Alpy położone są w centrum Europy i łączą zachodnią i centralną część kontynentu. Dzielą środek Europy także na północ i południe, jednak przez jakie kraje przechodzą Alpy i jakie kraje i państwa to kraje alpejskie? Oto odpowiedź na to niebanalne pytanie.
Alpy, jakie państwa?
Zapewne znacie najważniejsze kraje przez które przechodzi to ponad 1200 km pasmo górskie. Tak zwany Łuk alpejski rozciąga się od Nicei we Francji, aż do Triestu na wschodzie Włoch. Najwyższym szczytem jest oczywiście Mont Blanc na granicy francusko-włoskiej, ma on 4 808 metrów nad poziomem morza. Lecz Alpy to nie tylko Francja i Włochy, oto wszystkie kraje przez które przechodzą Alpy:
Alpy austriackie
Austria: Bardzo duża część północnych Alp należy do Alp austriackich, dochodzących prawie pod sam Wiedeń. Najwyższym szczytem Alp austriackich jest Grossglockner mierzący 3 798 m n.p.m. Austria znana jest z dobrych ośrodków narciarskich, takich jak na przykład Zell am See.
28,7% ogólnej powierzchni Alp leży w Austrii.
Alpy włoskie
Włochy: Alpy włoskie w zasadzie oddzielają prawie całą północną część Włoch od Europy, od samej granicy z Francji i lazurowym Wybrzeżem po Triest. Najwyższym szczytem jest Monte Bianco di Courmayeur, 4748 m n.p.m, czyli Mont Blanc. Chcecie jechać na narty do Włoch, poczytajcie o Livigno.
27,2% ogólnej powierzchni Alp leży we Włoszech.
Alpy niemieckie
Niemcy: Tak, w Niemczech są Alpy. Najwyższym szczytem górskim w Niemczech jest alpejski Zugspitze mierzący 2962 m n.p.m.
Alpy francuskie
Francja: We Francji znajduje się wiele z najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach a także duża część tego pasma górskiego. Najwyższym szczytem jest wspomniany wcześniej Mont Blanc.
21,4% ogólnej powierzchni Alp leży we Francji.
Alpy szwajcarskie
Szwajcaria: Duża część Szwajcarii pokryta jest Alpami, które dość mocno ubogacają jej krajobraz. Najwyższym szczytem Szwajcarii jest Monte Rosa (Dufourspitze) mierzący 4 634 m n.p.m.
13,2% ogólnej powierzchni Alp leży w Szwajcarii.
Alpy słoweńskie
Słowenia: Nie zapomnijmy o Słowenii, która także styka się z Alpami i całkiem spora część jest pokryta górami. Najwyższy szczyt Alp Julijskich w Słowenii Triglav mający 2 864 m n.p.m
Liechtenstein
Liechtenstein: Czy Liechtenstein leży w Alpach?, Tak, to także kraj górzysty i leżący w Alpach. Połowa tego małego kraju pokryta jest górami. Najwyższym szczytem Liechtensteinu jest Vordere Grauspitz mający 2 599 m n.p.m
Monako
Monako: Tak, jest to zaskoczenie, ale geograficznie Monako styka się z Alpami i jej górzysta część łączy się z tym pasmem górskim. Jeśli ktoś Was zapyta czy Monako leży w Alpach, możecie pochwalić się wiedzą! Należy dodać, że zachodnie Alpy dochodzą do samego Morza Śródziemnego.
Węgry
Węgry: Niektórzy Wzgóza Koszeg zaliczają do regionu alpejskiego.
Alpy zachodnie i Alpy wschodnie, jakie kraje?
Alpy dzielą się głównie na dwie części, zachodnią i wschodnią. Do zachodniej należą: Francja, Monaco, część Włoch, część Szwajcarii. Do wschodnich Alp należą za to: Austria, część Szwajcarii, Liechtenstein, część Włoch i Słowenia.
Zobacz także:
- Zell am See Kaprun, skipass i ceny w 2022. Sezon, co warto wiedzieć?
- Livigno: ski pass, ceny i cennik w 2021/22
- Kiedy zaczyna sie sezon narciarski w alpach? Kiedy zostaną otwarte stoki?
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |