Lotnisko w Bergamo - jak dojechać do centrum? Jak do Mediolanu?

Lotnisko w Bergamo – poradnik. Jak dojechać do centrum? Jak do Mediolanu?

Lotnisko w Bergamo – Orio al Serio w Lombardii to trzecie największe lotnisko we Włoszech i drugie w okolicach Mediolanu. Jest dobrze skomunikowane z największymi miastami w okolicy. Należy jednak pamiętać o paru wskazówkach, które dla Was zebraliśmy. Lotnisko jest bezpośrednio połączone z stacją kolejową Bergamo przez dojazd autobusem miejskim, który wyrusza sprzed terminalu. Podróż trwa maksymalnie 15-20 min. Lotnisko Bergamo znajduje się w centrum Bergamo zaraz obok autostrady, więc jest bardzo dobrze skomunikowane dla podróżujących autem i autobusem do Bergamo. Opisujemy lotnisko w Bergamo. Przyglądamy się sklepom, przechowalni bagażu oraz dojazdowi z lotniska do centrum. Sprawdzamy też jak tanio dojechać z Bergamo do Mediolanu, do jeziora Como czy miasteczka Brescia.

Bergamo odloty. Potrzebne dokumenty. Ile wcześnie należy stawić się do bramek?

Pomimo małych gabarytów to 3. największe lotnisko we Włoszech. Zazwyczaj więc kolejki do bramek są całkiem spore – jednak bardzo rzadko na lotnisku w Bergamo czeka się dłużej niż 45 min. Jeśli jedziesz autobusem miejskim z Bergamo na lotnisko polecamy wsiąść do autobusu na przystankach przed Stazione. Nie trafimy wtedy na tłok i zwykle nawet da się usiąść. Jeśli odlatujemy stąd to kiedy przyjechać na lotnisko w Bergamo? Najlepiej na ponad 1h-80 min przed odlotem. Mając bagaż należy doliczyć jeszcze 10-15 minut.

Bergamo Lotnisko, odloty

Strefa odpraw bagażu na lotnisku w Bergamo znajduje się zaraz obok bramek na parterze. Na lotnisku znajdziemy wiele punktów usługowych i sklepów oraz włoskich restauracji. Dostępna jest także sieć WiFi dla pasażerów, usługa pakowania bagażu, bankomaty oraz kantor wymiany walut z karygodnymi kursami.

Jakich dokumentów potrzeba na lotnisku Bergamo? W przypadku obywateli krajów Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty oraz karta pokładowa. Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Bergamo możemy udać się na zakupy w sklepach w strefie bezcłowej na piętrze. Często pytacie – co kupić na lotnisku w Bergamo? Odpowiadamy. Jedynym opłacalnym produktem który warto kupić w Bergamo może być lokalne wino oraz produkty takie jak makarony czy pesto.  Blisko pierwszej bramki znajduje się McDonald’s. Polskie loty z lotniska w Bergamo zazwyczaj startują z bramek końcowych – 9-12.

Przyloty Bergamo,  jak dojechać do Mediolanu?

Mediolan, prócz miasta Bergamo i jego części Citta Alta jest najlepiej skomunikowany z lotniskiem. Do stolicy Lombardii dostaniemy się mając do wyboru pociągi, autobusy lub też wynajęte auto. Najszybszym sposobem jest wynajęty samochód(jeśli nie ma kolejek przed okienkiem w wypożyczalni) lub autobus. Najciekawszą jest opcja z biletem miejskim 24h/72h w Bergamo na wszystkie linie(5/7 euro) a do tego dojazd do Mediolanu pociągiem. Dzięki temu, możemy zwiedzić Bergamo o którym więcej tutaj oraz przejechać się słynnymi Funicolare. 

Lotnisko Bergamo – Mediolan Pociągiem

Aby dojechać pociągiem do Mediolanu, musimy na samym początku zakupić bilet na autobus miejski, który startuje z przystanku przed wejściem do terminalu, autobusy odjeżdżają co 10-20min, praktycznie większość dnia(od 5:00 do 24:00). Bilety kosztują od 1,5-3 euro za strefę (jednorazowe) do 7 euro za 72h bilet po całym Bergamo, który bardzo polecamy! Zawiera on w sobie także bilety na Funicolare.

Wsiadamy w linię 1 i naszym celem po 15-20min będzie Bergamo Stazione. Jeśli będziemy chcieli jechać dalej dojedziemy na samą górę Citta Alta. 

bergamo lotnisko busy rozkład

Stacja kolejowa znajduje się 30 metrów od przystanku autobusowego. Bilety do Mediolanu Centrale, i Mediolan Monza możemy kupić w automatach Trenitalia oraz Trenord, polecamy tą pierwszą opcję. Płatność kartą lub gotówką. Bilety kosztują 5,50 euro a pociągi jeżdżą co około 1h. Dostępne są również w kasach oraz kioskach wewnątrz budynku. Pamiętajcie aby po zakupie biletu skasować go na stacji! nie u konduktora. Rozkłady pociągów znajdziecie na: trenord.it(polecamy) oraz trenitalia.com. Po 48min od wyjazdu z Bergamo będziecie już w Milano Centrale lub Porta Garibaldi

Pamiętajmy, że ze Stazione możemy dostać się do innych mniejszych miast Lombardii, Trydentu oraz Wenecji Euganejskiej. Więc jak np dojechać z  Mediolanu i Bergamo do Wenecji? do Werony, Como lub Lecco? przeczytacie Tutaj

Lotnisko Bergamo – Mediolan Autobusem

Zaraz obok lotniska Orio al Serio, znajduje się także terminal autobusowy z którego możemy pojechać autobusem do Mediolanu (Milano Stazione Centrale). Autobusy odjeżdżają co około 20min a podróż trwa maksymalnie 1h, w zależności od korków na obwodnicy Mediolanu. Jest to najpewniej najszybszy sposób aby się dostać do Mediolanu. Jednak ominiemy wtedy Bergamo – jeśli nie zależy Wam na zwiedzeniu Citta Alta i Bassa proponujemy wybrać autobus. Bilet kosztuje 7 euro (w przypadku sieci flixbus.it) lub 6 euro jeśli zakupimy go online w Orio Shuttle (orioshuttle.com) oraz 6 euro w Terravision.com. Autobusy jeżdżą praktycznie całą dobę. Oczywiście rzadziej w nocy.

Lotnisko Bergamo – Mediolan Samochodem

Na lotnisku Bergamo Orio al Serio znajdują się najpopularniejsze sieci włoskie i europejskie świadczące usługi wypożyczenia samochodu. Znajdziemy tam stanowiska między innymi: Hertz, Europcar, Sicily by Car (Autoeuropa), AutoVia, Avis, Locauto Rent, Maggiore Rent. Niewątpliwym plusem jest położenie lotniska w Bergamo, które znajduje się zaraz obok autostrady A4 prowadzącej do Mediolanu oraz do Wenecji. Podróż autem to około 40min do granic miasta. Jednak należy pamiętać o dość dużych kolejkach w okienkach przy odbieraniu auta.

Lotnisko Bergamo – Mediolan Taxi czy Uber?

W samym Bergamo nie ma Ubera, jednak zasięg Mediolańskiego oddziału pokrywa Bergamo. Przejazd Uberem z Bergamo do Mediolanu to koszt ponad 140 euro, należy więc do najmniej opłacalnych sposobów transportu pomiędzy stolicą Lombardii a Lotniskiem Orio al Serio. Koszt taksówki to około 80 euro, znacznie bardziej opłacalny od konkurenta zza oceanu, jednak także daleki od ideału. Na pewno jest najwygodniejszy. Postój taksówek znajduje się zaraz przed wyjściem z terminalu obok przystanku autobusowego.

Parking przy Lotnisku Bergamo

Mapa lotniska Bergamo:

Lotnisko Bergamo Mapa Parking Przystanek

  1. Wyjście z Lotniska
  2. Autobusy miejskie ATB do miasta Bergamo do Citta Alta i na Dworzec Główny, Stazione.
  3. Busy do Mediolanu
  4. Parking Lotnisko Bergamo
  5. Galeria Handlowa Orio Center

Mapa Bergamo

mapa bergamo lotnisko

  1. Lotnisko Orio al Serio
  2. Dworzec Centralny Bergamo
  3. Citta Alta

 

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz