Jaka jest waluta w Chorwacji? Co zrobić z kunami? Euro w Chorwacji w 2023? - BelSole

Jaka jest waluta w Chorwacji? Co zrobić z kunami? Euro w Chorwacji w 2023?

Co jest aktualną oficjalną walutą w Chorwacji? Czy da się płacić euro lub czy da się płacić w Chorwacji kunami? Zobaczcie jakie pieniądze są teraz na Chorwacji – zapraszamy na przewodnik po walucie Chorwacji!

 

Pieniądze w Chorwacji w 2023

 

Temat waluty w Chorwacji jest bardzo nośny ostatnimi czasy, ze względu na zmianę waluty w tym kraju na początku roku 2023. 1 czerwca 2022 Komisja Europejska poinformowała, że Chorwacja jest w pełni gotowa na wejście do strefy euro. Wszelkie akty prawne względem tej zmiany zostały zatwierdzone i zaakceptowane 12 lipca 2022 i jeśli ktoś Was zapyta co jest walutą Chorwacji, będziecie mogli odpowiedzieć, że od 1 stycznia 2023 oficjalną walutą w Chorwacji jest euro. Chorwacja stała się więc 20 członkiem strefy Euro.

Kurs wymiany Kun, czyli poprzedniej oficjalnej waluty w Chorwacji do euro, ustalono na 7,53450 HR na 1 EUR. 

Od 1 stycznia 2023 roku, Chorwacja do tego dołącza także do strefy Schengen, w której wszystkie kraje umożliwiją swobodny i nieograniczony przepływ ludzi. Kontrole na wewnętrznych granicach powietrznych w Chorwacji zostaną zniesione od 26 marca 2023 roku.

 

Co zrobić z kunami w Chorwacji w 2023?

 

Czy w Chorwacji można płacić kunami? Macie jeszcze trochę starej gotówki z Chorwacji i nie wiecie czy dalej będzie można używać kun w 2023? Bez obaw jest jeszcze parę sposobów by kun się pozbyć:

  • Przez około dwa tygodnie, obie waluty będą jeszcze funkcjonować obok siebie, czyli mniej więcej do 14-15 stycznia 2023
  • Ceny towarów jak i usług będą podawane w euro i kunach do 31 grudnia 2023, nie oznacza to jednak, że można płacić w kunach, płacić można jeszcze przez te dwa tygodnie stycznia.
  • Banknoty i monety kuna można bezpłatnie wymienić do 31 grudnia 2023 do maksymalnie 100 banknotów i 100 monet bezpłatnie w bankach, na poczcie i agencji finansowej. Powyżej tej wartości, banki mogą pobierać opłaty. Po 31.12.2023 obowiązek ten przejmie Narodowy Bank Centralny w Chorwacji, potrwa to, aż do końca 2025 roku.
  • Jeśli zauważycie, podwyżki cen związane ze zmianą waluty, taki proceder należy zgłosić do odpowiedniej instytucji – jest to nielegalne.
  • Inne banki centralne także wymieniają kuny na euro (te z euro) 

Do 31 grudnia 2023 r. banknoty i monety kuny można wymieniać na banknoty i monety euro wyłącznie w urzędach pocztowych, bankach komercyjnych i Agencji Finansowej

Podaje portal komisji Europejskiej.

Jak widzicie, realnie kuny możecie wymieniać, aż do końca 2025 roku lub do końca 2023 w większej ilości placówek.

 

Co znajduje się na chorwackim euro?

 

chorwackie monety euro
https://www.ecb.europa.eu/euro/coins/html/hr.en.html © Martin Münd/ECB

Co znajduje się na chorwackich euro? Na monecie 2 EUR znajduje mapa Chorwacji z napisem na brzegu O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO, czyli O piękna, o droga, o słodka wolności. Na monecie 1 EUR znajduje się szachownica i… kuna. Na 0,50 EUR, 0,20 EUR, 0,10 EUR znajdziecie portret Nikoli Tesli. Na monecie 0,05 EUR, 0,02 EUR i 0,01 EUR znajduje się motyw z literami HR.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz