Czy Gruzja należy do Unii Europejskiej? Czy Gruzja dołączy do UE? - BelSole

Czy Gruzja należy do Unii Europejskiej? Czy Gruzja dołączy do UE?

Ostatnie wydarzenia powodują, że zastanawiamy się czy Gruzja należy do UE, bądź jeśli nie należy to czy dołączy do Unii Europejskiej. Czy tak jest lub się stanie w najbliższym czasie. Oto Gruzja i UE w 2022 i 2023.

Unia Europejska jest największym gospodarczo-politycznym sojuszem w Europie, łączy 27 krajów, które pod wspólną flagą prowadzą własną i wspólną politykę i integrują się ze sobą, czasami gorzej czasami lepiej 😉 Całkowita powierzchnia UE to ponad 4 233 262 km² – czy na terenie UE znajduje się Gruzja i czy należy do Unii Europejskiej?

 

Czy Gruzja jest w UE?

 

Zagadnienie na temat tego czy Gruzja jest w Unii Europejskiej, nie jest może na tyle szerokie by pisać o tym elaboraty, ale na pewno jest ciekawe, żeby trochę podywagować. Zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z konfliktem na Ukrainie, możemy stwierdzić, że Unia Europejska w raz z NATO jest w pewien sposób gwarantem bezpieczeństwa i dość elitarnym według niektórych klubem. Czy Gruzja należy do tego klubu? Czy jest w UE? Niestety dla samych Gruzinów Gruzja nie należy jeszcze do UE, ale Gruzja rozpoczęła negocjacje o dołączeniu do stowarzyszenia 15 lipca 2010, podpisano stowarzyszenie 27 czerwca 2014, a wejście w strefę stowarzyszenia 1 lipca 2016. Samo stowarzyszenie nie jest jeszcze członkostwem w Unii Europejskiej.

 

Czy Gruzja dołączy do UE

 

Właśnie jest jedno ale, Gruzja chce dołączyć do Unii Europejskiej. Ostatnią taką chęć władze Gruzji wyraziły 2 marca 2022 roku jako reakcję na to co działo się wtedy na Ukrainie. Gruzja nie złożyła jeszcze formalnego wniosku o członkostwo. Jednak zapowiedziano, że złoży dokumenty 3 marca 2022 roku. Jest wiele argumentów za Gruzją w Unii Europejskiej, między innymi członkostwo w ONZ, OBWE, Radzie Europy czy WTO. Pomimo problemów z republikami Abchazji i Osetii Południowej, jest teoretyczna możliwość, że Gruzja dołączy do Unii Europejskiej.

Najważniejsze daty przy negocjacjach pomiędzy Gruzją a Unią Europejską do tej pory:

  • Rozpoczęte negocjacje o dołączeniu do stowarzyszenia 15 lipca 2010
  • Podpisana umowa stowarzyszeniowa 27 czerwca 2014
  • Wejście w strefę stowarzyszenia 1 lipca 2016
  • Strefa wolnego handlu 27 czerwca 2014
  • Wejście do Unii Europejskiej: ???

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz