8 najlepsze atrakcje turystyczne, Maribor i okolice, co zobaczyć w Mariborze? - BelSole

8 najlepsze atrakcje turystyczne, Maribor i okolice, co zobaczyć w Mariborze?

Maribor to popularne miasto na w Słowacji wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Mariborze? Co warto zwiedzić w Mariborze? Co zobaczyć w Mariborze? Jakie zabytki warto zobaczyć w Mariborze 2023? Sprawdźmy Maribor co zwiedzić atrakcje! 

Tekst ten dedykujemy Babci Piotra, która to pochodziła z Mariboru  – przechadzała się uliczkami starego miasta czy po Starym Moście w Mariborze ponad pół wieku temu. Pozdrawiamy!

 

Maribor, co zobaczyć?

 

zwiedzanie Mariboru
Kolumna Morowa na Rynku w Mariborze

Odwiedźcie wspaniały Maribor. Miasto wcale nie tak odległe od Polski, a jednak nadal pozostające tajemnicą dla wielu Polaków. Miasto mogące pochwalić się historią sięgającą prawie 900 lat. I w końcu miasto, w którym w fantastyczny sposób krzyżują się wpływy bałkańskie, włoskie, austriackie czy węgierskie. Przygotowaliśmy dla Was przewodnik, który przedstawi Wam najważniejsze miejsca w mieście: atrakcje turystyczne oraz zabytki w Mariborze. Dowiecie się co robić w Mariborze, gdy zdecydujecie się odwiedzić to fascynujące miasto. Maribor to drugie co do wielkości miasto w Słowenii. Daleko mu do metropolii, gdyż zamieszkuje je zaledwie około 115 000 mieszkańców. Nawet nie spiesząc się za bardzo, powinno Wam się udać zwiedzić wszystkie ważne punkty w mieście w dwa dni. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą z 1147 roku. Przez wieki stanowiło ważny ośrodek handlu.

 

Rynek Starego Miasta w Mariborze

 

Maribor Rynek
Maribor Rynek

Nasz przewodnik zaczynamy od miejsca, w którym na pewno znajdzie się większość turystów odwiedzających Maribor. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najsłynniejszych atrakcji Mariboru – Kolumna Morowa. Została ona wzniesiona w XVII wieku w podzięce Maryi za pokonanie epidemii dżumy, która zabiła 1/3 mieszkańców miasta. W okolicy znajdziemy wiele pięknych kamienic. Na chcących odpocząć czekają natomiast kawiarnie i ogródki piwne.

 

Stary Most w Mariborze

 

Maribor Stary Most
W tle Stary Most w Mariborze, babcia naszego kolegi Piotr kiedyś tędy przechodziła

Zabytkowy most zbudowany w 1913 roku na płynącej przez Maribor rzece Drawa. Jest on jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w całym mieście. Stary most w Mariborze ma 166 m długości i składa się z trzech stalowych łuków.

 

Mecz piłkarski NK Maribor na Stadionie Ljudskim

 

Mieszkańcy Mariboru kochają piłkę nożną i całym sercem wspierają lokalny klub NK Maribor. NK Maribor jest jednym z czołowych zespołów ligi Słoweńskiej, a w ostatnich latach zdarzało im się notować nawet przyzwoite wyniki w europejskich pucharach. Stadion Ljudski to arena, na której NK Maribor, przy wsparciu tysięcy fanatyków na trybunach, rozgrywa swoje mecze domowe.

 

Dzielnica Lent

 

Maribor Lent

Lent to najstarsza część opisywanego w tym przewodniku miasta. Położona w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki dzielnica Lent czaruje niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu takie atrakcje jak Wieża Sądu, synagoga czy… najstarsza na świecie winorośl! A skoro już przy winorośli jesteśmy…

 

Winnice w Mariborze i okolicach

 

Winnice Maribor
Piękne winnice w Słowenii blisko Mariboru

Wino jest prawdziwym skarbem Mariboru i jego okolic. Poza wspomnianą wcześniej najstarszą winoroślą na świecie (jej wiek oceniany jest na 400-500 lat), w okolicach Mariboru znajdziemy kilka winnic oraz innych obiektów związanych z winiarstwem. Fanom historii wina polecamy wybrać się do zabytkowej piwnicy Vinag.

 

Zamek w Mariborze

 

Zamek w Mariborze
Zamek w Mariborze

Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w całym mieście. Położony jest w północnym roguroku placu Zamkowego. Zamek w Mariborze został wybudowany na polecenie cesarza Fryderyka III między 1478 a 1483 rokiem. Dziś znajduje się w nim muzeum Pokrajinski Muzej Maribor.

 

Stoki narciarskie w Mariborze

 

Kilka kilometrów na południowy zachód od miasta znajduje się największy w Słowenii ośrodek narciarski Maribor Pohorje Ski Resort. Jeżeli więc odwiedzacie Maribor w sezonie zimowym, a przy okazji jesteście fanami białego szaleństwa, warto odwiedzić to miejsce. Ośrodek oferuje łącznie 42 kilometry tras zjazdowych, z czego 10 kilometrów przystosowane jest do jazdy nocnej.

 

Rzeka Drava

 

Drawa Rzeka

Na pewno jedną z głównych atrakcji Mariboru jest rzeka Drava. Nie dość, że możecie nad jej brzegami zjeść obiad lub napić się kawy ze znajomymi to oferuje ona także inne atrakcje. Niektóre z lokalnych firm oferują rejs po Dravie – czas takiego rejsu to około 60 min zwiedzania Mariboru i okolicy. To doskonałe miejsce by zakończyć naszą podróż po Mariborze – zapraszamy do tego małego acz pełnego atrakcji miasteczka jakim jest Maribor. Zapraszamy!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz