Jeśli chodzi o picie wody z kranu we Włoszech, to tak jak w słynnym dowcipie, jeden rabin powie tak, drugi nie. Postaramy się Wam przedstawić sprawę picia wody z kranu we Włoszech, powiemy czy kranówka jest bezpieczna, czy można się zatruć oraz gdzie pić wodę kranową we Włoszech. Zapraszamy!
Nic nie popsuje wakacji jak niestrawność i problemy żołądkowe, a to może nam grozić jeśli wypijemy coś czego nie powinniśmy. Należy więc uważać co i gdzie pijemy we Włoszech, dla tych co się obawiają – w sklepach we Włoszech znajdziecie mnóstwo taniej wody butelkowanej, jednak nie zawsze jest ona poręczna oraz ekologiczna. Co z kranówką we Włoszech? Czy można ją bezpiecznie pić?
Kranówka we Włoszech
Zacznijmy od popularnego i powtarzanego zdania w internecie czyli: We Włoszech woda z kranu jest generalnie bezpieczna do spożycia w całym kraju. Obejmuje to zarówno duże miasta, jak Rzym, Mediolan, Florencja czy Neapol, jak i mniejsze miasta i wioski. Wysoka jakość wody z kranu we Włoszech wynika z surowych norm i regulacji dotyczących jakości wody pitnej.
Według nas jednak nie jest to do końca prawda, kranówka we Włoszech jest zazwyczaj bezpieczna, jednak w wielu miejscach nie podjęlibyśmy się picia wody z kranu. Kiedyś rozmawialiśmy z Panią z Trapani, która to powiedziała nam, iż sama nie piłaby wody nigdzie poniżej Rzymu. Zwłaszcza nie piłaby wody kranowej na Sycylii. Mamy podobne zdanie i też przykłady wśród znajomych, którzy to postanowili napić się wody w różnych miejscach na południu półwyspu i (prawdopodobnie) im to zaszkodziło. Są jednak bezpieczne miejsca, gdzie zazwyczaj nalewamy sobie wodę z kranu, są to regiony w okolicach Alp na północy czy regiony w na granicy z Austrią czy Słowenią, Toskania, Piemont, Lombardia oraz duże miasta są zazwyczaj bezpieczne.
Są jednak pewne wyjątki jeśli chodzi o te bezpieczne regiony, np. na niektórych wyspach lub w bardzo starych budynkach sieć wodociągowa może być starej konstrukcji i mimo że woda jest technicznie bezpieczna do picia, jej smak i zapach mogą nie być zbyt przyjemne. W takich miejscach często rekomenduje się picie wody butelkowanej.
Gdy jesteś w nowym miejscu i nie jesteś pewien, zawsze najlepiej jest zapytać mieszkańców. Niektóre kraje rekomendują picie butelkowanej wody z uwagi na bakterie lub wirusy, które mogą być obecne w wodzie, na które nie jesteś odporny. W każdym miejscu, do którego podróżujesz, zawsze warto zapytać lokalnych mieszkańców lub personel hotelu na temat lokalnej wody. Pamiętajcie też o napisach na kranach czy fontannach: acqua non potabile oznacza, że woda nie jest pitna.
Co mówią oficjalne dane o wodzie kranowej we Włoszech?
Woda pitna we Włoszech spełnia standardy zarówno pod względem jakości, jak i bezpieczeństwa.
Dotyczy to zarówno wody z kranu, jak i wody z fontann w dużych miastach. Według nas warto jednak zaopatrzyć się na przykład w butelkę z filtrem, żeby dmuchać na zimne. Pamiętajcie też, że przez czasami wyższy poziom chloru na poziomie 0,5 mg/l woda ta może mieć kiepski smak.
Nie do końca możemy zgodzić się z tym zdaniem, jak wygląda to w poszczególnych miastach i jakie mamy subiektywne zdanie na temat picia wody kranowej we Włoszech:
Czy w Rzymie można pić wodę z kranu?
Nie obawialibyśmy się picia wody z kranu w Rzymie. Będzie ona raczej bezpieczna, pamiętajcie by zapytać wcześniej obsługi hotelu lub sprawdzić czy nie ma oznaczenia acqua non potabile.
Czy we Florencji można pić wodę z kranu?
We Florencji tak zwana kranówka będzie raczej bezpieczna, zwłaszcza, że okoliczne wzgórza słynną z doskonałej wody (takiej jak w Lukka).
Czy w Mediolanie można pić wodę z kranu?
Mediolan posiada raczej bezpieczną sieć wodociągową i nie obawialibyśmy się picia wody w Mediolanie z kranu.
Czy w Bari można pić wodę z kranu?
Pomimo naszej miłości do Bari, nie pilibyśmy wody w Bari z kranu bez pewności, że jest ona bezpieczna. Zawsze możecie kogoś zapytać ze swojego lokalu jak wygląda infrastruktura w tym miejscu. Butelka z filtrem będzie idealna.
Czy w Katanii można pić wodę z kranu?
Na Sycylii nie odważylibyśmy się pić wody z kranu, ani w hotelu ani z fontanny. Możecie wcześniej zapytać kogoś mieszkającego w okolicy czy woda jest bezpieczna – ale polecamy butelkę z filtrem lub wodę butelkowaną.
Czy w Palermo można pić wodę z kranu?
Podobnie jak w przypadku Katanii, nie polecamy pić wody z kranu w Palermo. Na ogół nic się nie stanie – jednak my odradzamy.
Czy w Wenecji można pić wodę z kranu?
Bez obaw, woda w kranie to nie ta sama co w kanale – woda w kranach w Wenecji pochodzi z lądu, jest raczej bezpieczna.
Napiłem się wody kranowej we Włoszech, co teraz?
Nic, najprawdopodobniej nic Ci się nie stanie. Przynajmniej tak mówi statystyka i raporty – my staraliśmy się Wam raczej pokazać gdzie ta woda jest najbezpieczniejsza a gdzie mniej bezpieczna. Może być i tak, że zatrujecie się w alpejskim kurorcie, a przeżyjecie tydzień na kranówce na Sycylii. Czasami można mieć po prostu pecha, żeby go minimalizować po prostu miejcie ze sobą butelkę z filtrem.
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |