San Marino – dokumenty. Czy potrzebny paszport czy dowód osobisty? - BelSole

San Marino – dokumenty. Czy potrzebny paszport czy dowód osobisty?

Wyjazd do Włoch od dawna przestał być egzotyką ale warto pamiętać, że jadąc do Włoch można łatwo zaliczyć jeszcze dwa dodatkowe państwa. Pierwszym jest Watykan, a drugim niewielkie San Marino. Jakich dokumentów potrzeba jadąc do San Marino? Czy do San Marino potrzebny jest paszport czy trzeba mieć dowód osobisty? Jeśli zastanawiacie się nad wyjazdem do San Marino i szukacie tych informacji to dobrze trafiliście!

San Marino znajduje się wysoko na liście 10 najmniejszych krajów świata. Mniejsze od San Marino są tylko cztery państwa na świecie! Niewiele osób podróżuje do San Marino dlatego też warto sprawdzić dokładnie jakich dokumentów tu potrzeba.

Na początek zastanówmy się czy San Marino jest w Unii Europejskiej. Nie, nie jest. Czy jest w gronie państw w Układzie z Schengen? Też nie! Nie jest również członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Czy to źle? Na szczęście nie! Mimo że wszystko wskazuje na to, że potrzeba tu paszportu i na granicy będą kontrole to tak nie jest.

Polacy jadący do San Marino mogą mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty. W praktyce nie ma też kontroli granicznych na granicy San Marino z Włochami. Jeśli wjechaliście do Włoch to wjeżdżacie do San Marino na tych samych zasadach.

Problemem jest jedynie sytuacja w której chcielibyście być dłużej w San Marino – pobyt powyżej 10 dni w San Marino trzeba zgłosić żandarmerii ale meldunkiem zajmują się zwykle hotele lub właściciele apartamentów, także nie ma obaw. Droga do państwa słynącego ze spuszczania łomotu naszym piłkarzom (L) stoi otworem z paszportem albo bez!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz