Pensja minimalna w Grecji w 2024. Ile zarabia się w Grecji? - BelSole

Pensja minimalna w Grecji w 2024. Ile zarabia się w Grecji?

Ile zarabia się w Grecji? Ta kwestia może zainteresować wiele osób, które myślą o wakacyjnej pracy w tym popularnym turystycznym kraju. Kwestię tę rozstrzygniemy w naszym materiale. Dowiecie się z niego, jaka jest minimalna pensja w Grecji i ile wynosi średnie wynagrodzenie w Grecji. Zapraszamy do lektury.

Jakie jest minimalne wynagrodzenie w Grecji? 

Aby sprawdzić, ile zarabia się w Grecji, sprawdźmy najniższe ustawowe wynagrodzenie w tym kraju. Pensja minimalna w Grecji w 2024 roku wynosi 910 EUR brutto, co przekłada się na na około 778 EUR netto miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki, minimalne wynagrodzenie w Grecji wynosi około 3948 złotych brutto miesięcznie i około 3373 złotych miesięcznie na rękę. (Dla porównania w Polsce minimalna płaca to obecnie 4,242 złotych brutto. 

Rozważając to, jakie jest minimalne wynagrodzenie w Grecji, warto również pamiętać, że większość pracowników zatrudnionych w tym kraju otrzymuje dodatkowe wynagrodzenia z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy, co w praktyce przekłada się na 14 wypłat w skali roku. Uwzględniając dodatki świąteczne, minimalne wynagrodzenie w Grecji w skali całego roku wynosi około 12 740 EUR brutto, czyli 10 892 EUR netto. 

 

Średnie wynagrodzenie w Grecji w 2024 roku. Ile zarabia statystyczny Grek? 

Szukając odpowiedzi na pytanie, ile zarabia się w Grecji, warto pamiętać, że część mieszkańców tego kraju zarabia powyżej najniższego wynagrodzenia. Według danych z maja tego roku, średnie wynagrodzenie w Grecji wynosi 1381 EUR brutto, czyli około 5,987 złotych (dla porównania w Polsce w pierwszym kwartale było to ok. 7824 złotych).  Uwagę zwraca tu fakt, że różnica między średnim a minimalnym wynagrodzeniem w Grecji jest stosunkowo niewielka. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość Greków zarabia poniżej 1000 EUR miesięcznie, a zaledwie 30% pracowników z tego kraju może liczyć na zarobki rzędu 1000-2500 EUR miesięcznie. Tylko niewielki odsetek Greków otrzymuje wypłaty przekraczającą 2500 EUR miesięcznie. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz