5 faktów, o tym jak wygląda Wielkanoc na Cyprze? - BelSole

5 faktów, o tym jak wygląda Wielkanoc na Cyprze?

Wielkanoc na Cyprze ustanawia się zgodnie z cyklem księżyca, czyli zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pełni księżyca po równonocy wiosennej. W 2021 roku jest to 2 maja. Jak świętuje się Wielkanoc na Cyprze? Co jedzą Cypryjczycy?

Wielkanoc na Cyprze jest trochę podobna także do tego święta w Grecji. Jednak różni się pewnymi szczegółami, jak więc na Cyprze spędza się Wielkanoc?

Płatki róż na szczęście

W Wielki Piątek od rana Cypryjczycy zanoszą do kościoła różne kwiaty, w tym wonne róże. Młode dziewczyny ozdabiają nimi symboliczny grób Jezusa. Tradycja nakazuje, aby w ten dzień odwiedzić co najmniej kilka kościołów. W każdym z nich trzeba ucałować epitafium i wziąć po jednym płatku róży na szczęście.

Czerwone jajka

Na Cyprze, podobnie jak w Polsce jest tradycja malowania jajek, tyle że mają one kolor czerwony, czyli barwę krwi Jezusa. W Niedzielę Wielkanocną Cypryjczycy stukają się tymi jajkami. Skorupka symbolizuje grób Jezusa, a jej rozbicie oznacza zmartwychwstanie. 

Stosy Judasza – czyli wielkie ogniska

W Wielką Sobotę, po zmroku Cypr świeci. Dosłownie. Na placach przed cerkwiami płoną ogromne ogniska, nazywane stosami Judasza. Każdego roku gromadzą one tłumy ludzi, które przychodzą podziwiać ciężką pracę budowniczych. A zbudowanie stosu nie jest proste.

Nastolatki przeszukują każde pole, okolicę, a nawet stare magazyny, aby znaleźć łatwopalny materiał. Na ognisko trafiają stare meble i gałęzie drzew – wszystko co sprawi, że stos będzie jak najwyższy. Nie tylko zbieranie jest pracochłonne. Okoliczni chłopcy walczą o zdobycie tytułu budowniczego najwyższego ogniska. Oznacza to, że konkurencyjne ekipy, podbierają sobie drewno, a nawet polewają stosy wodą – aby gorzej się paliły. 

Zabawa w Wielką Niedzielę

Niedziela Wielkanocna to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, wspólnej zabawy i jedzenia. Na podwórkach rozkłada się wielkie rożna, na których piecze się jagnięta. 

Ludzie ściskają się, całują i witają słowami  „Christos Anesti!” (Chrystus zmartwychwstał!). Odpowiedzią jest: „Alithos Anesti” (Naprawdę zmartwychwstał!). 

Towarzyskim spotkaniom towarzyszą też tradycyjne gry: wyścigi jaj, czyli kto pierwszy dobiegnie do mety i nie upuści jajka położonego na łyżce trzymanej w ustach, sakoulodromie – ściganie się do mety w pustym worku ziemniaków, przeciąganie liny, a także pokazy tradycyjnych tańców.

Wielkanocne smakołyki

W Wielki Czwartek na Cyprze czuć zapach pieczonego ciasta. Gospodynie przygotowują flaounes, czyli bułeczki z kruchego ciasta z serem, jajkiem i dodatkiem mięty, formowane w trójkątne i kwadratowe kształty, tyropittes – chlebki z dodatkiem małych kawałków sera i zawijane z ziarnami sezamu, a także kruche ciasteczka, nazywane koulouria.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz