Caffe Florian w Wenecji - najstarsza kawiarnia świata. Ceny i menu

Caffe Florian w Wenecji – najstarsza kawiarnia świata. Ceny i menu

Niewiele jest tego typu miejsc w Europie. Wiedeń ma swoją Central Cafe w której można wypić kawę tak jak Adolf Hitler, w Budapeszcie działa słynna nowojroska, a w Wenecji? Wenecja kusi czymś znacznie lepszym. Przy przepięknym placu św. Marka nieprzerwanie od 1720 roku działa jedna z najpiękniejszych i najstarszych kawiarni świata – Caffe Florian. Byliśmy na kawie w miejscu do którego wpadały takie sławy jak Goethe i Casanova. Jeśli chcecie iść na kawę w Wenecji jest to wręcz obowiązkowy punkt wycieczki. Ile kosztuje kawa w Caffe Florian w Wenecji? Jakie są ceny i menu?


Caffe Florian – historia

Jeśli ktoś kiedyś zapyta Was jaka jest najstarsza nieprzerwanie działająca kawiarnia na świecie to odpowiedzią będzie właśnie Caffe Florian. Kawiarnia przy pl. św. Marka w Wenecji została otwarta w niedzielę 29 grudnia 1720 roku jako Alla Venezia Trionfante. Początkowo na kawiarnię składały się dwa niezbyt wyszukane pomieszczenia. Mimo początkowo niezbyt wyszukanego wystroju kawiarnia od samego początku przyciągała do siebie wybitnych mieszkańców Wenecji. Interes kręcił się dobrze i już w 1750 roku lokal powiększono o dwa kolejne pomieszczenia znane dzisiaj jako Sala Orientale oraz Sala del Senato.

Założyciel Floriano Francesconi zmarł w 1773 roku. Kawiarnia pozostała jednak w rękach rodziny ale zdecydowano się na zmianę nazwy lokalu. Zauważono, że i tak wszyscy chodzą „do Floriana” i uznano, że zamiastAlla Venezia Trionfante lepiej nazwać ją po prostu Caffe Florian. Od samego początku lokal ściągał wybitnych gości. Wpadali tu Giuseppe Parini, Jean-Jacques Rousseau, Carlo Goldoni, Silvio Pellico i słynny Giacomo Casanova. Bywali Lord Byron, Goethe, Fryderyk August I, a także Charles Dickens czy Ernest Hemingway.

Bywała tu słynna Luisa Casati, która pewnego razu wybrała się do kawiarni ubierając na siebie wyłącznie okazałe futro, które następnie zdecydowała się zdjąć. Warto również podkreślić, że w chwili otwarcia Caffe Florian była jedynym lokalem do którego mogły wchodzić kobiety. To tłumaczy dlaczego pojawiali się tu słynni uwodziciele.

Siedząc w coraz piękniejszych wnętrzach Caffe Florian zobaczyć można było upadek republiki weneckiej 17 kwietnia 1797 roku. W 1814 roku zmarł drugi właściciel Caffe Florian. Lokal pozostał w rękach wdowy, a następnie jego syna Antonia. To we wnętrzach Caffe Florian rozmyślano jak odzyskać niepodległość. Gdy 17 marca 1848 roku w Wenecji wybuchło antyaustriackie powstanie wnętrza słynnej kawiarni służyły jako tymczasowy szpital dla bojowników o wolność.


Caffe Florian – wnętrza

Najstarsza wciąż działająca kawiarnia na świecie to nie tylko kawał historii Wenecji i samej kultury kawiarnianej ale również żywe dzieło sztuki. Początkowo niezbyt zdobiony lokal przez lata działania doczekał się naprawdę wyszukanych wnętrz. W 1858 roku przeprowadzono gruntowny remont pod kierunkiem Lodovico Cadorina.

Rozrastające się ponownie wnętrza zostały udekorowane portretami pędzla weneckiego malarza Giulio Carli, który uwiecznił na nich najwybitniejszych synów Wenecji. Zobaczymy tu m.in. portrety takich sław jak malarz Tycjan, podróżnik Marco Polo, doża Francesco Morosini czy Enrico Dandolo lub architekt Andrea Palladio. W 1920 roku kawiarnia została rozszerzona o kolejną salę Sala Liberty wykończoną w całości w stylu secesyjnym. Z czasem też kawiarnia stała się po prostu miejscem przyjaznym sztuce i wystawom.


Caffe Florian – menu, ceny i klimat

Większości turystów niezbyt interesuje historia kawiarni czy dzieła sztuki znajdujące się we wnętrzach. Interesuje Was pewnie jak jest w Caffe Florian w Wenecji i czy warto tu przyjść. Na samym wstępie należy podkreślić, że kawiarnia nie należy do najtańszych lokali na świecie ale za wysokimi cenami idzie wysoka jakość.

Caffe Florian to miejsce randez-vous całego świata. Przy jego stolikach rozlegają się wszystkie języki i gwary. Współczesna wieża Babel. Obok hindusa w zielonym turbanie skupionego i pełnego dostojestwa, wrzaskliwa amerykańska „girl”, wyczekująca niecierpliwie wieczoru by tańczyć do świtu na Lido. Obok anglika zastanawiającego się nad tem „jak widzieć Wenecję”, praktycznie i obszernie zalotna węgierka o śmiechu, pełnym radości życia – tak opisywał kawiarnię Nasz Przegląd z 27 października 1929 roku

Przez lata wiele się nie zmieniło. Wpadając na kawę lub popołudniową herbatkę do Caffe Florian możemy posłuchać muzyki na żywo. Od wielu już lat kawiarnia utrzymuje własną orkiestrę. Opłata 4 EUR. Panowie grają dość mało urozmaicony repertuar ale robią to z gracją i klasą. Zadbano o takie szczegóły jak siatki zabezpieczające nasze łakocie przed porwaniem przez mewy grasujące na pl. św. Marka. Obsługa stoi na naprawdę wysokim poziomie. Ciekawostką o Caffe Florian jest to, że tradycyjnie obsługa zmiany porannej ubrana jest inaczej, niż obsługa wieczorna.

W menu Caffe Florian w Wenecji znajdziemy tradycyjne kawy, ciastka, ciasteczka czy zestawy rano śniadaniowe, a wieczorem popołudniową herbatkę. Jakie są ceny? Za ciastka i ciasteczka płacimy w granicach 11,50 EUR za zestaw 6 ciasteczek, 12, 50 EUR za 5 różnych makaroników. Piętrowa kanapka z jajkiem i szynką za 11 EUR, 11,50 EUR za kanapkę z łososiem. Club Sandwich za 17,50 EUR, quiche po 16 EUR.

Najsłynniejszymi przekąskami w kawiarni są śniadania – 43 EUR za śniadanie casanowy i 32 EUR za śniadanie letnie. Południowa herbatka z dużym wyborem ciastek i herbatą za 35 EUR, z lampką szampana za 57 EUR.

Ile kosztuje kawa w Caffe Florian? Na szczęście ceny nie są tak wysokie jak mogłoby się wydawać. 6,50 EUR za espressso, podwójne za 10,50 EUR. Tyle samo za americano czy latte macchiato. Jednym z najsłynniejszych napojów w serwowanych w Caffe Florian jest Cioccolata Casanova za 13,50 EUR. Słynne są też ciasta w granicach 14 EUR.


Caffe Florian – podsumowanie

Caffe Florian jest najstarszą działającą kawiarnią we Włoszech i najstarszą nieprzerwanie działającą kawiarnią świata. Lokal jest jedną z najpiękniejszych kawiarni świata w zestawieniu serwisu Kawiarniany.pl. Czy warto tu przyjść? Jeśli liczycie każdy grosz i nie jesteście w stanie pozwolić sobie na wydanie 50 złotych za kawę to oczywiście nie, jeśli jednak chcecie poczuć prawdziwy klimat Wenecji to wizyta tu jest wręcz obowiązkowym punktem wycieczki. Doznania warte są ceny. Serwowana kawa stoi na naprawdę dobrym poziomie chociaż w naszej opinii cold brew mógłby być mniej mętny.

Caffe Florian przy pl. św. Marka czynna jest codziennie od godziny 9 do północy. W tym roku jeszcze nie ma problemów z miejscem ale w normalnym sezonie turystycznym możecie spodziewać się, że łatwo nie będzie.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz