Most Rialto w Wenecji - najsłynniejszy most. Ciekawostki, cena, zwiedzanie - BelSole

Most Rialto w Wenecji – najsłynniejszy most. Ciekawostki, cena, zwiedzanie

Wenecja słynie z wielu rzeczy. Znamy ją z masek, znamy słynny karnawał czy kawiarnię Caffe Florian ale poza tymi atrakcjami na czoło wśród najczęściej odwiedzanych miejsc w Wenecji wysuwa się słynny Most Rialto. Jakie są ciekawostki o moście Rialto w Wenecji? Jaka jest jego historia? Czy zwiedzanie jest płatne? Czy są ceny i bilety? Sprawdźmy to! Dziś moście Rialto w Wenecji.


Most Rialto – ciekawostki o historii

Most Rialto to najsłynniejszy i najstarszy most spinający Wielki Kanał w Wenecji. Pierwsza konstrukcja w tym miejscu, znana jako Ponte della Moneta, była pontonowym mostem wybudowanym przez Nicolo Barattieriego w 1181 roku. Most, który możemy zobaczyć dzisiaj zwiedzając Wenecję to przeprawa, której budowa rozpoczęła się w 1588, a zakończyła w 1591 roku na miejscu wcześniejszych konstrukcji, które kilkukrotnie ulegały zniszczeniu. Wcześniejszy, drewniany most, który uległ zniszczeniu, możecie zobaczyć na słynnym obrazie Miracolo della Croce a Rialto pędzla Vittore Carpaccio.

Projektantem mostu Rialto był Antonio da Ponte, aczkolwiek w konkursie na budowę mostu brali udział znacznie bardziej znanych twórców w tym szeroko znany Jacopo Barozzi da Vignola oraz nawet sam Michał Anioł.

Most Rialto to pieszy most o łącznej długości 48 metrów i szerokości 22,1 metra. Dziś jest jednym z czterech mostów spinających brzegi kanału i w przeciwieństwie do wielu innych atrakcji miasta jest miejscem, które… również odwiedzają mieszkańcy miasta. Aż do dziś jest jedną z najważniejszych przepraw.

Konstrukcja najsłynniejszego mostu w Wenecji wygląda na nieco wątły projekt chociaż wytrzymała już stulecia. W 2013 roku przeprowadzono dokładne badania i remont mostu sfinansowany przez Renzo Rosso, przedsiębiorce z branży modowej, prezesa OTB Group. W czasie prac remontowych potwierdzono dobry stan mostu i zauważono, że od dnia oddania do użytku konstrukcja osiadła o 15 centymetrów.

Charakterystyczny most nie jest mostem jaki znamy z Polski. Na moście stąpamy po schodach, a po bokach znajdują się miejsca na kioski zbudowane już przed lat. Od zawsze wiedziano, że przeprawa jest miejscem w którym może kwitnąć handel. Dziś stoją tu kramy z pamiątkami. Większość z nich była pusta gdy odwiedziliśmy Wenecję.

Odwiedzającym Wenecja w sezonie, jak i poza nim, polecamy uważać przy moście Rialto. To jedna z największych atrakcji i symboli Wenecji dlatego w jego okolicy pełno jest różnych naganiaczy i oszustów. Uważajcie na różne sposoby na oszukiwanie turystów, w tym „ofiarowanie” kwiatków.

Idąc w stronę mostu od pl. św. Marka po lewej stronie znajduje się jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Wenecji. Zwłaszcza przy zachodzie słońca można ustrzelić tu niesamowite kadry. Jeśli jesteście w Wenecji i w dzień widzieliście most Rialto to wróćcie tu również po zmroku by zobaczyć wieczorną iluminację.

Jeśli chcecie zobaczyć most Rialto z innej perspektywy i mieć niezapomniane zdjęcia z Wenecji to polecamy wybrać się na rejs po kanałach i tramwaj wodny w Wenecji.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz