Wielkanoc w Chorwacji: 7 ciekawostek o świętach w Chorwacji - BelSole

Wielkanoc w Chorwacji: 7 ciekawostek o świętach w Chorwacji

Wielkanoc w Chorwacji obchodzi się bardzo podobnie jak w Polsce,  ale jest kilka wyjątkowych tradycji, które występują tylko w tym kraju. Jak więc Chorwaci obchodzą Wielkanoc? Czy mają dni wolne? Oto, przegląd ciekawostek o świętach Wielkanocnych na Chorwacji

Wielkanoc to święto ruchome i w każdym roku wypada w trochę innym okresie, w 2021 roku wypada na początku kwietnia. Wielki piątek będziemy mieć 2 kwietnia, a Wielkanoc 4 kwietnia. Święta w Chorwacji obchodzi się w tym samym okresie jak w Polsce, Włoszech czy Grecji.

 

Kwiaty przy studniach

 

W Niedzielę Palmową w Chorwacji święci się w kościele palemki, zrobione z gałązek oliwnych, rozmarynu oraz kwiatów. W wielu miasteczkach i na wsiach poświęconymi kwiatami przystraja się studnie, mają one symbolizować nadejście wiosny. 

 

Procesja na wyspie Hvar

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez RTL Vijesti (@rtl.vijesti)

Tradycyjna procesja za krzyżem zaczyna się wieczorem w Wielki Czwartek i kończy w Wielki Piątek rano. Trasa procesji ma 22 kilometry i porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wielowiekowy obyczaj mówi, że mieszkańcy powinny wyjść z domów, by ucałować krzyż, a niosących go obdarować pieniędzmi. Procesja z wyspy Hvar została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

 

33 różańce

 

Tradycja chorwacka nakazuje w Wielki Piątek odmówić 33 różańce na pamiątkę 33 ran Jezusa oraz wypicie lampki czerwonego wina jako wspomnienie jego krwi. W ten dzień nie wykonuje się żadnych głośnych prac, nawet tych w polu.

 

Kolorowe pisanki

 

malowanie jajek na chorwacji

W Wielką Sobotę w Chorwacji tak samo, jak w Polsce maluje się jajka. Dawniej w Dalmacji dziewczyny ozdabiały pisanki dwoma gołąbkami, sercem i swoim imieniem, a potem, dawały je swoim ukochanym w prezencie. Panny z Podraviny wystawiały w oknie wszystkie pisanki, które otrzymały. Natomiast w Dubrowniku narzeczony dostawał od ukochanej aż tuzin malowanych jajek.

Najbardziej znane są pisanki tworzone w małym miasteczku Koprivnica. 2-metrowe malowane jajka, to prawdziwe dzieła sztuki. Lokalni artyści ozdabiają je malunkami w stylu chorwackiej sztuki Naive – są to proste rysunki, podobne do prac dziecięcych.

 

Vuzmenke – święty ogień

 

W Wielką Sobotę przed kościołami stawia się wielkie stosy, które są rozpalane tylko poprzez pocieranie kamienia o kamień. Ksiądz błogosławi ogień, a ludzie  zapalają od niego swoje świecie i zanoszą święty ogień do swoich domów. Dawniej gospodynie rozpalały nim pod kuchnią.

 

Wino na zdrowie

 

chorwackie wino

Podczas Wielkanocy, Chorwaci piją bardzo dużo wina, często rozcieńczonego z wodą. Ma to zapewnić siłę, witalność i dobre zdrowie. Butelka wina oraz rakija tradycyjnie znajdują się w koszyku wielkanocnym.

 

Uskrsna Pogača

 

Wielkanoc w Chorwacji to także pyszne ciasta. Najbardziej tradycyjnym daniem jest słodkie drożdżowe ciasto Uskrsna Pogača. Jego przygotowaniem zajmuje się najczęściej babcia, której asystuje cała rodzina.  Każda pani domu ma swoją recepturę i wkłada do środka ulubione dodatki i aromaty. Ciasto formuje się w kształt wieńca albo kuli, a na środku robi się nacięcie na znak krzyża. Gdy ciasto jest upieczone, na środek kładzie się pisanki. Ich ilość zależy od wielkości wypieku. Pogačę należy włożyć do koszyczka i poświęcić.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz