Liczba gatunków ryb i owoców morza na chorwackich targach może przyprawić o zawrót głowy – szczególnie zapalonego wędkarza. Pewnie wielu korci, aby wziąć wędkę i własnoręcznie złowić dorodną sztukę. Ale czy w Chorwacji można łowić ryby? Jakie gatunki można łowić? Czy potrzebna jest licencja?
Czy w Chorwacji można łowić ryby?
Wędkarze się ucieszą, w Chorwacji można łowić ryby na całym obszarze ichniejszych wód terytorialnych. Wyjątkiem jest łowienie w pobliżu obiektów zabytkowych, w portach i przystaniach, oraz na plażach i kąpieliskach w okresie od 1 maja do 1 października. Zanim jednak chwycicie wędkę, musicie wykupić obowiązkową licencję.
Gdzie kupić licencje na łowienie ryb w Chorwacji?
Bez względu czy planujecie łowić rekreacyjnie, sportowo, z łódki albo z brzegu konieczne jest zezwolenie. Kupicie je na stronie internetowej Dyrekcji Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa Chorwacji lub na miejscu w budynkach tych instytucji, które najczęściej znajdują się przy urzędach miejskich.
Jakie jest cena? Licencja rekreacyjna 1-dniowa kosztuje 60 Kn, 3-dniowa – 150 Kn, a 7-dniowa – 300 Kn.
Przy płatności przez internet trzeba podać daty i obszar wędkowania, swoje dane łącznie z datą urodzenia oraz nr paszportu albo dowodu (musi to być dokument, którym będzie się można wylegitymować na miejscu).
Z pozwoleniem w ręce można łowić z wędką, żyłką i metoda trollingową na wszystkie ryby, z wyjątkiem 3 gatunków: tuńczyka (Thunnus thynnus), włócznika (Xiphias gladius) i marlina śródziemnomorskiego (Tettrapturus belone). Na te ryby wymagane jest osobne zezwolenie.
Licencja sportowa wydawana jest na okres 24 godzin albo rok. Aby ją zdobyć, trzeba posiadać kartę rodzimego klubu wędkarskiego albo wykupić legitymację chorwackiego HSSRM.
Co można złowić w Adriatyku?
W Adriatyku znajdziecie rekiny, jednak spokojnie – nie złowicie raczej rekina. Najpopularniejsze gatunki to: labraks, piotrosz, sola, dorada, morszczuk, skorpena, szprotka, pelamida, sardynka, makrela, tuńczyk oraz miecznik. Niektórzy próbują swoich sił w połowie ośmiornic i kalmarów.
Warto pamiętać, że prawo zezwala na mały połów ryb – do 5 kilogramów dziennie na własne potrzeby.
Czy w Chorwacji można łowić ryby w rzekach i jeziorach?
Chcąc łowić ryby słodkowodne, również trzeba wykupić stosowne pozwolenie. Chorwacja podzielona jest na 132 strefy, zarządzane przez tzw. właścicieli praw połowowych. I to od nich trzeba wykupić pozwolenie. Możliwości są 2:
- licencja jednodniowa – dostępna dla każdego;
- licencja roczna – ważna jest przez rok kalendarzowy, jednak trzeba posiadać Kartę Wędkarską, albo zdać w egzamin wędkarski w Chorwacji.
Co można złowić? W Chorwacji jest ponad 140 gatunków ryb w tym: szczupaki, sumy, amury, pstrągi potokowe, karpie oraz karasie.
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |