W Hiszpanii niewiele jest tak niezwykłych i ciekawych miejsc. Różowe jezioro Torrevieja czyli Laguna Salade de Torrevieja to jedna z największych atrakcji w okolicach Alicante. Jest też atrakcją dla dzieci ponieważ w okolicy podziwiać można nie tylko różowe jezioro ale i różowe flamingi. Jak dojechać do różowego jeziora w Hiszpanii? Dlaczego różowe jezioro jest różowe? Czy wstęp na brzegi jeziora jest płatny? Oto historia i właściwości niezwykłego różowego jeziora.
Różowe jezioro – dojazd i lokalizacja
Dwie słone laguny znajdujące się na wschód od Walencji są jednymi z największych atrakcji regionu. Położone są na terenie parku Parque Natural de las Lagunas de La Mata y Torrevieja otwartego 27 stycznia 1989 roku. Chroniony obszar zdejmuje 3 843 hektary z czego akweny wodne mają powierzchnię 2100 hektarów. W skład parku wchodzą dwa zbiorniki wodne połączone są ze sobą za pomocą kanału oraz z morzem za pomocą kanału zwanego El Acequión powstały już w XIII wieku. Wody zasolonych zbiorników oddzielone są antykliną na której położona jest miejscowość El Chaparral.
Najsłynniejsze różowe jezioro w Europie położone jest około 50 kilometrów na południe od Alicante w okolicach regionu Murcja. Obszar na którym znajduje się jezioro o niezwykłych barwach jest obszarem chronionym Parque Natural de las Lagunas de La Mata y Torrevieja. W jego skład wchodzi nie tylko różowe jezioro, które dziś interesuje nas najbardziej ale również słona laguna Laguna Salada de la Mata, która nie jest już tak wielką atrakcją turystyczną. Działa ona jako podgrzewacz wody, a sól pozyskiwana jest z różowej laguny. Rocznie udaje się pozyskać od 600 do nawet 700 ton soli.
Planując wycieczkę do Hiszpanii by zobaczyć różowe jezioro najłatwiej skorzystać z lotów z lotnisk w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie (Modlin), które połączone są z portem lotniczym Alicante. Stamtąd dojazd nad różowej jezioro jest bardzo łatwy – można dojechać busem lub wypożyczonym na miejscu samochodem.
Nad jezioro najlepiej dojechać od wschodu od strony Calle sol. Znajduje się tam punkt widokowy. Zwiedzanie różowego jeziora w Hiszpanii jest darmowe. Nad jezioro można również dojechać autobusem na dworzec w ceterum Torrevieja, a następnie przejść około 30 minut w stronę jeziora. Bilety na autobus z Alicante kosztują w granicach 4,50-6 EUR. Odjeżdżają przez cały dzień niezależnie od dnia tygodnia od 7:00 do 21:00.
Dlaczego wody różowego jeziora są różowe?
Wielu turystów zastanawia się dlaczego różowe jeziora są różowe. Nie chodzi tu tylko o to w Torrevieja ponieważ różowe jeziora znajdują się w różnych zakątkach świata na każdym kontynencie. Wszystkie różowe jeziora łączy wysokie zasolenie wody ale to oczywiście nie sól sama w sobie przyczynia się do charakterystycznego zabarwienia wody.
Wrażenie tego, że woda w akwenie jest różowa spowodowane jest kilkoma czynnikami ale najważniejszym z nich jest obecność mikroalgi dunalielli słonolubnej (Dunaliella salina). Niewiele jest organizmów, które potrafią przetrwać w wysokim zasoleniu z jakim mamy do czynienia w różowych jeziorach. Dunaliella selina dostosowała się do przetrwania w akwenach służących do odparowywania soli przez wysoką zawartość ß-karotenu i wysokie stężenie glicerolu. Sprytny organizm jest chętnie wykorzystywany przez człowieka właśnie ze względu na wysoką zawartość ß-karotenu.
Drugim z powodów przez który różowe jezioro w Hiszpanii jest różowe jest obecność archeonów z grupy halobakterii, które dostosowane są do egzystowania w ekstremalnych warunkach wysokiego zasolenia. Fragmenty błon helobakterii zawierają czerwony barwnik więc ich obecność dodatkowo potęguje wrażenie tego, że wody laguny w Torrevieja są różowe lub czerwone. Niestety efektem wszystkich tych cech wód laguny jest jej specyficzny zapach.
Flora i fauna różowego jeziora
Algi i bakterie żyjące w słonej wodzie nie są jedynymi organizmami, które można tu spotkać. Poza samym kolorem wody i grudkami soli na brzegach laguny największą atrakcją hiszpańskiego różowego jeziora jest obecność równie różowych ptaków. W Hiszpanii nad różowym jeziorem, a konkretniej nad drugą laguną La Mata, można zaobserwować flamingi! W czasie sezonu lęgowego nad laguną obserwowano nawet do 2 tysięcy sztuk flamingów.
Oczywiście flamingi nie są jedynymi ptakami, które wybrały sobie okolice parku jako bezpieczne schronienie. W sezonie wędrówek ptactwa spotkać tu można wiele najróżniejszych gatunków. Obserwowano rybitwy, szczudłaki, błotniaki łąkowe, perkozy, ohary czy szablodzioby. W okolicy na stałe rezydują takie gatunki jak m.in. sieweczka morska, rybitwy czy kulony zwyczajne.
W ekstremalnie zasolonej wodzie nie można spodziewać się wielu gatunków ryb ale to nie ryby sprawiają, że nad brzegami słonych lagun obserwować można wiele ptaków. Ptaki żerują tu na niewielkich skorupiakach zwanych słonaczekami (Artemia salina), które upodobały sobie życie w słonych wodach. Te małe skorupiaki również mają czerwonawo-różowy kolor dodatkowo potęgując niezwykłe wrażenie.
Jak zachować się nad różowym jeziorem i kiedy jest bardziej różowe?
Odwiedzając brzegi różowego jeziora w Torrevieja poza charakterystycznym kolorem wody uwagę zwracają piana na powierzchni jeziora i kryształki soli oraz – zwłaszcza od czerwca do października – piętrzące się góry pozyskanej tu soli. Mimo wielkich chęci do zanurzenia się w odmętach różowej wody nie wolno tego robić. Nad brzegiem lagun należy zachowywać się szczególnie uważnie by nie zniszczyć niezwykłego środowiska.
W okolicy można zwiedzić również Muzeum Morza i Soli w Torrevieja poświęcone historii regionu gdzie zobaczyć można stare łodzie służące do transportu surowca i dowiedzieć się więcej o tradycjach regionu. Zwiedzanie muzeum tak jak i różowego jeziora jest bezpłatne.
Jeśli chcecie by wasze zdjęcia z wakacji w Hiszpanii zachwyciły znajomych to istnieje kilka dobrych sztuczek na to, by różowe jezioro było jeszcze bardziej różowe. Woda akwenu będzie bardziej różowawa gdy sfotografujecie ją w dniu w którym panowało nieco większe zachmurzenie lub o wschodzie lub zachodzie słońca gdy niebo również będzie różowawe. Fanów różowych jezior powinny zainteresować również Lake Hiller w Australii, Lac Retba w Senegalu, Jezioro Masazir w Azerbejdżanie czy kanadyjskie Lake Dusty Rose oraz przepiękne saliny w Trapani na Sycylii.
Różowe jezioro porady i najważniejsze informacje dla turystów:
— Najlepszym okresem na odwiedzenie Laguna Rosa jest Lato oraz wczesna jesień. Wtedy też aktywność bakterii jest większa, a kąt padania światła na powierzchnię wody jest optymalny dla lepszego efektu różowej wody na zdjęciach
— W wodach różowego jeziora nie wolno kąpać się ani pływać. Niektóre instagramowiczki łamią ten zakaz dla fotek do wstawienia na internet. To zachowanie naganne
— Flamingi najłatwiej spotkać w latem i wczesną jesienią
— Trekking nad brzegiem jeziora działa kojącą na oddychanie dzięki dużej zawartości jodu w powietrzu
— Do jeziora najlepiej dojechać własnym samochodem lub wynajętym pojazdem
— Zwiedzanie różowego jeziora w Hiszpanii jest darmowe
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |