Riwiera Olimpijska atrakcje, co zobaczyć na Riwierze Olimpijskiej w Grecji? - BelSole

Riwiera Olimpijska atrakcje, co zobaczyć na Riwierze Olimpijskiej w Grecji?

Chociaż Riwiera Olimpijska to nie jest oficjalna nazwa geograficzna tego regionu to jeśli wybieracie się na greckie wakacje to mamy dla Was przewodnik! Zastanawiacie się teraz pewnie co zobaczyć na Riwierze Olimpijskiej i jakie atrakcje turystyczne Riwiera Olimpijska może Wam zaoferować. Przed Wami przewodnik i poradnik po najlepszych miejscach i najpiękniejszych plażach Riwiery Olimpijskiej. Zapraszamy na zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca.

 

Riwiera Olimpijska, co zobaczyć?

 

Riwiera Olimpijska co zobaczyc

Riwiera Olimpijska, zwana również Olimpiaki Paralia, to popularny obszar turystyczny w Grecji, położony na wybrzeżu Morza Egejskiego. Jest częścią regionu Pieria, znanego z pięknych plaż i zabytków starożytnej kultury greckiej. Olimpiaki Paralia jest popularna zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi dzięki piaszczystym plażom i łagodnemu wejściu do morza. Miejscowość oferuje wiele hoteli, restauracji i możliwość uprawiania różnych sportów wodnych. Wymienimy w tym artykule najważniejsze i najlepsze atrakcje Riwiery Olimpijskiej

Gdzie jest Riwiera Olimpijska?

Oto położenie Riwiery Olimpijskiej która to nie jest oficjalną nazwą geograficzną tego regionu. Obszarem tym określa się wybrzeże od Salonik do mniej więcej Platamon.

gdzie jest riwiera olimpijska
Położenie Riwiery Olimpijskiej

 

Zamek Platamonas / Platamon

 

Bizantyjski Zamek Platamon jest jednym z najważniejszych zabytków w regionie Pieria w Grecji. Został zbudowany w czasach bizantyjskich, około XI wieku. Zamek jest położony na wzgórzu, skąd roztacza się przepiękny widok na Morze Egejskie, a w jego pobliżu znajduje się popularny kurort Platamonas. Jest to popularna atrakcja turystyczna, gdzie zwiedzający mogą podziwiać wspaniałą architekturę obronną, a także piękne krajobrazy. Kiedyś na miejscu tego zamku stało miasteczko Heraklion.

Trzeba podejść około 10 – 20 min pod górę by móc wejść do zamku. Bilet do zamku Platamonas kosztuje 3 EUR. To idealne miejsce dla miłośników fotografii i pięknych widoków zatoki Termajskiej. Główna wieża nie jest dostępna dla zwiedzających.

 

Dolina Tempe (Wąwóz Tempi)

 

Wąwóz Tempi to jedne z najbardziej malowniczych i historycznie znaczących miejsc w Grecji. Znajduje się między górami Olimp i Ossa, a przez niego przepływa rzeka Pineios. Jest to miejsce o niezwykłym uroku naturalnym z bogatą florą i fauną, które przyciąga zarówno turystów, jak i miłośników przyrody.

Prowadzi tędy malownicza trasa trekkingowa na starej trasie kolejowej, wejdziecie tutaj od strony zespołu świątynnego Św. Paraskevi. Z ciekawostek, możemy Wam zdradzić, że woda z doliny Tempe odmładza.

 

Muzeum Archeologiczne w Salonikach

 

Muzeum Archeologiczne w Salonikach jest jednym z najważniejszych muzeów w Grecji i zawiera bogatą kolekcję artefaktów pochodzących z północnej Grecji.  Główne eksponaty obejmują znaleziska z ery prehistorycznej, a także z okresu klasycznego i hellenistycznego. Jednym z najcenniejszych elementów kolekcji jest złoty skarb z Aravissos oraz skarb z Petralony. Muzeum często organizuje wystawy tymczasowe i wydarzenia edukacyjne, stanowiąc ważny ośrodek promowania wiedzy o starożytnej kulturze greckiej.

Muzeum otwarte jest codziennie, prócz wtorków od 8:00 do 20:00 (w sezonie letnim) oraz 9:00 do 16:00(w sezonie zimowym), a bilet do Muzeum Archeologicznego w Salonikach kosztuje 8 EUR.

Za darmo do Muzeum Archeologicznego możecie wejść w pierwszą niedzielę każdego miesiąca od 1 listopada do 31 marca.

 

Muzeum grobów Królewskich w Aigai Vergina

 

Wergina to niewielka miejscowość w północnej Grecji, znana przede wszystkim z ważnej w skali światowej znaleziska archeologicznego – grobowców królewskich z czasów panowania dynastii Argeadów. Najważniejszym odkryciem było grobowiec, w którym prawdopodobnie pochowano Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego.  Wergina, będąca ważnym miejscem dla historii i archeologii, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Bilet do Muzeum grobów Królewskich kosztuje 15 EUR za bilet normalny i 8 EUR za bilet ulgowy.

Park czynny jest od 8:00 do 20:00 w sezonie oraz od 9:00 do 17:00 w sezonie niskim (poniedziałki, środy i niedziele).

 

Park Archeologiczny Dion

 

Dion jest starożytnym miastem położonym u podnóża góry Olimp w Grecji. W starożytności miejsce to było ważnym centrum kultu religijnego, przede wszystkim zeusowego. Obecnie w Dion znajduje się duży park archeologiczny, na terenie którego można obejrzeć pozostałości starożytnych budowli, takich jak teatr grecki, bazyliki, a także sanktuarium Zeusa, co czyni to miejsce atrakcyjnym punktem na mapie każdego miłośnika historii i archeologii. Dodatkowo możecie także zwiedzić muzeum w mieście.

Bilet do Parku Archeologicznego Dion kosztuje 8 EUR.

 

Park Narodowy Delta Axios

 

park narodowy delta axios

Park Narodowy Axios, również znany jako Delta Axios, to obszar ochrony przyrody w północnej Grecji, koło Salonik. Jest to jeden z najważniejszych miejsc dla ptaków w Europie, z wieloma rzadkimi i zagrożonymi gatunkami ptaków korzystającymi z tego obszaru jako miejsca lęgowego, a także stanowiącego kluczowy punkt na ich drodze migracyjnej. Park charakteryzuje się różnorodnością ekosystemów, obejmującą mokradła, lasy, rzeki i jeziora, co czyni go fascynującym miejscem dla miłośników natury.

Znajduje się tutaj wiele ścieżek trekkingowych, miejsc na spacery i odpoczynek. Możecie tutaj podjechać komunikacją miejską z Salonik (do Kalohori, linia 40), rowerem lub własnym samochodem na pobliskie parkingi. 

W Sezonie znajdziecie tutaj także flamingi!

 

Góra Olimp

 

Trekking w Parku narodowym Góry Olimp
Trekking w Parku narodowym Góry Olimp

Góra Olimp, położona w północnej Grecji, jest najwyższym szczytem tego kraju, osiągając wysokość 2917 metrów nad poziomem morza. W starożytnej mitologii greckiej, Olimp był domem dla dwunastu głównych bogów, pod przewodnictwem Zeusa. Dziś góra jest popularnym celem zarówno dla turystów, jak i dla wspinaczy, oferując różnorodne ścieżki do wędrówek. W 1938 roku Olimp został uznany za pierwszy park narodowy w Grecji, a teren wokół góry jest rezerwatem biosfery UNESCO. Znajduje się tam wiele różnych gatunków flory i fauny, niektóre z nich są endemiczne tylko dla tego regionu.

Możecie się tutaj oczywiście dostać na własną rękę samochodem lub ze zorganizowaną wycieczką. Dla przykładu wycieczka z Salonik (w pakiecie z Dion) kosztuje 250 PLN za osobę.

Pamiętajcie, by wziąć ze sobą odpowiednie obuwie i strój, pogoda na górze jest zdecydowanie odmienna od tej na dole. Oczywiście Góra Olimp to nie tylko szczyt ale i Park Narodowy wokół, gdzie jest pełno lżejszych i spokojniejszych ścieżek trekkingowych.

 

Plaże Riwiery Olimpijskiej

 

riwiera olimpijska plaże

Wybrzeże pomiędzy Salonikami a Platamon w Grecji jest pełne uroczych miejsc do odpoczynku i kąpieli. Usiane jest wręcz piaszczystymi plażami. Najpopularniejszymi są Korinos Paralia (obok Korinou), niedaleko znajdziecie plażę Kolimvisis. Na południe znajdziecie plaże Variko oraz Gritsa. Kolejnymi będą plaże przy mieście Plaka, Lptokаriа oraz plaża Skotina – chyba najpopularniejsza ze wszystkich plaż wymienionych powyżej.

Skotina to plaża piaszczysta z domieszką żwiru, ma ona też łagodne zejście z względnie małymi falami – dlatego nadaje się dla dzieci.

Większość tych plaż jest w pełni wyposażona i przygotowana podczas sezonu. Przy centrach miasteczek i parkingach dostępne są przebieralnie, prysznice i pełno beachbarów. Miłej zabawy na Riwierze Olimpijskiej!

 

Starożytne miasto Pella

 

Mapa Pella
Źródło: Oficjalna strona Pella

To jedno z popularniejszych miejsc związanych z historią tego miejsca, jakim jest starożytna Macedonia. Pella była stolicą tego regionu. Znajdziecie tutaj stanowisko archeologiczne z IV wieku p.n.e. Znajdziecie tutaj ogromną Agorę o wielkości 260 na 238 metrów oraz liczne świątynie i Sanktuaria. Niestety aktualnie stanowiska archeologiczne nie są dostępne do zwiedzania.  Jednak warto sprawdzić prywatne wycieczki do tego miejsca

 

Mapa atrakcji Riwiery Olimpijskiej

 

Riwiera Olimpijska atrakcje i plaże

 

 

  1. Zamek Platamonas
  2. Dolina Tempe / Wąwóz Termi
  3. Muzeum Archeologiczne w Salonikach
  4. Muzeum grobów Królewskich w Aigai Vergina
  5. Park archeologiczny Dion
  6. Park Narodowy Delta Axios
  7. Góra Olimp
  8. Plaże na Riwierze Olimpijskiej
  9. Domki rybackie w Axios
  10. Starożytne miasto Pella
AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz