13 nietypowych atrakcji Porto. Co robić w Porto gdy pada?

13 nietypowych atrakcji Porto. Co robić w Porto gdy pada? Czego spróbować?

Co robić jeśli odwiedziliśmy już wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje w Porto? Poza standardowymi atrakcjami i zabytkami, które warto zobaczyć w Porto można robić wiele innych rzeczy. Przygotowaliśmy zestawienie nieoczywistych atrakcji w Porto. Co można robić w mieście gdy pada deszcz lub nie mamy ochoty na opalanie? Oto 13 nietypowych atrakcji Porto które warto zobaczyć. Co fajnego można zrobić w mieście? Oto nietypowy przewodnik.

Usiądź na brzegu rzeki w dzielnicy Ribeira

Dzielnica Ribeira w Porto jest jedną z najpiękniejszych części miasta. Rejon w którym na świat przyszedł słynny Henryk Żeglarz od lat wpisany jest na listę światowego dziedzictwa Unesco. Dla osób nie mających ochoty na zwiedzanie kościołów proponujemy nieco inną rozrywkę. Wzdłuż słynnego nabrzeża Praca da Ribeira rozciąga się wiele ciekawych restauracji i kawiarni w których można delektować się oryginalnym winem lub piwem z widokiem na słynny most Ludwika I. Deptak przy rzece Duero to również idealne miejsce na spacer po Porto.

Kup książkę w Livraria Lello

Livraria Lello & Irmao w Porto jest jedną z najstarszych księgarni w Portugalii i zdecydowanie jedną z najpiękniejszych na świecie. Sklep z książkami w przepięknym stylu Neo-Manueline działający w tym miejscu od 1906 roku stanowi gigantyczną atrakcję turystyczną za sprawą przepięknego wnętrza i charakterystycznych czerwonych schodów. Wnętrza będące mieszaniną secesji i neogotyku dekorowane są dodatkowo przepięknymi drewnianymi schodami. Księgarnia znana jest nie tylko z bycia perłą architektury lecz również za sprawą J.K. Rowling uznawanej za autorkę serii książek z serii Harry Potter. Autorka miała inspirować się jej wnętrzami w czasach gdy w Porto pracowała jako nauczycielka.

Przejedź się tramwajem linii 1 Passeio Alegre – Infante

Komunikacja miejska w Porto sama w sobie jest wielką atrakcją turystyczną. W mieście można skorzystać z kolejki linowo-terenowej, kolejki linowej lub linii tramwajowej. Dla wszystkich, którym lęk wysokości nie pozwala na podróżowanie w kabinie kolejki linowej Teleferico de Gaia proponujemy przejazd tramwajem. Najciekawszą trasą tramwaju w Porto jest w naszej opinii linia numer 1 na trasie Passeio Alegre – Infante zatrzymująca się na 13 przystankach. Przejazd wzdłuż brzegu rzeki Duero pod nowoczesnym mostem Ponte de Arrabida pozostanie na długo w pamięci. Nic nie stoi też na przeszkodzie by wysiąść na którymś z przystanków i pozwiedzać okolice.

Zobacz piwnice słynnych producentów wina

Porto, a ściślej mówiąc Vila Nova de Gaia, kojarzy nieodłącznie kojarzy się z winem. Wizyta w jednej (lub kilku) piwnicach słynnych producentów wina to kolejna nietypowa atrakcja w Porto z której polecamy skorzystać. Producentów wina, którzy otwierają swe podwoje na turystów jest wręcz niezliczona liczba. Podczas każdej z wycieczek na miejscu skosztować można oczywiście lokalnych wyrobów alkoholowych i wybrać swój ulubiony gatunek wina w Porto. Jednymi z najatrakcyjniejszych piwnic do zwiedzania w Porto są piwnice Churchill’s Port, Real Companhia Velha, Caves Taylor’s czy popularne Caves Offley. Prawdziwych miłośników wina zadowoli też wizyta w restauracji Espaço Porto Cruz.

Zobacz miasto z kolejki linowej

Tramwaj już omówiliśmy. Czas na coś dla tych, którzy lubią patrzeć na panoramę Porto – kolejka linowa. Od kwietnia 2011 roku w Porto skorzystać można ze słynnej kolejki linowej Teleferico de Gaia. Linia o długości 562 metrów łączy Gais de Gaia z Jardim do Morro. Kilkuminutowy przejazd kolejką to idealna okazja na to by popatrzeć na miasto z zupełnie nowej perspektywy. Przejazd w jedną stronę kosztuje 6 EUR.

Przepłyń się po rzece Duero

Porto to miejsce w którym jedna z największych rzecz Półwyspu Iberyjskiego – rzeka Duero, mająca swój początek blisko 900 kilometrów dalej w Górach Iberyjskich, wpada wreszcie do Oceanu Atlantyckiego. Malowniczo położone Porto można oglądać nie tylko z wysoka ale również ze środka rzeki. Po rzece można przepłynąć się zarówno na pokładzie tradycyjnych rabelo barrcos jak i na pokładzie innych łodzi i pojazdów wodnych. W okolicach wykupić można również bilety na dłuższy spływ po rzece kosztujący w granicach 60 EUR. Dla bardziej wymagających również wycieczki na pokładzie jachtów o wyższym standardzie w cenach od 400 do 1600 EUR w zależności od programu i długości. Sam krótki rejs po rzece w okolicy Porto kosztować będzie w granicach kilkunastu euro.

Zrób zakupy na bazarze


Dla osób dysponujących mniejszym budżetem lub chcących poczuć się jak prawdziwie ubogi Portugalczyk kolejna propozycja w postaci zakupów na najsłynniejszym bazarze w Porto – Mercado do Bolhao. Wizyta w słynnej hali targowej to okazja do zakupu świeżych ryb, owoców i warzyw oraz możliwość skosztowania specjałów lokalnej kuchni czy słynnego wina. Można tu kupić również ciekawe pamiątki z Porto i poznać miasto od nieco mniej turystycznej strony.

Zjedz Francesinha

Francesinha to rodzaj nietypowej portugalskiej kanapki tradycyjnie wywodzącej się właśnie z Porto. Kanapka składa się chleba, szynki, kiełbasy linguica, kiełbasy chipolata i mięsa. Wszystko skąpane jest topionym serze i sosie pomidorowo-piwnym. Tradycyjnie danie podawane jest z frytkami. Jednymi z najpopularniejszych miejsc serwujących francesinha w Porto są miejsca takie jak Cafe Barcarola, Lado B, Bufete Fase, O Afonso czy Café Santiago. Danie nie jest przerażająco drogie. W Barcarola płacimy w granicach 8 EUR.

Zobacz teatr Teatro Nacional de Sao Joao

Większość wyjeżdżających na wakacje turystów ma w głowie plażowanie i kosztowanie lokalnych wyrobów alkoholowych. Obcowanie z wysoką kulturą nie zawsze idzie w parze z wyjazdem. To błąd. W Porto warto wybrać się do teatru Teatro Nacional Sao Joao. Już sam budynek powstały w 1798 roku jest miejscem, które warto zobaczyć. Jeśli nie macie ochoty na spektakl chociażby z powodu bariery językowej to można ograniczyć się do zwiedzania przepięknego wnętrza. Cena biletu na zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim, francuskim lub hiszpańskim to 6 EUR. Bilet na spektakl w okolicach 10 EUR.

Idź do Majestic Cafe lub Café A Brasileira

Majestic Cafe to secesyjna kawiarnia projektu Joao Queiroza otwarta w Porto w grudniu 1921 roku. Kawiarnia znajdująca się przy Rua Santa Catarina 112 uznawana jest za jedną z najpiękniejszych kawiarni świata według serwisu Kawiarniany.pl. Przed kawiarnią warto pojawić się zwłaszcza wieczorem gdy secesyjna witryna lokalu rozświetla się dziesiątkami świateł. Na uwagę zasługuje również wnętrze lokalu pełne luster i najróżniejszych zdobień. Majestic Cafe nie jest może najtańszym lokalem w Porto. Kawa latte kosztuje tu w granicach 6 EUR, a słynne Pastel de Nata 3 EUR ale zdecydowanie warto tu przyjść. Fanów starych kawiarni zainteresować może również wizyta w otwartej w 1903 roku Cafe A Brasileira w Porto (nie mylić z Cafe Brasiiera w Lizbonie), a także Café Guarany w stylu art deco z 1933 roku.

Idź na mecz FC Porto

FC Porto to jeden z najsłynniejszych klubów zarówno w Portugalii jak i w całej Europie. To w brawach FC Porto na Estadio do Dragao jeszcze do niedawna występował słynny Iker Casillas. Klub założony w 1893 roku prowadzi w Porto muzeum i umożliwia zwiedzanie słynnego stadionu, a przy odrobinie szczęścia kupić można również bilety na mecz by zobaczyć futbol na najwyższym poziomie. Bilet na zwiedzanie muzeum i stadionu w Porto kosztuje 15 EUR.

Zobacz miasto z wieży Kleryków Torre dos Clérigos

Słynna wieża Kleryków to jedno z miejsc z których można popatrzeć na Porto z góry. Po pokonaniu 240 schodów prowadzących na szczyt jednego z największych symboli Porto zobaczyć można miasto z zupełnie innej perspektywy. Atrakcja w postaci tarasu widokowego jest dobrym miejscem dla tych, którym lęk wysokości nie pozwala na podróż kolejką linową. Wieża kleryków ma 75,6 metra wysokości. Bilet wstępu kosztuje 5 EUR.

Podziwiaj Azulejo

Tradycyjne kafelki Azulejo są jednym z największych symboli Portugalii. Ceramiczne kafelki w niebiesko-białych kolorach zdobią ściany zewnętrzne i wewnętrzne wielu zabytkowych budynków w Porto. Do najpiękniejszych przykładów Azulejo w Porto zaliczyć można te w katedrze Se do Porto, we wnętrzu dworca Porto-Sao Bento czy na zewnętrznej ścianie kościoła Igreja do Carmo przy klasztorze Karmelitów. Błękitna ceramika zdobi też ściany Kaplicy Dusz Capela das Almas oraz kościoła św. Ildefonsa.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz