Florencja w zimie, dlaczego warto odwiedzić to miasto w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu? - BelSole

Florencja w zimie, dlaczego warto odwiedzić to miasto w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu?

Perła Włoch, stolica Toskanii, jedno z najpiekniejszych miast na świecie. Jak wygląda w zimie i czy warto tam jechać pod koniec roku w listopadzie i grudniu? Może na początku roku w styczniu lub lutym? Jaka jest wtedy pogoda i temperatura we Florencji? Wszystkiego się dowiecie w tym artykule.

Florencja zimą

Florencja jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych. To magiczne miasto warto odwiedzić również zimą, bo choć temperatury nie są bardzo wysokie, Florencja urzeka także w takich warunkach. Ma do zaoferowania tyle atrakcji, że niezależnie od pogody, jest co robić i naprawdę trudno się nudzić. Zobaczcie zatem, czego możecie się spodziewać i na jaką aurę się przygotować, jeśli zechcecie zobaczyć Florencję w okresie od listopada do lutego.

Florencja w zimie
Zachód słońca pod Duomo

Florencja w listopadzie

Florencja Listopad
Zima we Florencji potrafi być słoneczna. W końcu to Toskania!

Turystów jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich miesiącach. Jest też niestety nieco chłodniej i można oczekiwać deszczu, choć jest też szansa na przyjemne słońce. Na termometrze zobaczycie od 12 do 20 stopni Celsjusza. Zwykle jest to jednak około 15 stopni, co przy słonecznej pogodzie jest dość przyjemne, za to przy deszczu lub dużym zachmurzeniu może być uciążliwe.

Czy warto zobaczyć Florencję w listopadzie? Warto, jeśli nie chcecie być zmęczeni czekaniem w kolejkach, a w świetnych restauracjach nie musieć rezerwować stolika z kilkudniowym wyprzedzeniem. We Florencji kolejki osiągają niebotyczne rozmiary (w sezonie to często kilka godzin czekania w popularnych miejscówkach!) i jeśli Waszym głównym celem są muzea lub galerie sztuki, to listopad wydaje się świetnym miesiącem na kilkudniowy wypad. Podobnie jak już w opisywanym przez nas Rzymie.

Florencja w grudniu

Grudzień Florencja
Iluminacje pod Katedrą we Florencji

Turystów przybywa w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Florencja w tym okresie jest naprawdę magiczna. Miasto jest przyozdobione choinkami, bombkami, iluminacjami. Jest pięknie i zdecydowanie czuć atmosferę zbliżających się Świąt nawet wtedy, kiedy nie ma śniegu (raczej się go nie spodziewajcie, może za to popadać deszcz). Temperatura jest niższa niż w listopadzie, zwykle około 14/15 stopni (zakres w grudniu to od 9 do 15 stopni). Wieczory są już naprawdę chłodne, więc raczej zabierzcie ciepłe swetry i kurtki. Kolejki w muzeach są większe niż w listopadzie (ale nadal nie tak ogromne, jak w lecie).

święta florencja
Choinka pod Duomo.

Mimo tego, Florencja w grudniu jest warta polecenia ze względu na niepowtarzalny, świąteczny klimat. W tym miesiącu możecie nie tylko podziwiać dekoracje ulic, ale również odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy – znajdziecie na nim mnóstwo smakołyków, pomysłów na prezenty, niepowtarzalnego rękodzieła cz wyrobów regionalnych. Poza tym w kościołach możecie podziwiać piękne szopki. W wielu miejscach znajdziecie bogato przyozdobione choinki, a ta przed Duomo z pewnością Was zachwyci. Warto wybrać się pod Duomo wieczorem, kiedy spacerujących jest już zdecydowanie mniej i dużo łatwiej zrobić piękne zdjęcia.

Florencja w styczniu

styczeń florencja
Magiczna mgła…

Ruch turystyczny znowu się zmniejsza, a pogoda robi się coraz gorsza. Możecie spodziewać się nawet mrozu, choć jest duża szansa na około 8-12 stopni. Jeśli będziecie mieć szczęście może być dużo cieplej, bo nawet 18. Mimo to zwykle jest około 13 stopni. W styczniu nieznacznie maleje ilość opadów, ale nadal lepiej zabrać ze sobą parasolkę lub przeciwdeszczową kurtkę. Florencja kryje w sobie wiele klimatycznych uliczek, zaułków i podwórek, ma więc swój niepowtarzalny charakter nawet przy złej pogodzie. Warto jednak znaleźć jakiś plan b, na wypadek, gdyby jednak przeszkadzały Wam warunki pogodowe. Może to dobry czas, żeby zobaczyć Lizbonę lub Malagę?

Florencja w lutym

Florencja Luty
Deszcz we Florencji.

W lutym temperatury delikatnie wzrastają, pod koniec miesiąca może być nawet 20 stopni, ale niestety nie jest to regułą. Największe prawdopodobieństwo jest na około 14-16 stopni. W tym miesiącu opady są mniejsze niż w styczniu, jest też więcej szans na pogodne niebo i mocniejsze słońce. W powietrzu czuć powoli zbliżającą się wiosnę. Może więc warto wybrać się do Florencji właśnie w lutym? Turystów nadal jest zdecydowanie mniej niż w sezonie. Również ceny lotów do Florencji w lutym bywają bardzo atrakcyjne (a z pewnością niższe od tych w letnich miesiącach).

Jeśli lubicie zwiedzać Włochy w zimie, zobaczcie także przewodnik zimowy po Mediolanie i Rzymie.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz