiągnąć porozumienie. Dla przyjeżdżających z innych krajów wciąż obowiązuje kwarantanna. Państwa bałtyckie mają zamiar wkrótce znieść ograniczenia dla obywateli Polski i Finlandii. Wygląda więc na to, że w tym roku uda się pojechać na przykład do Wilna.


Finlandia

Co z otwarciem granic przez Finlandie? Nie mamy dobrych wiadomości. Finlandia zamknęła granice nawet dla Szwedów i na tą chwilę jeszcze ich nie otwarła.


Francja

Jeśli chcecie jechać do Francji do pracy to mamy dobre wiadomości. Francja zniosła ograniczenia dla pracowników sezonowych przybywających z pozostałych krajów Unii Europejskiej, a więc również dla Polaków. Turystyka jeszcze oficjalnie nie funkcjonuje.


Grecja

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Grecja żyje z turystyki. Jeśli planowaliście wakacyjny wyjazd do Grecji to mamy dobre informacje. Lokalne władze chcą otworzyć granice również dla turystów od 1 lipca.


Hiszpania

Niestety jeśli chodzi o Hiszpanię to nie ma dobrych wiadomości. Kraj pogrążony ostatnio w kryzysie również w pewnej części opiera się na turystyce ale dla branży i turystów nie ma dobrych wiadomości. Wjeżdżając do Hiszpanii wciąż trzeba zamykać się na 2 tygodnie w domu.


Holandia

Jeśli chodzi o Holandię to dla celów turystycznych wyjazdy wciąż są niemożliwe.


Irlandia

Jeśli chodzi o Irlandię to nie ma tragedii. Kraj wprowadza już kilkuetapowy plan znoszenia ograniczeń chociaż do ich zniesienia jeszcze daleko. Muzea, hotele i hostele zostaną otwarte 20 lipca. Na chwilę obecną wjeżdżając do Irlandii trzeba się zamknąć w domu na 14 dni.


Islandia

Fanów wyjazdów na Islandię również możemy uspokoić. Kraj ma zamiar ponownie otworzyć się na turystykę naprawdę bardzo szybko. Kiedy Islandia otworzy granice? Władze zapewniają, że nie później niż 15 czerwca.


Malta

Malta zamknęła granice w pierwszej połowie marca. Kraj rozpoczął już znoszenie ograniczeń nałożonych na obywateli ale wciąż nie ma informacji o przywróceniu ruchu turystycznego. Wyjazdów na Maltę w tej chwili nie planujemy.


Norwegia

W pierwszej połowie maja norweskie władze stwierdziły, że otwieranie granic nie należy do ich priorytetów. Norweskie granice pozostają zamknięte od 16 marca.


Portugalia

Jeśli chodzi o Portugalię to również nie mamy dobrych wiadomości. Jeśli chodzi o granicę portugalsko-hiszpańską to pozostanie ona zamknięta dla ruchu kołowego przynajmniej do 15 czerwca. O planach przywrócenia międzynarodowego ruchu turystycznego na lotniskach wcześniej nic nie łychać.


Rosja

Kiedy Rosja otworzy granice? Od końca marca 2020 roku granica rosyjska pozostaje zamknięta dla cudzoziemców. Na dziś nie wiadomo nic na temat otwarcia ruchu turystycznego.


Szkocja

Jeśli chodzi o Szkocję to najwcześniej będą mogli do niej przyjechać osoby mające pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii.


Szwajcaria

Dobre wiadomości. Granice Szwajcarii z Austrią, Francją i Niemcami zostaną otwarte 15 czerwca.


Szwecja

2 miesiące temu w mediach głównego ścieku można było przeczytać ataki na Szwecję, która do sprawy chińskiego wirusa podeszła zdroworozsądkowo. Dziś śledząc komentarze Internautów widać, że trend się odwrócił i niektórzy z podziwem patrzą na zachowanie Szwedów. Kiedy Szwecja otwiera granice? Granica z Norwegią wciąż jest kontrolowana, Szwecja zamknęła granice dla osób spoza Unii Europejskiej.


Słowacja

Kiedy Słowacja otworzy granice? Słowackie władze mają na to jedną odpowiedź: jak najszybciej! Konkretna data jednak nie padła.


Słowenia

Słowenia jest krajem, który zdecydował się na pełne otwarcie granic. Granica Słowenii jest otwarta dla turystów od piątku 15 maja nie trzeba zamykać się na kwarantannę!


Wielka Brytania

Wielka Brytania nie popadła w epidemię strachu i nie zdecydowała się na zamknięcie granic.


Węgry

Jeśli chodzi o Węgry to już z początkiem maja otwarto granice m.in. dla Polaków. Podróżować można w celach biznesowych. Kiedy granica węgierska zostanie otwarta dla turystów? Loty mają działać od 1 czerwca.


Włochy

Kiedy Włochy otworzą granice? Tego jeszcze nie wiadomo ale kraj już teraz zapowiedział plan znoszenia ograniczeń w podróżowaniu wewnątrz kraju. Włosi od 3 czerwca będą mogli jeździć po całym kraju. W internecie pojawiło się wiele fake newsów głoszących, że granice Włoch są zamknięte do 2021 roku. To bzdury, chociaż dokładna data otwarcia granic Włoch nie jest jeszcze znana.


Niemcy

Od 16 maja Niemcy zniosły obowiązek kwarantanny dla przyjezdnych z krajów Unii Europejskiej.


Ukraina

Jeśli planujecie weekend we Lwowie to jak na razie nie ma takiej możliwości. Granice Ukrainy są zamknięte dla cudzoziemców. Możemy jednak wróżyć z fusów. Węgierska linia lotnicza WizzAir otwiera 1 lipca nową bazę we Lwowie i uruchamia loty do wielu krajów w tym również do Polski. Kraj już wychodzi z kwarantanny – otwarte są m.in. ogródki letnie w kawiarniach i restauracjach, salony fryzjerskie i centra handlowe. Możliwe więc, że w te wakacje uda się pojechać na Ukrainę. Warto wcześniej sprawdzić czy na Ukrainę potrzebny jest paszport!

Oczywiście należy pamiętać, że to że wiele z krajów otwiera swoje granice nie oznacza, że jako Polacy możemy tam wyjechać. To znaczy możemy ale wracając zostaniemy wtrąceni do „aresztu domowego” na dwa tygodnie ponieważ po powrocie wciąż trzeba się zamykać. Możemy za to wyjechać na dłużej i do Polski nie wracać, chociaż nie każdy może sobie na to pozwolić.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz