Czy we Włoszech można pić alkohol w miejscach publicznych?

Czy we Włoszech można pić alkohol w miejscach publicznych?

Wielu polskich turystów nie wyobraża sobie wyjazdu na wakacje i odpoczynku bez spożywania napojów alkoholowych, często również spożywania go w miejscu publicznym na ulicy. Wiele osób planujących wyjazd do Włoch zastanawia się czy we Włoszech można pić w miejscach publicznych. Czy można pić alkohol na ulicy we Włoszech?

Czy można spożywać napoje alkoholowe w miejscach publicznych we Włoszech? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ nie ma ogólnokrajowego zakazu picia w miejscach publicznych.

We Włoszech nie istnieją ogólnokrajowe przepisy zakazujące picia alkoholu w miejscach publicznych, ale władze samorządów terytorialnych mogą wydawać przepisy (tzw. ordinanza sindacale), które zabraniają picia alkoholu w określonych miejscach w danym mieście lub o określonych godzinach.

Oznacza to, że decyzja o tym czy można pić alkohol na ulicy we Włoszech zależy od konkretnego miejsca i lokalnych przepisów.

Mimo że picie alkoholu w miejscach publicznych nie jest regulowana ogólnokrajowymi przepisami istnieją ogólnokrajowe przepisy dotyczące pijaństwa. Włoskie prawo karze ewidentną nietrzeźwość w miejscach publicznych. Zgodnie z artykułem 688. włoskiego kodeksu karnego, każdy, kto jawi się jako nietrzeźwy w miejscu publicznym, może być ukarany mandatem w wysokości od 51 do 309 euro. Kara może być zaostrzona dla osób, które popełniły powtórzone wykroczenia.

Chiunque, in un luogo pubblico o aperto al pubblico, è colto in stato di manifesta ubriachezza è punito con la sanzione amministrativa pecuniaria da euro 51 a euro 309. La pena è dell’arresto da tre a sei mesi se il fatto è commesso da chi ha già riportato una condanna per delitto non colposo contro la vita o la incolumità individuale – brzmi artykuł 688. włoskiego KK

Podsumowanie: czy we Włoszech można pić alkohol na ulicy? Choć we Włoszech nie ma ogólnokrajowego zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych to należy zawsze być świadomym lokalnych przepisów i respektować wydane regulacje, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci mandatów.

Przed wyjazdem do Włoch warto sprawdzić jakie przepisy obowiązują w danym mieście we Włoszech do którego jedziemy. W miastach typowo turystycznych samorządy bardzo często decydują się na wprowadzenie zakazu pijaństwa, a lokalna policja restrykcyjnie podchodzi do jego egzekwowania.

Polecamy również:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz