Pogoda w Finlandii i Laponii w zimie. Wybrać grudzień, styczeń czy może luty? - BelSole

Pogoda w Finlandii i Laponii w zimie. Wybrać grudzień, styczeń czy może luty?

Finlandia to jedno z najzimniejszych państw w Europie. Pogoda może być kapryśna i na pewno zagwarantuje nam śnieg na północy kraju. Jaka jest więc temperatura w Finlandii i Laponii w Zimie? Czy i ile pada tam śniegu lub deszczu? Zapraszamy do lektury.

W poniższym poście rozdzielimy Laponię od reszty Finlandii. Pogoda na północy jest zdecydowanie cięższa, śniegu jest więcej, a temperatury są niższe – nawet do -40 stopni poniżej zera.

Pogoda w Helsinkach w zimie

Pogoda w Laponii i Finlandii w grudniu

Temperatura w grudniu na południu Finlandii oscyluje w okolicach zera stopni. Największą szansę na śnieg mamy pod koniec miesiąca – im dalej na północ tym tego śniegu będzie więcej. Od Tampere na północ jest bardzo duża szansa na opady białego puchu.

Pogoda Grudzień Helsinki

Równie często na południu możecie natrafić na deszcz i mżawkę. Uważajcie na śliskie chodniki! Na szczęście w Finlandii jak w innych nordyckich krajach popularnym sposobem zabezpieczania chodników jest żwirek, który pomaga w przyczepności. Szansa na białe święta jest całkiem spora – może prócz dalekiego południa.

Pogoda Grudzień Finlandia

W Laponii za to cały miesiąc mamy duże szanse na białą wycieczkę. Śniegu jest pełno, a im bardziej na północ od Rovaniemi tym dzikie ośnieżone krajobrazy to całkiem normalny widok. Pamiętajcie tylko, że dzień trwa maksymalnie 3h 47min, a minimalnie 2h 15min. Dobrze planujcie wypady w dzicz, żeby nie zgubić się w nocy w lesie. 

Jest to kiepski miesiąc na szukanie zorzy polarnej na niebie – dużo chmur blokuje widoczność.

Pogoda w Laponii i Finlandii w styczniu

Pogoda Styczeń w Laponii

Średnia temperatura na południu to około -5 stopni celsjusza w styczniu. Szansa na opady śniegu jest większa, aniżeli w grudniu. Temperatura może spadać do 10 stopni poniżej zera.  Jest to mroźny miesiąc na zwiedzanie południa Finlandii. 

Pogoda Finlandia Styczeń

W Laponii w styczniu, podobnie jak w grudniu, cały miesiąc jest biało i mroźnie. Jednak uważajcie, temperatury mogą spadać poniżej 30 stopni poniżej zera. Ubierzcie się ciepło na cebulkę, dobierzcie dobre buty i skarpety. Dzień trwa od 3h do 6h. 

Pogoda w Laponii i Finlandii w lutym

Pogoda Luty Laponia

I znowu zimno, bardzo zimno. Temperatury trochę cieplejsze aniżeli w styczniu, jednak dalej mogą spadać mocno poniżej 20-30 stopni poniżej zera na północy. Jest to najlepszy miesiąc na polowanie na zorzę polarną.

Południe jest za to zdecydowanie bardziej cieplejsze. Na przykład w 2020 roku średnia temperatura pod koniec miesiąca wyniesie około 2-3 stopnie w Helsinkach. 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz