Czy w Danii jest król lub królowa? Czy w Danii jest monarchia? - BelSole

Czy w Danii jest król lub królowa? Czy w Danii jest monarchia?

Królowie i królowe rządzący państwami europejskimi w XXI wieku wydają się być pewnego rodzaju osobliwością. Wiele osób nie wierzy, że dziś, położony w Europie kraj może mieć swojego monarchę i dynastię. Co prawda większość z nas kojarzy słynącą ze swoich specyficznych relacji z żonami swoich synów i wnuków niezniszczalną Królową Angielską Elżbietę II, jednak mało kto, zdaje sobie sprawę, że królowie i królowe są również w innych europejskich krajach. Czy do tych krajów należy Dania? Czy Dania ma swojego króla lub królową?

 

Jak nazywa się duński król? Jak nazywa się duńska królowa?

Mamy wielką niespodziankę dla wszystkich którzy myślą, że królowie i królowe występują tylko w podręcznikach do historii lub w bajkach! Dania ma swoją królową oraz rodzinę królewską. Obecnie królową Danii jest Małgorzata II. Rolę monarchini pełni od 14 stycznia 1972 roku, czyli już ponad 40 lat! Jest ona 53 koronowaną głową w historii Danii. Po jej śmierci lub abdykacji władzę obejmie jej najstarszy syn – Fryderyk.

 

Jaki ustrój jest w Danii? Czy Dania to monarchia? Podział władzy w Danii

„Danmark” w tłumaczeniu na polski oznacza „Monarchia Duńska” i to powinno naprowadzić nas na odpowiedź na powyższe pytania. Ustrój obowiązujący w Danii to monarchia konstytucyjna.

Monarcha w Danii posiada władzę ustawodawczą, która realizowana jest przez Folketinget – jednoizbowy parlament duński, składający się ze 179 deputowanych.

Król lub królowa Danii posiada również władzę wykonawczą, która realizowana jest pośrednio przez ministrów oraz rząd.

W Danii władzę sądowniczą sprawują niezawisłe sądy.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz