Czy na Kos wieje wiatr? Meltemi na Kos - BelSole

Czy na Kos wieje wiatr? Meltemi na Kos

Kos pomimo tego, że jest malutką wyspą, to znana jest ze swoich pięknych piaszczystych plaż oraz spotów do uprawiana sportów wodnych. No właśnie, czy na Kos wieje wiatr? Czy można spokojnie pływać w wodzie i się opalać?

Czy na Kos wieje wiatr?

Każda grecka wyspa jest narażona na podmuchy wiatru. Oczywiście najbardziej odczują to turyści i mieszkańcy na wyspach położonych z dala od brzegów stałego lądu. Niemniej jednak wybierają się na wakacje np. na Kos, musimy liczyć się z tym, że będzie wiało.

Najbardziej popularny wiatr na Morzu Egejskim to Meltemi. Wieje z kierunku północnego oraz północno-zachodniego. Jego aktywność zaczyna się w czerwcu, potem przybiera na sile w wakacie i słabnie w październiku. Przeważnie osiąga moc 4-6 stopni w skali Beauforta. Bardzo rzadko przekracza 7 stopni. Całe szczęście dla plażowiczów, nie wieje on codziennie. Jednak jak zacznie to może być aktywny nawet przez 10 dni bez przerwy.

Na Kos wieje także w inne pory roku. Wiosną i jesienią dominują wiatry z kierunku południowo-wschodniego. Jednak są duże słabsze od Meltemi – ich siłą to 2-4 stopni w skali Beauforta. Zimą natomiast można spodziewać się wiatrów z południowego wschodu, a niekiedy też z południa lub północy. Zobaczcie kiedy Meltemi wieje na Rodos.

Skąd wiadomo, że zbliża się Meltemi?

Warto wiedzieć, jakie są oznaki pojawienia się Meltemi. Po pierwsze na niebie zobaczycie altocumulusy. Są to średnie chmury kłębiaste, złożone z białych i szarych obłoczków. Po drugie można zauważyć nagły spadek wilgotności powietrza i jednocześnie wzrost ciśnienia. Wtedy możemy spodziewać się, że w ciągu 2 dni zacznie wiać.

Meltemi zaczyna być aktywny wczesnym popołudniem i z czasem dość szybko przybiera na sile. Nocą, kiedy temperatura jest niższa, wiatr cichnie. 

Na której części Kos bardziej wieje?

Windsurferzy mówią, że najlepsze spoty znajdują się na południowym wschodzie wyspy w przy zatoce Kefalos. Ponoć wieje tu zawsze, nawet gdzie w innych częściach wyspy jest spokojnie. Słaby wiatr przy brzegu tworzy dobre warunki dla początkujących. Minusem jest to, bardzo głęboka woda w zatoce. Już 2 metry od brzegu, jest na tyle głęboko, że ciężko jest stanąć na dnie. Podobne warunki są po drugiej stronie zatoki. Tam z kolei woda jest bardzo płytka. Czasem trzeba odejść od brzegu 100 metrów, aby stanąć na desce. Jednak potem możemy liczyć na fale sięgające nawet 2 metrów.

Ogólnie wzdłuż całego wybrzeża północno-zachodniego od miejscowości Marmari aż za Mastichari, panują dobre warunki do uprawiania zarówno windsurfingu, jak i kitesurfing. W tym rejonie znajduje się też kilka szkółek oraz wypożyczalni sprzętu.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz