Jak się ubrać na narty w Alpy? Co wziąć? - BelSole

Jak się ubrać na narty w Alpy? Co wziąć?

Nadchodzi zima, a wraz z nią sezon narciarski. Alpy to najwyższe pasmo górskie w Europie oraz wymarzone miejsce wielu narciarzy. Przed każdym wyjazdem należy jednak odpowiednio się przygotować. Jakie ubrania w Alpy wybrać, jaką kurtkę, jakie spodnie i jaką bliznę w Alpy, oto przewodnik po tym jakie ubrania wybrać.

 

Alpy – pogoda w czasie zimy

 

Alpy rozciągają się aż na 7 różnych krajów, podzielone są na dwa klimaty – na zachodzie i północy klimat umiarkowany, natomiast na południu podzwrotnikowy. Taki stan rzeczy powoduje, że pogoda różni się w zależności od miejsca.

Obserwacje z poprzednich lat pokazują jednak, że w okresie zimowym temperatura oscyluje w okolicach 0°C. Dodatkowego ciepła dodają Alpom wiatry, które są suche.
Pamiętaj jednak, że na szczycie temperatura różni się od tej, która jest u podnóża gór. Warto więc być przygotowanym na każde warunki i uniknąć powrotu do Polski z przeziębieniem. Sprawdźcie też kiedy zaczyna się sezon w Alpach.

 

Narty w Alpach – jak się ubrać? Zasada 3 warstw

 

co ubrać na narty w Alpy

Podstawowym elementem przygotowań ubioru jest jego podział na 3 najważniejsze warstwy, które ochronią Cię przed zimnem i utrzymają ciepło.

Bielizna termoaktywna

Pierwszym istotnym elementem jest bielizna termoaktywna, której zadaniem będzie odpowiednia regulacja temperatury Twojego ciała i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Warstwa docieplająca

Druga warstwa niezbędna jest do tego, aby magazynować wytworzone przez Twój organizm ciepło. Wyposaż się w ciepły polar lub bluzę. Nie zapomnij także o wygodnych, elastycznych spodniach.

Zewnętrzna warstwa ochronna

Na tę warstwę składają się podstawowe narciarskie ubrania – kurtka i spodnie wraz z wybranymi akcesoriami, które dodatkowo pomogą chronić przed chłodem.
Po solidnym przygotowaniu wszystkich wymienionych elementów, pozostały akcesoria – niektóre z nich są obowiązkowe, inne mogą okazać się bardzo przydatne.

 

Narciarskie akcesoria – co warto zabrać w Alpy?

 

alpy kask

Kask narciarski to podstawa dla wszystkich – zarówno dla tych mniej i bardziej doświadczonych narciarzy. W szczególności przy tak stromych i wysokich górach, jakimi są Alpy. Dobrze dobrany kask odpowiednio zabezpieczy twoją głowę przed ewentualnymi upadkami i uszkodzeniami.
Rękawice narciarskie to kolejny ważny element dla każdego narciarza, bez względu na doświadczenie i miejsce zjazdów. Nie sprawdzą tutaj egzaminu zwykłe rękawiczki. Te, które stworzone są specjalnie dla narciarzy mają odpowiednią budowę i utrzymują ciepło w dłoniach. Większość z nich przy palcach ma dodatkowe wzmocnienia, które ułatwiają trzymanie kijków narciarskich.
Ostatnim elementem zaliczanym do akcesoriów, które warto zabrać ze sobą na narty w Alpach są gogle narciarskie. Zjeżdżając na nartach za każdym razem musisz być w pełni skupiony, aby zachować równowagę, balans i jednocześnie omijać przeszkody. Gogle narciarskie osłonią Twoje oczy przed wiejącym wiatrem i drobinkami unoszącymi się w powietrzu, które mógłby Cię dekoncentrować.

 

Okulary przeciwsłoneczne dla narciarzy w Alpach – czy są potrzebne?

 

jakie okulary w Alpy

Okulary słoneczne w trakcie zimy? Wydawać by się mogło, że przedmiot w zupełności zbędny – nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom, powinien być to obowiązkowy element wyposażenia o każdej porze roku dla osób, mających styczność z górami. Na dużych wysokościach występuje znacznie silniejsze promieniowanie ultrafioletowe w porównaniu do nizin. Jest ono na tyle silne, że bez odpowiedniej ochrony może powodować różne nieprzyjemności dla oczu – ból, pieczenie czy łzawienie.

Same okulary przeciwsłoneczne to nie wszystko, ponieważ ważny jest ich odpowiedni dobór. Przyciemnienie szkiełek i filtr UV to pierwsza rzecz na którą należy zwrócić uwagę – powinny być one na tyle ciemne, aby światło nie podrażniało oczu, ale jednocześnie wystarczające do komfortowego obserwowania terenu, bez konieczności wytężania wzroku.
W przypadku narciarzy najlepszym wyjściem będzie wybór gogli narciarskich, które mają wbudowany filtr promieni UV.

 

Narty w Alpach – dobre przygotowanie to podstawa bezpieczeństwa

 

Wybierając się na narty w Alpy przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych. Wysokie góry nie są terenem przeznaczonym dla osób bez doświadczenia lub z doświadczeniem niewielkim. Zastanów się więc czy Twoje umiejętności są na tyle wysokie, abyś mógł bezpiecznie jeździć, bez zagrożeń dla Ciebie i innych narciarzy.

Gdy już stwierdzisz, że Twój poziom doświadczenia jest odpowiedni, przygotujesz ubrania, akcesoria i wszystkie inne niezbędne elementy, nie zapomnij o zabraniu swojego sprzętu narciarskiego na przegląd do serwisu. Odpowiednio przeszkolone i doświadczone osoby sprawdzą czy Twoje narty nie potrzebują żadnych napraw i są wystarczająco trwałe, aby sprostać takiemu wyjazdowi.
W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia Twojego lub innych osób skontaktuj się z Alpejskim Pogotowiem Ratunkowym, które dostępne jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu pod numerem telefonu 800800319.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz