Czy na Kos jest bezpiecznie? - BelSole

Czy na Kos jest bezpiecznie?

Na wakacjach chcemy odpoczywać i niczym się nie martwić. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jedziecie na wyspy greckie? Przeczytajcie, czy na Kos jest bezpiecznie? I na co powinniście uważać?

Czy na Kos jest bezpiecznie?

Kos jest małą wyspą o powierzchni 290 km. Wprawdzie nie ma tutaj większych zagrożeń, niemniej jednak cały czas trzeba mieć oczy dookoła głowy. Zawsze, nie tylko na Kos, powinniśmy pionować dokumentów, pieniędzy i innych cennych przedmiotów. Najczęściej złodziejem nie jest miejscowy, tylko inny turysta. Przed wyjazdem warto też zapoznać się z panującymi na wyspie zwyczajami. Konflikt z temperamentem Grekiem może się źle dla nas skończyć. Najlepiej nie wypowiadać się na temat kościoła prawosławnego i greckich świeckich oraz prosić zawsze o pozwolenie, jeśli chcecie zrobić komuś zdjęcia. Pijani turyście również nie wzbudzają sympatii mieszkańców Kos. Zatem na pytanie, czy na Kos jest bezpiecznie – odpowiadamy – tak. Na pewno w Grecji nie musicie obawiać się rekinów.

Ubezpieczenie

Podróżując po Europie warto mieć kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dokument uprawnia do bezpłatnego korzystania z podstawowych usług medycznych, jakie obowiązują na terenie kraju, w którym gościmy. Przed wyjazdem, dobrze jest sprawdzić, jakie świadczenia są w Grecji darmowe.

Uwaga na słońce i odwodnienie

Na wakacjach najbardziej obawiamy się rozbojów i kradzieży. Zapominamy, że dużo bardziej narażeni jesteśmy na poparzenia słoneczne i odwodnienie. Pamiętajmy, że woda odbija promienie słoneczne, więc opalamy się szybciej i mocniej. Do walizki obowiązkowe trzeba spakować krem z wysokim filtrem (najlepiej o faktorze UVA/UVB 50+) i co kilka godzin się nim smarować. Po pływaniu w morzu smarujemy się za każdym razem. Kolejnym niezbędnym elementem jest kapelusz, chusta albo czapka z daszkiem. Poparzenia skóry głowy są bardzo bolesne i ciężko się goją. Nie wolno zapominać też o nawadnianiu. Butelka z wodą jest obowiązkowa. Zobaczcie najpopularniejsze oszustwa na wakacjach.

Bezpieczeństwo na drodze

Czy na Kos jest bezpiecznie na drogach? Tak naprawdę na Kos jest jedna główna droga ciągnąca się przez całą wyspę, a od niej odchodzą mniejsze. Jeżdżąc autem po wyspie, trzeba pamiętać, że Greccy kierowcy nie zawsze przestrzegają przepisów. Nagminnie wyprzedzają na trzeciego albo nie używają migaczy. Na drogach musicie uważać na skutery, motocykle oraz rowery. Drogi są strome i nie każdy turysta potrafi po nich się poruszać. Niech was też nie zdziwią pasące się przy drodze kozy. Na nie trzeba też uważać.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz