13 Najlepsze atrakcje Chalkidiki, przewodnik - co zwiedzić i zobaczyć na Chalkidiki - BelSole

13 Najlepsze atrakcje Chalkidiki, przewodnik – co zwiedzić i zobaczyć na Chalkidiki

Chalkidiki – charakterystyczny, trójpalczasty półwysep Grecji, znany ze swoich wyjątkowych, przywodzących na myśl Karaiby, plaż. Poza złocistymi piaskami oraz turkusowo-lazurowym morzem, znajdziecie tu mnóstwo zabytków i miasteczek, które warto zwiedzić. Jakie są najlepsze atrakcje Chalkidiki? Sprawdźcie nasz ranking 13 wyjątkowych miejsc. Oto przewodnik i poradnik po Chalkidiki z listą co zobaczyć i co zwiedzić!

 

Zwiedzanie Chalkidiki

 

zwiedzanie Chalkidiki

Jak zwiedzać Chalkidiki? Chalkidiki to według niektórych najpiękniejszy półwysep w Grecji. W przeciwieństwie do greckich wysp łatwo dostaniecie się tutaj samochodem, do tego w całkiem rozsądnym czasie. Po półwyspie najlepiej poruszać się wypożyczonym samochodem lub autobusami KTEL. Nie znajdziecie tutaj kolei. Dobrym pomysłem są też przeprawy promowe pomiędzy niektórymi miasteczkami. 

Najsłynniejszym mieszkańcem Chalkidiki był grecki filozod Arystoteles, którego miejsce urodzenia także możecie zwiedzić.

Zdolność doznawania przyjemności jest dowodem siły

Arystoteles

Zacznijmy więc zwiedzanie Chalkidiki i poddajmy się przyjemności oglądania najlepszych atrakcji Chalkidiki.

 

Góra Athos

 

Athos

Góra Athos, której szczyt często spowity jest śniegiem, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Chalkidiki. Zasiedlają ją mnisi, którzy stworzyli tu niezależną republikę teokratyczną. Aby móc się tam dostać i przyjrzeć się z bliska prawosławnym monastyrom, trzeba otrzymać specjalne pozwolenie. Mogą na nie liczyć jedynie mężczyźni – kobiety mają zakaz wstępu na teren republiki. Dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć górę Athos dostępne są rejsy statkami – to świetna okazja, żeby podziwiać mistyczną zabudowę Agios Oros.

 

Saloniki

 

Saloniki

Saloniki teoretycznie nie leżą na półwyspie, jednak są największym miastem regionu – więc warto tutaj wstąpić. Saloniki, miasto rodzinne osławionych Cyryla i Metodego, są największą aglomeracją w północnej części Grecji. Przenikają się tu wpływy greckie, tureckie i rzymskie. Zwiedzając miasto, znajdziecie wiele zabytków architektury, pochodzących z dawnych czasów. Na szczególną uwagę zasługuje Łuk i Mauzoleum Galeriusza z III wieku n.e., bazylika św. Dymitra z okresu V-VII wieku n.e. oraz tureckie meczety z okresu średniowiecza. Historyczna część Saloników została zresztą wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Poza zabytkami miasto oferuje mnogość rozrywek. Dzień możecie spędzić na plażowaniu, a wieczorami zakosztować nocnego życia miasta – ciągnąca się wzdłuż wybrzeża promenada Leoforos Nikis tętni gwarem do wczesnych godzin porannych.

Warto w Salonikach wybrać się na zakupy, by kupić pamiątki z Grecji.

 

Antyczne miasto Olint

 

Olint

Co zobaczyć na Chalkidiki? Starożytne miasto Olint, którego początki sięgają V i VI wieku p.n.e., możecie poznać dzięki wykopaliskom archeologicznym. Powstało tu jedno z najbardziej rozbudowanych stanowisk na całym Chalkidiki. Świetnie zachowane pozostałości aglomeracji pozwalają odtworzyć układ ulic, rozmieszczenie budynków, czy położenie agory. Zwiedzanie stanowiska archeologicznego to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich tych, którzy są zafascynowani starożytnością.

 

Jaskinia Petralona

 

Petralona

Jaskinia Petralona, położona w pobliżu Salonik, to miejsce wypełnione historią sięgającą setek tysięcy lat. Pośród stalagmitów i stalaktytów w 1960 roku odnaleziono tu ludzką czaszkę, która – jak oceniono – pochodzi sprzed około 700 000 lat! Przez jaskinię Petralona wiedzie ścieżka spacerowa. Znajduje się tu również wielka sala muzealna. Zobaczycie w niej prehistoryczne relikty – skamieliny lwa jaskiniowego, niedźwiedzia jaskiniowego, nietoperzy i innych zwierząt, pochodzących z dawnych czasów.

 

Niebiańskie plaże

 

najpiękniejsze plaże Chalkidiki

Marzy Wam się beztroski dzień na połyskującej złocistym piaskiem plaży, pełen ciepła promieni słonecznych i szumu turkusowego morza? Na Chalkidiki znajdują się jedne z najpiękniejszych, piaszczystych plaż nie tylko w całej Grecji, ale i Europie. Możecie wybierać pomiędzy plażami Sithoni: Armenistis, Fava, Platanitsi, Klimataria, Kalamitsi oraz plażami Kassandry: Aigeopelagitika, Kallithea, Nea Fokea, Loutra, Siviri, Sani, Paliouri czy Possidi. Jedno jest pewne – bez względu na to, którą spośród nich nie wybierzecie, będzie niebiańsko!

Zobaczcie też najlepsze i najpiękniejsze plaże na Chalkidiki!

 

Uranupoli

 

Uranupoli

Co zwiedzić na Chalkidiki? Uranupoli to najdalej wysunięte miasteczko półwyspu Athos, do którego dostęp mają wszyscy turyści. Dalej roztacza się już tylko niedostępna góra, z tajemniczymi monastyrami. Jak nietrudno się domyślić, z Uranupoli wypływają statki wycieczkowe w rejs dookoła Świętej Góry Athos. W samym Uranupoli warto zwiedzić Muzeum Kultury Chrześcijańskiej i poszukać klimatycznej kawiarni, w której zrelaksujecie się przy małej czarnej. Jeśli będziecie dysponować czasem, koniecznie wybierzcie się na pobliskie, zjawiskowe wysepki Drenia. Ich rajski krajobraz przywodzi na myśl Karaiby.

W okolicacznych tawernach zakosztujecie prawdziwej greckiej kuchnii!

 

Wyspy Drenia

 

Drenia

Wyspy Drenia, zwane również Oślimi Wyspami, to dzikie plaże, powiew morskiej bryzy i turkus lśniącej w słońcu wody. Każdy turysta wybierający się na Chalkidiki, powinien zarezerwować rejs do tego niebiańskiego miejsca. Wyspy (łącznie sześć) położone są tak blisko siebie, że możecie przepłynąć pomiędzy nimi w zaledwie kilka minut. Tylko w jednym miejscu znajdziecie tu plażę z barami i restauracją. Reszta jest nietknięta przez działalność człowieka, dlatego też mówi się, że Wyspy Drenia to najbardziej dziewiczy obszar na całym półwyspie Chalkidiki.

Zobaczcie też zestawienie najlepszych greckich wysp!

 

Wyspa Amuliani (Ammouliani)

 

Ammouliani

Amuliani to rajska wyspa położona pomiędzy dwoma palcami Chalkidiki – Sithonią i Athos. Będzie idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują zacisznych, spokojnych miejsc z dala od gwarnych kurortów. Na niewielkiej, bo liczącej niespełna 5 km2 wyspie, poczujecie prawdziwy kontakt z naturą. Złocisto-perłowe plaże Amuliani zachwycą Was drobnym, pudrowym piaskiem, a połyskujące lazurem wody Morza Egejskiego zapewnią ochłodę w upalny dzień. Przed gorącymi promieniami słońca skryjecie się w cieniu oliwnych drzew oraz w portowych tawernach i plażowych barach.

 

Arnea/ Arnaia

 

Arnaia

Arnea (po polsku tłumaczona jako Arnaia) to greckie miasteczko, ukryte pośród gór. Znajdziecie tu typową, macedońską zabudowę. Wąskie, kręte uliczki z barwnymi fasadami starych kamieniczek są idealną scenerią dla romantycznych spacerów. W niewielkich sklepikach kupicie rękodzieło od lokalnych artystów, a w jednej z klimatycznych kawiarni na centralnym placu Arnai napijecie się greckiej kawy. 

 

Neos Marmaras

 

Neos Marmaras

Neos Marmaras to najbardziej urokliwy kurort Sithoni. Znajdziecie tu wszystko, z czym kojarzą się greckie wakacje – perłowe plaże o pudrowym piasku, mieniące się lazurem morze, tawerny ze śródziemnomorskimi specjałami i niezapomniane widoki. Typowa zabudowa z białymi domkami i czerwono-pomarańczowymi dachami oraz wąskie uliczki tworzą wyjątkowy klimat Neos Marmaras. Odpoczną tu zarówno osoby szukające ustronnego miejsca, jak i ci spragnieni rozrywek oraz nocnego życia, rozbrzmiewającego taneczną muzyką. 

 

Parthenonas

 

Parthenonas

Będąc w Neos Marmaras warto podjechać (lub wybrać się na dłuższy spacer wśród oliwnych gajów) do pobliskiej, zabytkowej wioski Parthenonas. Położenie na zboczu góry sprawia, że widoki, jakie roztaczają się z tego miejsca, zapierają dech w piersiach! Możecie stąd podziwiać panoramę całej zatoki Toroneos. Aż trudno uwierzyć, że przez pewien czas ta urokliwa wioska pozostawała niezamieszkana – w latach 70-tych ubiegłego wieku ludzie przenieśli się do Neos Marmaras, opuszczając Parthenonas. Na szczęście wraz z rozwojem turystyki, przybywający na wybrzeże obcokrajowcy odkryli piękno wioski i dostrzegli jej potencjał. Zaczęto kupować kamienne domy, odnawiając je i przekształcając w tawerny oraz pensjonaty. Dzięki temu dziś w Parthenonas możecie chłonąć atmosferę dawnych czasów, podziwiając piękno osmańskiej i greckiej zabudowy.

 

Nea Fokea

 

Nea Fokea

Nea Fokea to niewielkie miasteczko Kassandry, gdzie poza bajeczną plażą znajdziecie tawerny z greckimi specjałami i klimatyczne bary. Kurortowa infrastruktura to nie jedyne, co Nea Fokea ma do zaoferowania. Miasteczko zapewnia wgląd w historię – znajdziecie tu całkiem sporo zabytków. Na wzniesieniu przy przystani dostrzeżecie bizantyjską wieżę Świętego Pawła, zbudowaną na początku XV wieku. W Nea Fokea znajdziecie również macedoński grobowiec i zabytkowe kościoły – Świętego Pawła oraz Świętego Mikołaja.

 

Stagira

 

Stagira

Stagira to wyjątkowe miejsce dla całej europejskiej kultury –przed tysiącami lat narodził się tu jeden z największych, starożytnych myślicieli – Arystoteles. Już sama droga do Stagiry jest wyjątkowa – kręta, pnąca się pomiędzy wzniesieniami, pozwalająca na podziwianie bajecznych widoków na morze z jednej, a góry z drugiej strony. Sama Stagira to oczywiście jedynie pozostałości po antycznej osadzie. Najlepiej zachowały się ruiny murów miejskich i budynku publicznego. Warto się tu wybrać nie tylko ze względów historycznych – widok ze Stagiry na turkusowe morze i zalesione, zielone góry jest urzekający!

 

Mapa atrakcji Chalkidiki

 

najlepsze atrakcje Chalkidiki

1) Góra Athos 2) Saloniki 3) Olint 4) Petralona 5) Uranupoli 6) Drenia 7) Amuliani 8) Arnaia 9) Neos Marmaras 10) Parthenonas 11) Nea Fokea 12) Stagira

 

Chalkidiki to jeden z najpiękniejszych półwyspów w Europie. Karaibskie plaże i zróżnicowanie zarówno pod względem przyrodniczym jak i architektonicznym sprawiają, że każdy turysta znajdzie tu miejsca, które go zachwycą. Niebiańskie zatoki i najlepsze atrakcje Chalkidiki czekają na odkrycie!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz