Czy Słowenia to Bałkany? Czy Słowenia leży na Bałkanach? - BelSole

Czy Słowenia to Bałkany? Czy Słowenia leży na Bałkanach?

Słowenia to jeden z najlepiej rozwiniętych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a jednocześnie miejsce cieszące się rosnącą popularnością wśród zagranicznych turystów. Wiele osób zadaje sobie następujące pytanie: Czy Słowenia to Bałkany? Zweryfikujemy to w naszym materiale. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy Słowenia leży na Bałkanach. Zapraszamy do lektury. 

Czy Słowenia należy do Bałkan? 

Wbrew pozorom, jednoznaczna odpowiedź na pytanie “Czy Słowenia to Bałkany” jest nieco bardziej złożona, niż mogło się to pierwotnie wydawać. Tak naprawdę zależy to od kontekstu, w jakim spojrzymy na to zagadnienie. Przynależność Słowenii do Bałkanów możemy rozpatrywać bowiem z punktu widzenia geograficznego, jak i historyczno-kulturowego. 

 

Czy Słowenia to Bałkany. Ujęcie geograficzne 

Rozważając kwestię na temat tego, czy Słowenia to Bałkany, przeanalizujmy na początek kwestię geograficzną. W tym kontekście należy pamiętać, że Bałkany to skrótowe określenie znajdującego się na południu Europy Półwyspu Bałkańskiego, na którym położonych jest 11 państw, w tym również Słowenia. Do pozostałych należą: 

  • Bułgaria
  • Chorwacja
  • Serbia
  • Czarnogóra
  • Albania
  • Kosowo
  • Macedonia Północna
  • Grecja
  • Turcja 
  • Bośnia i Hercegowina 

Jeżeli zatem rozważymy kwestię tego, czy Słowenia to Bałkany z perspektywy geograficznej, to odpowiedź będzie twierdząca. Należy jednak pamiętać, że określenie “Bałkany” może być również określeniem wspólnoty historyczno-kulturowej. A to zupełnie zmienia punkt widzenia. 

 

Czy Słowenia to Bałkany. Ujęcie historyczne-kulturowe 

Wielu badaczy próbuje udowodnić, że z punktu widzenia kulturowo-historycznego, Słowenia nie należy do Bałkan. Ten punkt widzenia promują m.in. specjaliści Ośrodka Studiów Wschodnich. Badacze tej placówki podkreślają, że Słowenia, w przeciwieństwie do innych państw leżących na Bałkanach, znajdowała się pod bardzo mocnym wpływem Włoch, Niemiec, czy Austro-Węgier. Dodatkowo, po upadku Jugosławii ludność Słowenii próbowała się odciąć od tego fragmentu swojej historii, będąc pierwszym krajem, który próbował nawiązać integrację z Unią Europejską. Odrębności Słowenii od Bałkan dowodzi również to, jest ona uważana za zdecydowanie najlepszą gospodarkę w regionie.

Jak widzisz, pytanie o to, czy Słowenia to Bałkany, nie jest tak oczywista. Mamy nadzieję, że nasz tekst przynajmniej częściowo rozwiał Twoje wątpliwości w tym temacie! 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz