Czy Gruzja jest w NATO? Czy należy do sojuszu? - BelSole

Czy Gruzja jest w NATO? Czy należy do sojuszu?

Sprawa ostatnich wydarzeń w Europie wschodniej spowodowała także zainteresowanie Gruzją i jej statusem. Czy Gruzja więc należy do NATO i jest w Sojuszu Północnoatlantyckim? Może Gruzja dołączy do NATO?

NATO to tak zwany Sojusz Północnoatlantycki. Jest to defensywny sojusz wojskowy złożony z 30 krajów rozsianych w Europie i Ameryce Północnej. Polska należy do Sojuszu, dołączyła do niego w 1999 roku razem z Czechami i Węgrami. Czy jednak wymieniona wcześniej Gruzja należy do NATO?

Sytuacja w Ukrainie pokazała innym krajom, że bezpieczeństwo jest najważniejsze – NATO takie bezpieczeństwo może niektórym zapewnić. Głównie dzięki artykułowi 5, czyli:

Obrona zbiorowa oznacza, że ​​atak na jednego Sojusznika jest uważany za atak na wszystkich Sojuszników

Zasada obrony zbiorowej jest zapisana w Artykule 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

 

Czy Gruzja należy do NATO?

 

Gruzja sąsiaduje z Rosją, więc siłą rzeczy może być zainteresowana bezpieczeństwem i obroną swoich granic. Czy Gruzja zdążyła dołączyć do NATO podczas słabości Rosji w latach 90? Niestety nie. Gruzja nie należy jeszcze do NATO, jednak może się to zmieni, zobaczcie czy Gruzja dołączy do NATO.

 

Czy Gruzja dołączy do NATO?

 

Gruzję jako członka NATO wymieniono pierwszy raz w 2008 w Bukareszcie – obiecano jej wtedy przyszłe członkostwo. Niestety od czego czasu, niewiele się zmieniło na plus – w 2014 roku Barack Obama stwierdził, że póki co Gruzja nie jest na żadnej ścieżce wstąpienia do NATO. Za jej przyłączeniem niewątpliwie jest też geografia, jej bezpośredni sąsiad – czyli Turcja, należy do NATO. Jeśli Gruzja dołączy do NATO, nie martwcie się poinformujemy Was.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz