Procesje, podczas których odgrywa się sceny z Biblii, „pogrzeb dorsza”, kolęda oraz morze migdałów. Tak wygląda Wielkanoc w Portugalii. Co się jada w trakcie świąt? Jak się celebruje Wielkanoc?
Zacznijmy od tego, ze Wielkanoc jako święto ruchome co roku jest w innym terminie, w 2021 wydarzy się na początku kwietnia. Wielkanoc będzie 4 kwietnia a wielkanocny poniedziałek 5 kwietnia. Tak samo jest w Hiszpanii czy Włoszech. Co więc Portugalczycy robią na Wielkanoc?
Dni wolne
Dni wolne w Portugalii w Wielkanoc
Wielkanoc w Portugalii podobnie jak w większości chrześcijańskich krajów spędza się w gronie rodzinnym. W odróżnieniu od Polski dniem wolnym od pracy jest Wielki Piątek. Dzięki temu wierzący Portugalczycy mogą uczestniczyć w procesjach i właściwe przygotować się na zmartwychwstanie.
Procesje w trakcje Wielkiego Tygodnia
Jak Portugalczycy spędzają Wielkanoc
Podobnie jak w Hiszpanii, w Portugalii celebruje się cały Wielki Tydzień. Przez ulice miast przechodzą procesje, odtwarzając biblijne sceny. Najsłynniejsze uroczystości odbywają się w Bradze, gdzie pochody organizowane są niemal codziennie, począwszy od Niedzieli Palmowej. Pierwsza jest Procesja Kroków, podczas której odtwarzane są sceny z drogi krzyżowej.
W Wielką Środę odbywa się pochód nazywany „Procesją Najświętszej Panienki na ośle”. Wielki Czwartej to procesja pod nazwą „Ecce Homo”, która symbolizuje proces Jezusa. Uczestniczą w nim ubrani na czarno i zakapturzeni bracia zakonni z pochodniami.
Najważniejszą uroczystością Wielkiego Tygodnia jest Procesja Pogrzebu Pana, która odbywa się w Wielki Piątek. W jej trakcie do trumny składany jest Najświętszy Sakrament, który potem przenosi się na miejsce adoracji.
Pogrzeb dorsza
Wielkanocne danie z Portugalii
W wielu regionach przetrwał zwyczaj tzw. pogrzebu dorsza. W Wielką Sobotę mężczyźni idą na targ i kupują największy kawałek tej ryby, jaki uda im się zdobyć. Potem pieką go w piecu. Dorsza je się z chlebem kukurydzianym i popija winem. Wszystkie resztki, włącznie z ośćmi, chowa się do drewnianej skrzynki, a następnie zakopuje w ziemi. Ma to symbolizować koniec postu i wszelkich wyrzeczeń.
Wielkanocna kolęda
Tradycje Wielkanocne w Portugalii
W Polsce wizyty księdza w domu, czyli tzw. kolędy możemy spodziewać się po świętach Bożego Narodzenia, w Portugalii w Niedzielę Wielkanocną. A gdy parafia jest bardzo liczna to nawet kilka tygodni po niej. Podobnie jak w naszym kraju, ksiądz błogosławi całe domostwo oraz jego mieszkańców. W zamian dostaje mały prezent i nie jest to koperta z pieniędzmi, ale wielkanocne pieczywo nazywane folar. W niektórych regionach, dla orszaku kościelnego, przygotowuje się drobny poczęstunek, w postaci szwedzkiego stołu.
Folar – wielkanocny przysmak
Deser z Portugalii
Wyświetl ten post na Instagramie.
Folar to tradycyjne ciasto wielkanocne. W zależności od regionu może być słodkie albo wytrawne. Na przykład w rejonie Algarve składa się aż z 7 warstw cukru i cynamonu, a na północy dodatkami są kiełbasa albo szynka. O tym, że jest to folar świadczą położone na jego wierzchu, jeszcze przed pieczeniem, ugotowane jaja w skorupkach.
Magia migdała
Portugalski symbol Jezusa
W naszym kraju symbolem życia i odnowy jest jajko. W święta jemy je w najróżniejszych formach. Wielkanoc w Portugalii, natomiast nie może obejść się bez migdałów. To one właśnie są symbolem Jezusa, którego boskość ukryta jest pod powłoką człowieczeństwa tak jak migdał w skorupce. W okresie świąt Portugalczycy zajadają się migdałami w czekoladzie, w cukrze, w lukrze, w polewie, w miodzie oraz jedzą ciasta migdałowe.
Zobacz także:
- Dni wolne i święta w Portugalii w 2021 roku
- Ciastka pasteis de nata – przepis, historia i ceny. Gdzie kupić?
- Boże Narodzenie w Portugalii. Portugalskie tradycje, dania i zwyczaje
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |