Czy w Porto jest bezpiecznie? Portugalia - bezpieczeństwo 2019

Czy w Porto jest bezpiecznie? Portugalia – bezpieczeństwo 2021

Przed wyjazdem do Porto w Portugalii wiele osób zastanawia się czy Portugalia jest bezpieczna. Czy w Porto jest bezpiecznie? Czy istnieją jakieś zagrożenia czyhające na turystów zwiedzających słynny bazar Mercado do Bolhao, dworzec z przepięknymi azulejo lub most Ludwika I. Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z bezpieczeństwem wyjazdów do Porto. Czy trzeba obawiać się narkotyków? Czy zdarzają się kradzieże kieszonkowe? Czy Porto jest zdrowe – zapraszamy!

Na co uważać jadąc do Portugalii

Od 26 marca 1995 roku Portugalia jest pełnoprawnym członkiem Układu z Schengen, a już od 1986 roku członkiem Unii Europejskiej. To w teorii powinno być gwarantem tego, że Portugalia jest całkowicie bezpieczna dla turystów. Niestety nie do końca tak jest. Kraj od wielu lat wielu już lat może pochwalić się PKB niższym od Polski i od 2008 roku gdy zanotowano w Portugalii rekordowo wysoki PKP kraj pozostaje w stagnacji. Bogaci turyści z zagranicy są więc łakomym kąskiem. Nie na tyle łakomym by porwać ich dla okupu czy napaść z bronią w ręku. W Portugalii zwłaszcza w atrakcyjnie turystycznych miejscówkach lepiej trzymać się na baczności i uważać na kieszonkowców oraz nie zostawiać na widoku wartościowych przedmiotów takich jak torba z laptopem, smartfon, lustrzanka czy portfel. W Portugalii, nie tylko w Porto, należy uważać na kieszonkowców.

Na co uważać w Porto – narkotyki i fawele

Bezpieczeństwo w Porto

Z możliwością zapalenia marihuany kojarzą się zwykle wyjazd do Holandii ale również w Portugalii prawo dotyczące narkotyków jest dość liberalne o czym więcej w naszym artykule narkotyki w Portugalii. Posiadanie niewielkich ilości najróżniejszych środków nie jest praktycznie rzecz biorąc karalne, karalne jest za to ich sprzedawanie. Nie przeszkadza to jednak wręcz tłumom handlarzy narkotyków, którzy nagabują turystów przechodzących głównymi ulicami Porto. Tu więcej o prawach narkotykowych w Portugalii.

Jeśli chcecie zapalić w Porto to lepiej unikać zakupów od przypadkowo napotkanych handlarzy. Po pierwsze poza sprzedażą upragnionego ziółka mogą sprzedawać Wam coś innego – na przykład kosę. Handlarze tworzą prawdziwe gangi rozchodzące się po ulicach portugalskich miast i możecie mieć pewność, że każda transakcja jest obserwowana przez całą dobrze poinformowaną grupę osób. Jeśli zdecydujecie się na zakup materiału z przypadkowego źródła to pamiętajcie, że w przypadku interwencji policji to osoba sprzedająca będzie mieć problem.

Bezpieczeństwo w Porto

Nie dajcie wymusić na sobie haraczu od członków gangu, którzy po udanej transakcji będą grozić złożeniem podpierdolki na policję lub sami udawać policjantów i wymuszać pieniądze. Na ulicznych handlarzy najlepiej wcale nie reagować. Policja na ulicach Porto jest widoczna zwłaszcza w turystycznych lokalizacjach. Nie oznacza to oczywiście, że na ulicach nie ma przestępczości. Są rzeczy na które policja nie zareaguje…

Odchodząc od głównych ulic miasta nie trzeba przejść zbyt daleko by trafić w obszary prawdziwej biedy. Biedne dzielnice w Portugalii nie są aż tak biedne i niebezpieczne jak te w Brazylii ale jeśli nie znacie miasta i kraju to lepiej nie zapuszczać się samotnie w rejony potencjalnie niebezpieczne. Również wieczorami lepiej trzymać się w grupie. Uważajcie na rejony i podejrzanych mieszkańców takich miejsc jak Bairro do Aleixo, slumsów Bairro do Cerco ich okolic oraz Bairro do Lagarteiro i Bairro Pinheiro Torres. Przechadzając się ulicami Porto biedę będzie widać na pierwszy rzut oka.

Na co uważać w Porto – ceny

Bezpieczeństwo w Porto

Obiad w dobrej restauracji z Przewodnika Michelin takiej jak chociażby Euskalduna Studio, Antiqvvm, O Paparico lub Pedro Lemos może kosztować kilkaset EUR za kolację dla dwóch osób i nie ma w tym nic dziwnego. Pobyt w hotelu InterContinental Palacio das Cardosas, Infante Sagres, Pestana Palacio do Freixo lub Vidago Palace też musi swoje kosztować. To jakość za którą warto zapłacić te kilkaset euro za posiłek czy noc. Są jednak miejsca których standard nie jest wysoki, a ceny wręcz przeciwnie. Nie dawajcie się oszukać w Porto i nie płaćcie więcej za rzeczy, które nie są tego warte i kilkaset metrów dalej kosztuje mniej. Na szczęście w Porto nie oszukują w kantorach.

Bezpieczeństwo w Porto – przydatne informacje

Zachowując granice zdrowego rozsądku w Porto można czuć się bezpiecznie. Ważne by na pierwszy rzut oka nie wyglądać na bogatego i zagubionego turystę. Jeśli masz zegarek za więcej niż kilka tysięcy, droższą biżuterię czy torebkę rzeczy te lepiej pozostawić w hotelu lub wynajętym apartamencie. Na ulicy najlepiej nie sprawiać wrażenia zagubionego o co wcale nie jest trudno w Porto. Lepiej unikać zapuszczania się w nieznane okolice zwłaszcza po zmroku. Transport publiczny, restauracje czy punkty turystyczne są w Porto bezpieczne. Portugalia nie jest też zbytnio narażona na ataki terrorystyczne i raczej nie trzeba się obawiać żadnych imigrantów.

Unikając eksponowania i pozostawiania drogich przedmiotów bez opieki oraz zapuszczania się w slumsy w Porto można czuć się bezpiecznie. Ważne jest by pamiętać o tym, że słońce w Portugalii potrafi przygrzać bardzo mocno. Numer alarmowy w Portugalii to 112.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz