10 winnic w Porto które warto zwiedzić i zobaczyć. Ceny i opinie - BelSole

10 winnic w Porto które warto zwiedzić i zobaczyć. Ceny i opinie

Porto słynie z nietypowego mostu Ludwika I, pięknego nabrzeża rzeki Duero, kafelek azulejos i ciekawego fastfoodu w postaci kanapki francesinha. Jednym z największych symboli miasta nie jest jednak żadna z wymienionych rzeczy. Symbolem Porto jest Porto. Wino oraz siedziby wielu firm produkujących popularny trunek. Jakie winnice w Porto można zwiedzić? Gdzie można degustować wino? Ile kosztuje zwiedzanie piwnic i winiarni w Vila Nova de Gaia? Przedstawiamy miejsca, które warto zwiedzić jeśli jesteście miłośnikami wina.

Ferreira

Ferreira Porto Tawny to niezbyt drogie wino, które z powodzeniem można kupić w Polsce. Marka datowana jest na 1751 rok. Piwnice Ferreira w Porto są dostępne do zwiedzania. Na miejscu pracują przewodnicy rozmawiający po angielsku, portugalsku, francusku, niemiecku, włosku i hiszpańsku. W ramach wycieczki zwiedzanie piwnic, opowieść o historii i sposobie produkcji wina oraz degustacja. Najtańsza wycieczka trwająca 40 minut ma w programie degustację dwóch rodzajów wina. Cena? 13 EUR. Za 16 degustacja 3 rodzajów wina. Za 22 EUR degustacja 5 rodzajów wina i dłuższa wycieczka. Najdroższy program to Porto Vintage za 40 EUR połączone z degustacją 4 rodzajów najwyższej jakości wina.

Croft Port

Kolejną piwnicą wina w Porto, którą można zwiedzić jest siedziba producenta Croft. Na miejscu możliwość skosztowania trzech rodzajów wina Croft Pink, Ruby Reserve i Old Twny. Wycieczka po piwnicach wina Croft kosztuje 14 EUR. Przewodnicy rozmawiają w kilku językach ale polskiego próżno tu szukać. Winnica zamknięta jest tylko w Boże Narodzenie.

Zwiedzanie winnic w Porto

Offley

Offley jest jedną z nabardziej znanych marek wina z Porto. Historia marki sięga 1737 roku, gdy winnice wzniósł William Offley. W starych zabudowaniach znanej marki poznamy historię wina oraz wkład Josepha Jamesa Forrestera w rozwój znanej na całym świecie marki. Najtańsza wycieczka piwnicami wina Offley kosztuje 10 EUR od osoby i trwa 40 minut. W cenie degustacja dwóch produkowanych tu trunków. Za 13 EUR wiązeczka z przewodnikiem i degustacja Tuby, Tawny i wina białego. Nieco bardziej luksusowy tour kosztuje 20 EUR, a w cenie możliwość spróbowania pięciu rodzajów wina w nieco bardzie intymnej atmosferze. Czynne od marca do października od 10 do 12:30 i od 14 do 18:00.

Sandeman

W 1790 roku George Sandeman założył działającą do dziś markę Sandeman produkującą przede wszystkim słynne Porto oraz sherry. Firma umożliwia zwiedzanie winnic i , prowadzi hotel i apartamenty w siedzibie, ma taras widokowy w Porto oraz oczywiście również piwnice win dostępne do zwiedzania. Zwiedzanie piwnic Sandeman kosztuje od 13 EUR za standardową wizytę z degustacją 2 win, przez 16 EUR z degustacją 3 win, 22 EUR za dłuższe przejście po winnicach i muzeum z degustacją 5 win. Jest też wycieczka za 40 EUR za bardziej luksusowe zwiedzanie z degustacją najstarszych trunków Tawny mających 10, 20, 30 i 40 lat.

Piwnice win Sandeman

Real Companhia Velha

Real Companhia Velha to jeden z najznamienitszych producentów wina również oferujący możliwość zwiedzanie swoich piwnic i specjalnie przygotowanego muzeum. W siedzibie producenta zobaczyć można stare beczki, poznać historię winnic i firmy i zobaczyć butelki wina wypodukowanego przed wiekami. Za 15 EUR kupić można bilet na wycieczkę połączoną z prezentacją filmu o historii produkcji Porto i degustacją 4 win. 35 EUR kosztuje dłuższe zwiedzanie wraz z degustacją 4 win w tym 10, 20 i 40 letnich Tawny i degustacją sera. 60 EUR za bilet na zwiedzanie piwnic i muzeum oraz degustację 4 wysokiej jakości win. Dostępne również wycieczki za 120 i 250 EUR ale nie oszukujmy się – turyści z Polski na nie nie chodzą.

Espaço Porto Cruz

Espaço Porto Cruz to zupełnie inny rodzaj wrażeń związanych ze słynnym winem Porto. To nie piwnica win a cały obiekt przygotowany z myślą o jego miłośnikach. Restauracja z widokiem na Porto. Do zobaczenia centrum multimedialne, warsztaty produkcji czekolady połączone z degustacją. Na miejscu możliwość spróbowania serów oraz oczywiście wina Porto Cruz. Degustacja 3 win i 3 czekolad – 10 EUR. Kolacja połączona z degustacją 7 win kosztuje 95 EUR.

Churchill’s

Churchill’s to nieco bardziej wyszukany producent również oferujący wycieczkę podczas której spróbować można wyrobów. Firma prowadzi specjalnie przygotowane pomieszczenie przeznaczone do degustacji win z ładnym widokiem na Duero. So spróbowania wino Douro i Porto. Możliwość spróbowania 3 win – 20 EUR. Za 35 EUR degustacja starszych win Vintage.

Piwnice win Sandeman

Taylor’s

Taylor’s to również jeden z bardziej uznanych producentów, który umożliwia zwiedzanie swoich piwnic w Vila Nova de Gaia. Bilet na zwiedzanie kosztuje 15 EUR. W tej cenie audioprzewodnik dostępny w 12 językach a także degustacja dwóch rodzajów wina – Chip Dry i Vintage oraz zwiedzanie 300 letnich piwnic na wino. Oczywiście języka polskiego nie ma. Producent prowadzi również ciekawą restaurację Barao Fladgate z przepięknym widokiem na miasto.

Porto Calem

Winnica Calem przy Avenida Diogo Leite 344 jest jedną z najczęściej odwiedzanych winnic. Powodem, który ściąga tu turystów jest nie tylko możliwość zwiedzania piwnic na wino oraz degustacji trunku ale również organizowane przy okazji pokazy fado. Okrojona wersja wycieczki sprowadzająca się do wizyt w piwnicach, zwiedzaniu interaktywnego muzeum oraz degustacji 2 lub 3 gatunków wina kosztuje odpowiednio 13 lub 16 EUR. Zwiedzanie piwnic wraz z degustacją i 45-minutowym pokazem fado jest droższe. Kosztuje 21 EUR. Uwaga – pokazy urządzane są tylko kilka razy w tygodniu. Dla bardziej wyszukanych degustatorów również możliwość degustacji czekolad oraz czekolad i lokalnych serów.

W & J Graham’s

Założona w 1890 roku firma Graham’s udostępnia swoje piwnice do zwiedzania ale zwiedzanie wymaga wcześniejszej rezerwacji. W programie zwiedzanie piwnic, degustacja wina w specjalnie przygotowanym pokoju z widokiem na miasto. Dla bardziej wymagających przygotowano droższe zwiedzanie z testowaniem win vintage. Winnica prowadzi również swój sklep firmowy, bar i restaurację. Podstawowe zwiedzanie kosztuje 17 EUR.

Porto, Mercado do Bolhao
Zwiedzanie piwnic win w Porto – czy warto?

Większość programów zwiedzania winnic dla laika nie różni się praktycznie niczym. Jeśli nie znacie się na winie to i tak nie będzie dla Was żadną różnicą czy pijecie wino mające 10, 20 czy 30 lat. Nie będzie różnicą czy jest to Offley, Churchill’s czy Taylor’s. Większość firm ma podobny program wycieczki różniący się tylko marką wina i lokalizacją winnicy. Podobne też są ceny więc wybrać można praktycznie dowolne miejsce. Oczywiście osoby znające się na trunkach powinny wybrać się do siedziby swojego ulubionego producenta i wydać trochę więcej na możliwość degustacji lepszych jakościowo win. Pamiętajcie też że wina skosztować w Porto skosztować można prawie wszędzie. Nawet na bazarze Mercado do Bolhao.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz