Zamieszki w Barcelonie 2019 - czy bezpiecznie jechać do Katalonii? - BelSole

Zamieszki w Barcelonie 2019 – czy bezpiecznie jechać do Katalonii?

Wiele osób pyta nas czy w związku z ostatnimi wydarzeniami w Barcelonie i starciami w Katalonii jest bezpiecznie. Czy można obecnie jechać do Hiszpanii? Czy zamieszki w Barcelonie są niebezpieczne? Postaramy się nakreślić aktualną sytuację w Katalonii.

Katalończycy po raz kolejny walczą o niepodległość. Fala zamieszek spowodowana jest wyrokami skazującymi katalońskich separatystów. Hiszpańskie władze skazały dziewięciu przywódców ruchu niepodległościowego odpowiedzialnych za protesty z 2017 roku i organizacje referendum niepodległościowego. Wyroki to m.in. 13 lat więzienia dla Oriola Junquerasa, katalońskiego wicepremiera oraz po 12 lat dla rzecznika rządu Jordiego Turulla, ministra spraw zagranicznych Raula Romeva i minister pracy Dolores Bassy. Za liderem separatystów Carlesem Puigdemontem wydany został Europejski Nakaz Aresztowania.

Na ulicach katalońskich miast dochodzi do starć i zamieszek. Przeciw wyrokom strajkują także przedstawiciele związków zawodowych CSC i IAC. Stanęły fabryki, a okolice Barcelony są sparaliżowane. Stoją niektóre fabryki. Występują problemy w działaniu lotniska oraz komunikacji publicznej w tym kolei i metra. Na ulice wychodzą nie tylko walczący o niepodległość Katalończycy. Okazji do ataków szukają lewicowe bojówki. Barcelona nie jest obecnie najbezpieczniejszym miejscem na świecie.

W ciągu minionego tygodnia do szpitali trafiło około 300 osób poszkodowanych w różnego typu ruchach. Hiszpańskie władze aresztowały 100 osób. Zanotowano też ofiarę śmiertelną wśród turystów. Na zawał serca zmarł 65-latek.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odradza wyjazdu do Katalonii ale prosi o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń służb porządkowych.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz