Jeśli jesteście w północno-zachodniej części Sycylii, interesujecie się choć odrobinę historią, macie ochotę zobaczyć coś naprawdę imponującego i możecie pozwolić sobie na jednodniową wycieczkę: jedźcie do Segesty. Ruin starożytnego miasta i zachowanych w niezwykłym stanie amfiteatru i świątyni. Zapewniamy, że warto! Oto przewodnik po zabytkach i atrakcjach Segesty.
Świątynia i Amfiteatr, które są głównym celem wycieczki położone są w Parku Archeologicznym Segesta. Parco Archeologico di Segesta to przepięknie położony kompleks ruin starożytnego miasta na zachodniej Sycylii. Znajduje się niedaleko Trapani oraz Palermo, dostać się do niego możemy samochodem, busem oraz zorganizowanymi wycieczkami. Było one zamieszkiwane przez rdzenny sycylijski lud Elymów. Innym z miast, które zamieszkiwali Elymowie było Erice, opisane przez nas wcześniej. W 307 p.n.e zniszczone zostało przez wojska z Syrakuz, następnie w 241 p.n.e zdobyte przez Rzym. Ostatecznie jego historia zakończyła się po zburzeniu przez Kartagińczyków.
Mury obronne i wykopaliska
Ze świątyni do Amfiteatru, który stanowi drugą największą atrakcję, można dostać się na dwa sposoby. Jest możliwość dotarcia autobusem, który za niewielką opłatą (1,50 euro w obie strony, ale warto pytać w kasach o aktualność tej informacji) dowiezie nas na miejsce. To świetna opcja dla osób starszych lub osób z małymi dziećmi. Autobus odjeżdża co pół godziny. Wszystkim innym serdecznie polecamy sposób drugi: spacer. Odległość pomiędzy świątynią, a Amfiteatrem może początkowo wydawać się duża, ale dzięki temu, że na trasie czeka na nas moc atrakcji, droga mija szybko i przyjemnie. Dotarcie na miejsce zajmuje około 40 minut, w zależności od naszej kondycji i tego, czy dokładnie zwiedzamy to, co czeka na nas po drodze. W trakcie spaceru możemy zobaczyć wiele wykopalisk, pozostałości murów obronnych, starożytnych cmentarzy, zabudowań. Możemy zobaczyć m. in. La Porta di Valle, dawną bramę do miasta Segesty.
W Amfiteatrze organizowane są do dzisiaj przedstawienia w ramach Dionisiache Calatafimi Segesta Festival. Na stronie Calatafimi Festival znajdziecie aktualny program wydarzeń. Być może uda Wam się w tym czasie odwiedzić Segestę i zobaczyć coś wyjątkowego.
Tempio di Segesta
Nieukończona Wielka Świątynia, która wznosi się na wzgórzu pochodzi prawdopodobnie z roku 430 p.n.e. Jest przykładem budowli na planie doryckiego perypterosu, co oznacza, że otacza ją pojedyncza kolumnada (6 kolumn na krótszym boku x 14 kolumn na dłuższym). Ma wymiary 23,25 x 57,50 m – oznacza to, że jest naprawdę dużą budowlą. Jesteśmy przekonani, że choćbyście widzieli wiele jej zdjęć przed wycieczką, na miejscu i tak będziecie zaskoczeni tym, jak potężna jest to budowla.
Jak dojechać do Segesty?
Do Parku Archeologicznego Segesta dojedziemy samochodem jadąc autostradą A29 w kierunku Trapani, jeśli jedziemy z Palermo. Jeśli jedziemy z Trapani, musimy kierować się do Palermo jadąc tą samą autostradą. Będąc na miejscu mamy możliwość zaparkowania na płatnym parkingu. Bilet parkingowy obejmuje również dojazd z parkingu do kompleksu autobusem, który odjeżdża co kilkanaście minut.
Do Segesty możemy dostać się również komunikacją zbiorową. Dojeżdżają tam autobusy z Trapani i Palermo. Bilety nie są drogie, ale osoby z chorobą lokomocyjną powinny przygotować się na to, że droga jest pełna zakrętów, dolin i górek, a kierowcy autobusów nieszczególnie starają się jechać powoli i ostrożnie.
Godziny otwarcia Parco Archeologico di Segesta
Godziny są uzależnione od okresu, w którym wybieramy się na zwiedzanie. Od 1 stycznia do 28 lutego obiekt otwarty jest od 09.00 do 17.00. Od 1 marca do 30 marca od 09.00 do 18.30. Od 31 marca do 30 września możemy zwiedzać najdłużej, bo w godzinach od 9.00 do 19.30. Od 1 do 26 października Segestę możemy odwiedzić pomiędzy 9.00 a 18.30, a od 27 października do końca roku od 9.00 do 17.00.
Ceny biletów
Bilet wstępu kosztuje 6 euro dla osób od 26 lat. Młodzież od 18 do 25 lat zapłaci za wejście 3 euro. Osoby do 18 roku życia wchodzą bezpłatnie.
Niedaleko kas biletowych znajduje się sklep, w którym możemy zakupić pamiątki, ale także zjeść jakąś drobną przekąskę (kawałek pizzy, arancini, czy kawałek ciasta).
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |