Buty górskie a bezpieczeństwo - na co zwrócić uwagę? - BelSole

Buty górskie a bezpieczeństwo – na co zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo górskich wędrówek w ogromnej mierze zależy od odpowiednio dobranego wyposażenia, zwłaszcza butów. Buty trekkingowe muszą być wytrzymałe, wygodne i dobrze trzymać się podłoża. Ważne są zarówno materiały, z których zostały wykonane, jak i dopracowany design, uwzględniający specyfikę nawierzchni i warunki użytkowania. Jakie modele sprawdzą się najlepiej w czasie wymagającej wspinaczki zimowej, a jakie podczas letniego hikingu, zapewniając bezpieczeństwo wycieczki? [Artykuł partnera]

Buty górskie dopasowane do warunków pogodowych

Buty przeznaczone do aktywności outdoorowych, zwłaszcza w górach, powinny być idealnie dopasowane do panujących na szlaku warunków pogodowych.  Latem świetnie sprawdzą się więc buty górskie wykonane ze skóry. Tego typu obuwie jest wykorzystywane od wielu lat i świetnie spisuje się przy ciepłej i suchej pogodzie. Naturalna skóra jest materiałem wytrzymałym i dodatkowo zapewniającym odpowiednią cyrkulację powierza. Stopy w takich butach mniej się pocą, są też mniej narażone na odparzenia i otarcia, o które nietrudno podczas wielogodzinnych wędrówek w wysokiej temperaturze.

W sezonie jesienno-zimowym lepsze mogą być jednak buty przeznaczone do wspinaczki wykonane z nowoczesnych materiałów syntetycznych, takich jak poliuretan, połączony z siatką mesh i membraną, chroniącą stopy przed wilgocią. Buty skórzane dla uzyskania podwyższonej wodoodporności wymagają impregnacji, jednak niezależnie od niej, przy niskich temperaturach, mogą znacznie szybciej ulegać zniszczeniu. Z tego względu zimą większość miłośników wspinaczki i trekkingu wybiera modele z materiałów syntetycznych, o odpowiedniej wysokości, wyposażone w membrany.

buty górskie damskie

Podeszwa zapewniająca przyczepność i amortyzację

W butach górskich ważny jest nie tylko dopasowany do pory roku, oddychający materiał i odpowiednia długość cholewki, ale również podeszwa zapewniająca przyczepność i amortyzację wstrząsów podczas marszu po twardej powierzchni. Najlepszym wyborem będą buty z gumową podeszwą, wyposażone w wyraźny bieżnik. Takie podeszwy sprawią, że stopy nie będą zsuwać się nawet w czasie podejścia po śliskich, stromych ścieżkach.

Elastyczność podeszwy należy dobrać w zależności od przeznaczenia obuwia oraz własnego doświadczenia. Początkujący wspinacze i osoby wybierające się na mniej wymagające trekkingi górskie docenią większą ruchomość stopy w butach o podeszwach bardziej sprężystych. Twardsze podeszwy są odpowiedniejsze, jeśli zależy nam na amortyzacji stóp przy dłuższych przejściach po wymagającym podłożu lub z dodatkowym obciążeniem. Takie sztywniejsze buty stanowią również lepszą ochronę w przypadku uderzenia stopą o kamienie lub inne napotkane na szlaku przeszkody.

buty górskie

Elementy zwiększające komfort i bezpieczeństwo butów górskich

Nie każde buty górskie muszą być wysokie. W przypadku lżejszych trekkingów i wypraw czysto turystycznych po oznakowanych szlakach – zwłaszcza latem lub wiosną – wystarczą  buty podejściowe damskie lub męskie, takie jak Dragontail włoskiej marki Garmont. Dzięki wytrzymałości, komfortowi noszenia i designowi świetnie wpisującemu się w styl mody outdoorowej takie buty sprawdzą się zarówno podczas spaceru po górach, jak i po zejściu w doliny. Warto jednak zwrócić uwagę, aby wybrany model posiadał gumowy otok, czyli wzmocnienie noska, pięty, albo całego łączenia cholewki z podeszwą. Przyda się również miękki, elastyczny język, dzięki czemu odpowiednio trzymające stopę sznurowanie buta nie będzie obcierać skóry.

Warto poświęcić nieco czasu na przemyślany wybór obuwia na górskie wycieczki. Wykonane z odpowiedniego materiału, wyposażone w niezbędne elementy ochronne, zapewnią bezpieczeństwo i komfort nawet w czasie wielogodzinnych trekkingów.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz