Dania, jaka waluta? Jakie pieniądze wziąć ze sobą? - BelSole

Dania, jaka waluta? Jakie pieniądze wziąć ze sobą?

Jakie pieniądze są w Danii? Jaka waluta obowiązuje aktualnie w Danii? Przygotowaliśmy dla Was informację jakie pieniądze wziąć ze sobą do Kopenhagi i Danii. Wszystko to wiemy i już Wam przekażemy.

Duńska waluta

Zacznijmy od tego, że oficjalną walutą w Danii nie jest euro, Dania ma aktualną walutę od 1873 roku i póki co jej nie zmieniła. Najstarsze duńskie pieniądze wybijane były już w latach 825 do 840. 

Jeśli zastanawiacie się jakie pieniądze są w Danii, to odpowiemy, że jest to korona duńska. Ma ona swoje wspólne korzenie z koroną szwedzką oraz koroną norweską – kiedy Korona byłą oficjalną walutą Unii monetarnej w Skandynawii. 

Dwa razy przez referendum próbowano wprowadzić tutaj Euro, jednak za każdym razem obywatele odrzucali ten pomysł i postanowili zostać przy koronie duńskiej.

Zobaczcie jak wyglądają aktualne ceny w Danii i czy Dania to drogi kraj?

Waluta w Danii, pieniądze 

Kod ISO duńskiej korony to DKK, walutę wprowadza oczywiście Narodowy Bank Duński. 1 Korona dzieli się na 100 øre – nazwa ta pochodzi od rzymskiego słowa oznaczającego złoto. Jakie monety i banknoty można spotkać w Danii? 

Moneta lub Banknot Awers Rewers
Banknot 50 Koron Most Sallingsund Skarpsalling
Banknot 100 Koron Most Lillebæltsbroen ostrze Hindsgavl 
Banknot 200 Koron Knippelsbro Pas Langstrup 
Banknot 500 Koron Most Dronning Alexandrines Bro Keldby
Banknot 1000 Koron Storebæltsforbindelsen Wóz Solvognen
Moneta 1 Korona Monogram
królowej Małgorzaty II
Wzór
Moneta 2 Korony Monogram
królowej Małgorzaty II
Wzór
Moneta 5 Koron Monogram
królowej Małgorzaty II
Wzór
Moneta 10 Koron Małgorzata II Godło państwowe
Moneta 20 Koron Małgorzata II Godło państwowe
Moneta 50 øre Korona  Serce

Korona duńska na Grenlandii i Wyspach Owczych

Korona duńska obowiązuje także na Wyspach Owczych oraz Grenlandii. Jednak na na Wyspach Owczych wzory na banknotach są inne. Oba regiony używają zregionalizowanych wersji korony duńskiej – nazywane są Koroną Grenlandzką i Koroną Wysp Owczych. Korona Grenlandzka w zasadzie fizycznie nie istnieje, pomysły jej wprowadzenia upadły. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz