Czy Armenia jest w NATO? Czy Armenia należy do sojuszu północnoatlantyckiego - BelSole

Czy Armenia jest w NATO? Czy Armenia należy do sojuszu północnoatlantyckiego

NATO czyli sojusz północnoatlantycki to dla wielu krajów gwarancja bezpieczeństwa. Czy Armenia także z niego korzysta? Czy Armenia należy do NATO? Jeśli tak to od kiedy? Zapraszamy Was na, krótki tekst o tym czy Armenia dołączyła do NATO.

  • Czy Armenia jest w sojuszu z NATO?
  • Prezesem NATO jest Jens Stoltenberg
  • NATO zostało utworzone 4 kwietnia 1949 roku w celu ochrony przed ZSRR

NATO, czyli North Atlantic Treaty Organization lub Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego po Polsku. Organizacja obronna, której kraje skoncentrowane są wokół Atlantyku. Jednak nie tylko kraje kontynentalnej Europy czy Ameryki Północnej należą do NATO, także Turcja jest członkiem (której minimalna część leży w Europie). Czy jednak Armenia należy do NATO? Czy jest członkiem? Niestety wśród 31 krajów które należą do NATO nie ma w nich Armenii. Dlatego jeśli kiedyś jakiś kraj (dla przykładu Azerbejdżan czy Turcja) zaatakuje Armenię, nie powoduje to uruchomienie artykułu 5, który mówi o ataku na każdego członka traktatu.

Artykuł 5. Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim

Co więcej nie zapowiada się, że Armenia w najbliższym czasie będzie w takim sojuszu – póki co jest członkiem w sojuszu z Rosją w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym razem z takimi krajami jak Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz