Jadąc na wakacje do Włoch możemy mieć wiele zmartwień, w tym obawę przed uchodźcami oraz przestępczością we Włoszech. Jednak czy należy się tym zjawiskiem przejmować i się go bać? Postaramy się odczarować panujący mit o uchodźcach we Włoszech.
Uchodźcy i imigranci we Włoszech
Pisaliśmy już o imigrantach na Sycylii. Dziś jednak skoncentrujemy się na całym kraju. W 2018 roku imigranci stanowili ponad 8,5% populacji Włoch. Ponad 5 000 000 ludzi zamieszkujących dużą część Italii to imigranci. Warto zadać sobie pytanie jakiej narodowości są grupy przebywające we Włoszech. Ponad milion osób w tej grupie to obywatele… Rumunii, ponad 400 tys. to obywatele Albanii, mniej więcej tyle samo stanowią Marokańczycy. Czwartą i piątą najliczniejszą grupą są Chińczycy oraz obywatele Ukrainy.
Są miejsca, wokół których dane grupy się koncentrują – np. Rumuni głównie mieszkają w Lacjum i Rzymie. Obywatele Maroka, Senegalu głównie w Lombardii, a Albańczycy m.in. w Bolonii i Lombardii.
Co ciekawe, popularyzowana przez media wizja lądujących uchodźców na południowych wybrzeżach Włoch, jest bardzo wyolbrzymiona. Ruch statków z imigrantami został prawie kompletnie wstrzymany, a nawet podczas największego kryzysu – ilość uchodźców stanowiła maksymalnie 180 000 w 2016 roku. Do tego duża część uchodźców postanowiła przemieścić się na północ Europy. Do sierpnia w 2019 do wybrzeży Włoch dotarło tylko 4000 ludzi.
Odsetek imigrantów na południu Włoch i Sycylii jest najmniejszy w całym kraju – paradoksalnie jest tam najmniej uchodźców, właśnie z powodów ekonomicznych.
Gdzie uchodźców jest najwięcej? Oczywiście w najbogatszych rejonach, czyli Lombardii, Lacjum oraz w Neapolu. Jednak bez obaw, pamiętajcie, że ci ludzie w zdecydowanej większości to normalni, chcący godnie żyć mieszkańcy tacy, jak inni Włosi – oczywiście zdarzają się przypadki rozbojów, a odsetek uchodźców wśród aresztowanych to ponad 25%, jednak nadal nie można mówić o zagrożeniu. Byliśmy we Włoszech ponad 40 razy i nigdy nie mieliśmy żadnej nieprzyjemnej sytuacji związanej z uchodźcami. Wręcz przeciwnie, częściej mówią oni po angielsku i kiedy szukamy jakiegoś miejsca lub atrakcji, chętnie pomagają. Niestety odsetek mówiących po angielsku Włochów jest zdecydowanie mniejszy.
To, że my takiej sytuacji nie doświadczyliśmy, nie oznacza, że taką opcję należy wykluczyć. Uważajcie na małe grupki w ciemnych zaułkach, nie kupujcie kradzionych telefonów na dworcu w Neapolu, czy też nie reagujcie na zaczepki sprzedawców z afrykańskimi bransoletkami w Mediolanie – ich najlepiej omijać.
Mapa imigrantów i uchodźców we Włoszech do 2019 i 2020 roku
Oto infografika przedstawiająca ilość danych grup we Włoszech. Najwięcej jest obywateli Rumunii, którzy stanowią większość w prawie wszystkich regionach. Wyjątkami są Trydent Górny oraz Liguria, gdzie większość stanowią Albańczycy oraz Kampania, gdzie większość to Ukraińcy. Polacy upodobali sobie głównie Rzym i Lacjum, jako miejsce do mieszkania.
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |