Alhambra w Grenadzie, zwiedzanie, ceny biletów. Co zobaczyć? - BelSole

Alhambra w Grenadzie, zwiedzanie, ceny biletów. Co zobaczyć?

Alhambra to jeden z największych zabytków Hiszpanii. To znany i ceniony kompleks pałacowo – ogrodowy, który oferuje cudowny widok na Grenadę. Jadąc do Alhambry kupujemy sobie bilet na wehikułu czasu, który przeniesie nas do okresu, w którym południem Europy rządzili kalifowie. Jaka jest historia Alhambry? Jak zwiedzać Alhambrę? Jaka jest cena biletów oraz godziny otwarcia dla turystów?

Historia Alhambry

Alhambra to zespół pałacowy zbudowany w latach 1232 – 1273 i regularnie rozbudowywany do XIV wieku. Pierwsze wzmianki o budowli sięgają ~700 roku. Kompleks ten był twierdzą mauryjskich Kalifów. Skupisko budowli składa się z pałaców z kilkoma dziedzińcami i salami, letniej rezydencji z ogrodami oraz niezależnych ogrodów znajdujących się na całym terenie wzgórz.

Alhambra Zwiedzanie

Alhambra przez długi okres była siedzibą emirów Grenady, a następnie służyła za więzienie. W XIX wieku została odbudowana, zachowując swój pierwowzór.  Pod koniec XIX wieku w kompleksie wybuchł druzgocący pożar, który dotarł do pomieszczeń takich jak: Torre de Comares, Sala de la Barca i galerii znajdującej się nieopodal Patio de los Leones. Obiekt udało się odrestaurować, a cztery lata później pałac został wpisany na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Setki lat historii, walk, wojen pozostawiły wyraźne piętno na murach i konstrukcji pałaców, jednak twierdza przetrwała i może cieszyć przybyłych podróżujących.

Jak dojechać do Alhambry

Dojazd pod Alhambrę z dowolnego miejsca w Grenadzie jest prosty i mało skomplikowany. Wybierając własny samochód można dostać się pod sam ośrodek na wyznaczony parking. Poruszając się komunikacja miejską wystarczy wsiąść w autobus G3, który odjeżdża z centrum miasta.
Przeprawiając się przez kasę biletową można zacząć podziwiać uroki tego cudownego miejsca.

Plan Alhambry

Alhambra zwiedzanie

Alhambra to kompleks udostępniony dla turystów. Zwiedzanie obiektów zależne jest od własnych możliwości i oczekiwań, a każdy turysta może wyznaczyć sobie własną, indywidualną ścieżkę. Aby móc cieszyć się pięknymi widokami, poznać kulturę i zabytki, ujrzeć wyjątkowość kompleksu należy dojechać pod obiekt. W samej Alhambrze znajdziemy wewnętrzne drogi z dostępem dla gości hotelowych (tak, w Alhambrze jest hotel), restauracje i usługi. Cały kompleks możemy porównać do małego miasta.

Generalife w Alhambrze

Zwiedzanie obiektu niekiedy może być uciążliwe ze względu na towarzyszące zwiedzaniu tłumy turystów, dlatego na wycieczkę do Alhambry najlepiej wybrać się poza sezonem letnim.

Alhambra ogrody
Zwiedzanie można kontynuować kierując się przygotowanymi planszami, mapami i przewodnikami audio, które można wypożyczyć w kasie biletowej, a także na terenie obiektu. Jakie są więc atrakcje Alhambry? Zwiedzając kompleks warto odwiedzić miejsca takie jak:
pałace Nasrydów, Salę Ambasadorów, pałac Karola V, twierdzę Alcazaba, obszar Partal, Calle Real i łaźnie, Bramę Wina, ogrody Generalife.

Alhambra budowa i architektura

Alhambra przetrwała jako nietypowy przykład sztuki muzułmańskiej na terenach europejskich.

Pałac Nasrida w Alhambrze

Większość budynków pałacowych budowanych jest na planie czworokątnym, a wszystkie pomieszczenia otwierają się na centralny dziedziniec.  Całość osiągnęła swój obecny rozmiar przez stopniowe dodawanie nowych czworokątów, zaprojektowanych na tej samej zasadzie, choć różniących się wymiarami. Pomimo tego, iż elewacja zewnętrzna jest dość surowa to kolumny, fontanny i baseny zostały wykorzystane do zwiększenia złożoności estetycznej i funkcjonalnej kompleksu. Alhambra została rozszerzona przez różnych władców muzułmańskich, którzy mieszkali w jej murach. Jednak każda dodawana część Alhambry była związana z motywem przewodnim raju na ziemi.

Generalife w Alhambrze

Zdobnictwo w Alhambrze jest na bardzo wysokim estetycznym poziomie – na sufitach oraz ścianach umieszczono wyryte arabskie wersety Ibn Zamraka. Ich wkomponowanie w geometryczne i roślinne wzory stanowi efektowny wzór w kontrze do surowych ścian na zewnątrz Alhambry. Rzeźbione sztukaterie zdobią także elementy kolumn, kopuł oraz podkolumn.

Zdobienia w Alhambrze

Mozaiki kafelkowe alicatado ze wzorami matematycznymi ozdabiają głównie dolną sekcje murów. Ciekawym elementem i detalem są także drewniane sufity, umieszczone m.in. w Patio Lwów w Pałacu Nasrydów

Alhambra Grenada bilety – ceny, kolejki

Planując wycieczkę i zwiedzanie kompleksu Alhambra należy zakupić bilety, które pozwolą penetrować tereny kompleksu. Bilety warto zarezerwować dużo wcześniej, aby móc spokojnie i bez stresu rozkoszować się pięknem przyrody i kultury. Wejściówkę można nabyć drogą internetową i w kasie kompleksu. Jednak doradzamy zakup przez internet, wyprzedzenie musi być czasami paromiesięczne. Do obiektu dziennie może dostać się tylko określona liczba turystów. Odwiedzający muszą przybyć od 30 do 60 minut przed czasem wstępu zaznaczonym na bilecie, aby dostać się do środka. Istnieje ścisły limit 300 osób uprawnionych do wejścia w 30-minutowych odstępach.

Pałac Nasrida

Ile kosztuje bilet do Alhambry? Cena normalnego biletu to 14 EUR. Istnieje możliwość nabycia biletu ulgowego – 9 EUR oraz biletów upoważniających do zwiedzania nocnego za 5-8 EUR. Dzieci do 11 roku życia wchodzą za darmo, pod opieką osoby dorosłej.

Alhambra Bilety


Kiedy otwarta jest Alhambra? Obiekt otwarty jest codziennie od godziny 8.30 do 18, a sezonie letnim w godzinach 8.30 – 20. Kasy biletowe znajdują się z trzech stron kompleksu, a możliwość dostania się do środka atrakcji odbywa się za pomocą otwartych i udostępnionych bram.

Nie zdążyłem/am kupić biletu, co zrobić?

Bez paniki, jeśli chcemy zobaczyć Alhambrę w danym okresie czasu, a nie zdążyliśmy kupić biletu, mamy jeszcze szansę. Aby móc się dostać do kompleksu należy w takiej sytuacji skorzystać z usług biur turystycznych i tourowych, które oferują wycieczki do Alhambry. Bilety nie są tanie, ale takie biura pozwalają na krótszy okres rezerwacji biletu. Doskonała opcja dla zapominalskich.

Mapa Alhambry, Generalife i parking

Parking znajduje się zaraz obok wejścia do Alhambry i Generalife.

Mapa Alhambry i Generalife

1 ) Wejście do Alhambry i Generalife

2) Ogrody Generalife

3) Pałac Generalife

4) Silla del Moro i mirador na Alhambrę

5) Muzeum Alhambry, Pałac Carlosa V

6) Placeta de los Aljibes

7) Alcazaba

8) Torre de la Vela, mirador na okolicę

9) Patio de Machura

10) Pałac Nasrydów

11) Palacio del Partal

12) Ogrody Partal

13) Wyjście

14) Parking dla zwiedzających

Zwiedzanie Alhambry

Alhambra to nie tylko Seat, ciekawostki

  • Podstawą elementów budowli Alhambry jest kwadrat oraz kolejno tworzone prostokąty o podstawie równej bokowi kwadratu i wysokości równej przekątnej poprzedniej figury
  • Nazwa Alhambra pochodzi z arabskiego i oznacza ’Czerwona forteca
  • Tak naprawdę Alhambra została zbudowana przez Rzymian – forteca mieszcząca się na jej miejscu została przejęta potem przez mauryjskie siły
  • Alhambra posiada własny system 'wodno-kanalizacyjny’ zaopatrujący pałace w wodę z pobliskich rzek oraz gór
AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz