Czy Finlandia jest w NATO? Czy Finlandia należy do sojuszu?

Pewnie wielu Was teraz po konflikcie na Ukrainie zastanawia się czy Finlandia jest w NATO i czy dołączyła do Sojuszu północnoatlantyckiego. Odpowiemy na to zagadnienie, poniżej sprawdzicie czy Finlandia należy do NATO.

Czu Finlandia dołączyła do NATO?

Sojusz północnoatlantycki czyli NATO teoretycznie zapewnia bezpieczeństwo swoim członkom, gdzie każdy z krajów ma obowiązek wypełnić zasadę wszyscy za jednego w przypadku zewnętrznej agresji. Czy Finlandia dołączyła więc do NATO? 

Sojusz został założony 4 kwietnia 1949 roku, dziś liczy 30 krajów, głównie w Europie i Ameryce Północnej. Polska na przykład dołączyła do Sojuszu razem z Czechami i Węgrami 1999 roku. NATO rozrastało się w latach 1952, 1955, 1982, 1990, 1999, 2004, 2009, 2017 oraz w 2020.  Najważniejszym artykułem jest oczywiście artykuł piąty – czyli, jeśli jakiś kraj zostanie zaatakowany z członków NATO, każdy z członków jest traktowany jako obiekt napaści. Jeśli chodzi o Finlandię, Finlandia nie należy jeszcze do NATO – ale jak zapowiedziała premier Finlandii, jeśli Finowie poczują się zagrożeni to Finlandia dołączy do NATO tak szybko jak to tylko możliwe. Zważywszy na to jak wygląda kwestia na wschodzie Europy, może to wydarzyć się dość szybko, pytanie jak sąsiedni kraj jakim jest Rosja zareagowałby na taką informację. Finowie pewnie mają nadzieję, że mogą stanowić o własnym państwie.

Jeśli więc będziecie zastanawiać się następnym razem czy Finlandia należy do NATO, odpowiedź jest póki co prosta, Finlandia nie należy jeszcze do NATO.Z naciskiem na jeszcze.

Zobacz także:

Dodaj komentarz