Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku planowania wakacyjnego wyjazdu jest wybór bezpiecznej destynacji podróży. Z racji tego, że wielu turystów z Polski wybiera wypoczynek na Półwyspie Bałkańskim, w naszym materiale sprawdzimy, czy Słowenia jest bezpieczna. Z naszego materiału dowiesz się, jaki jest poziom bezpieczeństwa w Słowenii, a także na co uważać w trakcie wakacji w Słowenii. Zapraszamy do lektury!
Czy Słowenia jest bezpieczna?
Dobrym wskaźnikiem poziomu bezpieczeństwa w Słowenii są wyniki międzynarodowych rankingów. A zdecydowana większość z nich umieszcza Słowenię w ścisłej czołówce najbezpieczniejszych krajów na świecie. Przykładem takiego stanu rzeczy jest zestawienie Global Index Pax, które klasyfikuje Słowenię na 8 miejsce w tym rankingu. W tym kontekście Słowenia znacznie wyprzedza inne kraje leżące na Półwyspie Bałkańskim (dla przykładu, całkiem wysoką, 14 lokatę w rankingu zajmuje Chorwacja, Bułgaria została sklasyfikowana na 30 miejscu, a popularna wśród polskich turystów Czarnogóra jest 45). Jaki widać, odpowiedź na pytanie o to, czy Słowenia jest bezpieczna, jest całkowicie twierdząca.
Na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa w Słowenii wpływa kilka czynników. Przede wszystkim, kraj ten odnotowuje bardzo niewielki odsetek poważnych przestępstw, takich jak morderstwa, porwania czy pobicia. Wynika to między innymi z bardzo stabilnej sytuacji wewnętrznej kraju, co warunkuje skuteczne działanie słów bezpieczeństwa.
W kontekście tego, czy Słowenia jest bezpieczna, należy również podkreślić, że jest to zdecydowanie najlepiej rozwinięty kraj w tej części Europy. Dzięki temu w Słowenii można odnotować wysoki poziom opieki zdrowotnej. Kraj ten dysponuje również dobrze rozwiniętą siecią transportową i infrastrukturą drogową, co również odgrywa kluczową rolę dla bezpieczeństwa w Słowenii.
Rozważając kwestie związane z tym, czy Słowenia jest bezpieczna, należy wspomnieć również o warunkach atmosferycznych panujących w tym kraju. Klimat Słowenii charakteryzuje się stosunkowo chłodnymi zimami i ciepłymi latami, jednak temperatura w tym kraju daleka jest od skrajnych i niebezpiecznych dla zdrowia temperaturami. Co prawda serwis Gov.pl informuje, że na terenie Słowenii może do trzęsień ziemi, jednak wstrząsy występują sporadycznie i cechują się raczej słabą siłą.
Bezpieczeństwo w Słowenii. Na co powinni uważać turyści w Słowenii?
W poprzedniej części materiału wykazaliśmy, że odpowiedź na pytanie o to, czy w Słowenii jest bezpiecznie, jest jak najbardziej twierdząca. Mimo, że wskaźnik bezpieczeństwa w Słowenii jest bardzo wysoki, istnieje kilka sytuacji, na które powinni zwrócić uwagę turyści.
Większość przewodników turystycznych wskazuje, że listę tego, na co należy uważać w Słowenii, jest kwestia kieszonkowców. Chociaż problem ten nie ma takiej skali, jak w przypadku największych zachodnioeuropejskich metropolii, to nieostrożni turyści mogą łatwo pożegnać się z dokumentami i gotówką. Szczególną uwagę należy zachować zwłaszcza w trakcie podróży komunikacją publiczną, a turyści nie powinni nosić ze sobą dużej ilości gotówki. W Słowenii może dochodzić również do prób włamań do samochodów, dlatego pojazdy powinno zostawiać się na parkingach strzeżonych.
Część turystów wskazuje, że w Słowenii należy uważać również na nieuczciwe praktyki stosowane przez kierowców taksówek. Dlatego przed rozpoczęciem przejazdu należy po pierwsze ustalić dokładną cenę usługi, a także sprawdzić, czy pojazd zawiera taksometr. Oszustwa mogą dopuszczać się również niektórzy lokalni sprzedawcy i osoby obsługujący atrakcję, sztucznie zawyżając ceny produktów oraz niepoprawnie wydając resztę.
Część turystów odwiedzających ten kraj wskazuje, że problemem turystów w Słowenii może być również duża powszechność komarów. Owady co prawda nie przenoszą groźnych chorób, jednak mogą nieco zakłócić wakacyjny wypoczynek.
Podsumowując, mimo kilku przeszkód czekających na turystów, odpowiedź na pytanie o to, czy w Słowenii jest bezpiecznie, jest jak najbardziej twierdząca. Bezpieczeństwo w Słowenii stoi na bardzo wysokim poziomie, dlatego turyści odwiedzający ten kraj i zachowujący podstawowe środki ostrożności łatwo unikną większych zagrożeń.
Zobacz także:
- 8 najlepsze atrakcje turystyczne, Maribor i okolice, co zobaczyć w Mariborze?
- Czy Słowenia jest w Unii Europejskiej?
- Czy Słowenia jest w NATO? Członkowsko, od kiedy?
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |