Bolonia nie jest może miejscem tak słynnym jak Wenecja ale za sprawą lokalnej kuchni należy do jednych z bardziej znanych miast we Włoszech. Jeśli wybieracie się do Bolonii to pewnie zastanawiacie się co warto kupić w Bolonii i co warto przywieźć z Bolonii do Polski. Oto nasz poradnik zakupowy. Sprawdzamy co kupić w Bolonii. Oto lokalne produkty, wyroby i tradycyjne pamiątki z Bolonii.
Oczywiście każdy region Włoch charakteryzuje się swoimi unikalnymi produktami ale jeśli interesuje was po prostu cały kraj to najpierw zapraszamy do obszernego przewodnika Co kupić we Włoszech. Warto również sprawdzić co kupić we Florencji, co kupić w Wenecji i co kupić w Bergamo.
Tarocco Bolognese
Tarocco Bolognese to pomysł na tanią rzecz, którą można kupić w Bolonii na prezent. To słynna talia kart tarota wywodząca się właśnie z tego miasta. Pierwsza wzmianka o kartach z Bolonii pojawia się w 1442 roku. Karty z Bolonii używa się do gry w popularną w całym regionie Emilia-Romagna gę karcianą tarocchini. Karty kosztują po kilka euro i wbrew przekonaniom niektórych nie przyprowadzą Wam do domu diabłów z Bolonii.
Lamborghini
Każdy kto lądował na lotnisku w Bolonii zauważył pewnie, że samochód „Follow Me” wygląda tu nieco inaczej niż na zwykłym lotnisku. Zamiast zwykłego auta wskazującego drogę tu jeździ zwykle jeden z najnowszych modeli Lamborghini. Nic dziwnego. Oddalona o kilkanaście minut drogi miejscowość Sant’Agata Bolognese to kolebka sportowej marki. Jeśli nie macie kasy na nowego Huracana Evo Super Trofeo Omologato to możecie kupić sobie pamiątki i upominki związane z kultową marką takie jak ubrania, książki, plakaty, kubki, miniaturowe modele kultowych samochodów, breloczki, notatniki, plecaki, torby, walizki, fotele biurowe i wiele innych. Niedaleko lotniska w Bolonii działa gigantyczne muzeum Museo Lamborghini, które naprawdę warto odwiedzić. Fanów motoryzacji ucieszą też pamiątki związane z inną wspaniałą marką z okolic Bolonii – Pagani. Muzeum Horacio Pagani można zwiedzić w miejscowości Graziosa.
Książkę kucharską Pellegrino Artusi
Nauka gotowania i sztuka dobrego życia to jedna z najsłynniejszych książek kucharskich we Włoszech, a może i na całym świecie. Autorem publikacji jest Pellegrino Artusi, włoski kupiec i pisarz. W książce wydanej po raz pierwszy w 1891 roku znalazło się miejsce dla blisko 800 przepisów najlepszych dań kuchni włoskiej z najróżniejszych zakątków świata. Spod ręki Artusi wyszła jeszcze inna książka – Ecco il tuo libro di cucina w której znalazło się miejsce dla ponad trzech tysięcy przepisów kulinarnych. Jeśli nie czytacie po włosku nie ma problemu. Książki Pellegrino Artusi przetłumaczono na najróżniejsze języki, w tym nawet na język polski.
Tortellini
Włochy kojarzą się z różnymi regionami. Neapol ma swoją pizzę, a Bolonia? W Bolonii zjemy m.in. słynne makaronowe pierożki tortellini tradycyjnie nadziewane miesszaniną mięs, serem lub innymi wkładami. Tortellini sprzedawane są zarówno jako świeże, ręcznie robione wyroby jak i pakowane produkty do późniejszego zaserwowania w domu. Nie jest do końca jasne które miasto w regione Emilia-Romagna jest siedzibą tradycyjnych pierożków. Pierwsze przepisy na tortellini pojawiły się już w 1570 roku! O bycie ich kolebką spiera się Bolonia i Modena. W Bolonii i Modenie kupimy je w wielu różnych miejscach. Ładnie zapakowane makarony można kupić na przykład w sklepie Paolo Atti.
Mortadela
Włochy słyną z produkcji najróżniejszych wędlin. Oczywiście wiele osób zna szynkę parmeńską czy najróżniejsze rodzaje włoskiego salami ale warto spojrzeć też na inną wędlinę – mortadele. Mortadella Bologna IGP to najsłynniejsze rodzaj włoskiej wędliny przygotowanej z mięsa wieprzowego i kawałkami słoniny z najróżniejszymi dodatkami takimi jak klasyczny pieprz czy nowoczesne orzeszki pistacjowe. W Bolonii warto spróbować oczywiście innych rodzajów wędlin, więc polecamy wizytę w sklepie mięsnym.
Lambrusco
Nie ma Włoch bez wina. W Bolonii kupimy najróżniejsze gatunki wina ale polecamy zwrócić szczególną uwagę na wino pochodzące z regionu Emilia-Romagna czyli lambrusco. Wino przygotowywane jest z lokalnych odmian lambrusco. W sklepach znajduje się oryginalne wino czerwone wytrawne ale winiarze produkują też słodkie i półsłodkie. Wina nasycone są dwutlenkiem węgla w różnych stopniach, które poznacie po oznaczeniu od frizzantino po spumante. Wino Lambrusco jest jednym z najpopularniejszych win eksportowych. Kosztuje tyle co nic.
Sery
Jak Włochy to oczywiście wino ale i ser, a jak włoski ser to Parmigiano Reggiano. Twarty podpuszczkowy ser z krowiego mleka wywodzi się właśnie z regionu Emilia-Romania i w Bolonii spotkamy go na każdym dosłownie kroku. Parmezan trafia do najróżniejszych włoskich dań. Bywa używany jako dodatek do pizzy, a także języczek u wagi w sphagetti czy sosach. W regionie Emilia-Romagna powstają oczywiście również inne sery takie jak Grana Padano, Squacquerone di Romagna, Formaggio di Fossa czy Provolone Valpadanal. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Czekolady i czekoladki Majani
W naszym zestawieniu rzeczy, które warto kupić we Włoszech wymienialiśmy czekoladki. Jeśli jedziecie do Bolonii to warto zainteresować się klasycznymi wyrobami uznanej marki Majani. Jednym z najsłynniejszych produktów Majani są czekoladki przygotowane w 1911 roku specjalnie z okazji wprowadzenia na rynek samochodu Fiat Tipo 4 czyli czekoladowe kostki z orzechami – FIAT Cremino. Dostępne także czekoladki z gorzkiej czekolady, a także pistacjowe czy kawowe. Jeden z tańszych i bardziej symbolicznych prezentów, które można kupić w Bolonii. Majani produkuje też na przykład gorącą czekoladę i likiery czekoladowe.
Ocet balsamiczny
Ocet balsamiczny również jest jednym z charakterystycznych produktów z Włoch ale jeśli już przyjechaliśmy w okolice Bolonii to kupujemy tu tradycyjny Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia DOP. W sklepach uważamy na tanie podróbki takie jak ocet oznaczony literkami BMV i TBV. Oryginalny tradycyjne ocet balsamiczny produkowany jest z moszczu winogron konkretnych odmian i dojrzewa przez określony okres czasu by sprostać wysokim wymaganiom stawianym przed producentami. Tak jak z dobrym winem – im ocet starszy, tym lepszy i niestety droższy, więc polecamy zakup jak najstarszych i ale przy tym jak najmniejszych butelek.
Sos ragu
Sos bolognese czyli sos ragu to chyba najbardziej znany z symboli Bolonii. Sos przygotowuje się z mieszaniny mięs, mortadeli, boczku, a także selera, pomidorów, wina i marchwi. Sos trzeba gotować dłuo, by był naprawdę dobry. Klasycznie serwowany z makaronem i posypany wymienionym już w zestawieniu serem parmezanen. By kupić sobie sos boloński w Bolonii możecie iść do restauracji ze słoikiem, i spakować część dnia na wynos do samolotu. Nic nie smakuje tak dobrze, jak zimne spaghetti al ragu na pokładzie tanich linii lotniczych.
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |