Starożytne Erice, atrakcje i zwiedzanie perły zachodniej Sycylii - BelSole

Starożytne Erice, atrakcje i zwiedzanie perły zachodniej Sycylii

Zachodnia Sycylia ma wiele do zaoferowania turystom. Pisaliśmy już o Palermo czy Trapani, czas przedstawić Wam Erice. To miejsce, które koniecznie musicie zobaczyć! Co zobaczyć w Erice? Jak dojechać i się tam dostać? Zapraszamy do lektury!

Nazwa miasteczka wywodzi się od Eryksa, syna Posejdona i Afrodyty, który władał ludem Elymów na wyspie. W czasach starożytnych miasteczko było znane jako właśnie jako Eryks. Elymowie założyli na górze Eryks osadę w V wieku p.n.e. , więc historia miejscowości sięga naprawdę zamierzchłych czasów.

Współcześnie Erice stanowi niebywałą atrakcję dla odwiedzających, którzy tłumnie do niej przyjeżdżają. Nie ma się co dziwić, miejscowość jest unikalna, a panorama, którą możemy z niej obserwować, jest piękna.

Erice znajduje się 751 metrów nad poziomem morza, a zamieszkuje je niespełna 28 tysięcy mieszkańców.

Jak dostać się do Erice?

Już sama droga do Erice jest atrakcją turystyczną dla wielu osób. Dostaniemy się tam m.in. z pomocą Funierice Service. To kolejka linowa, która startuje u podnóża góry i zawozi nas prosto do miasteczka. Podczas przejazdu możemy podziwiać obłędne widoki, choć jeśli ktoś ma lęk wysokości raczej powinien zamknąć oczy. O podróży kolejką do Erice pisaliśmy więcej w poście o Funicolare, tam znajdziecie też ceny biletów.

Do Erice możecie również dostać się samochodem, jeśli nie boicie się jeździć po wąskich serpentynach stromo wznoszących się ku górze. Jest to świetna opcja dla tych, którzy nie lubią kolejek liniowych.

Porta Trapani

Porta Trapani Erice

To obecnie główna brama prowadząca na stare miasto Erice. Świetny punkt do rozpoczęcia spaceru po miasteczku. Było to historyczne wejście do miasta. Choć dziś nie ma już tak wielkiego, strategicznego znaczenia jak kiedyś, a do miasta prowadzą też alternatywne trasy warto zobaczyć Porta Trapani, by już na wejściu do miasta poczuć, że jest się w miejscu z długą historią.

Duomo di Erice

Duomo Erice

Najważniejszy kościół katolicki w Erice, a także ciekawe, pod względem historycznym, miejsce. Prezentuje styl gotycki i neogotycki. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1314, a zakończyła dopiero w 1865. Z prawej strony fasady Duomo znajduje się czworokątna dzwonnica, na którą można wejść. Wejście nie jest bardzo wymagające (dzwonnica ma ok. 28 metrów, do pokonania jest 110 stopni), więc serdecznie polecamy. Z góry można podziwiać okolicę: widać stamtąd m.in. Góry Monte Cofano, półwysep San Vito Lo Capo, Trapani, Marsalę, Egady.

Borgo Storico Erice

Erice Centrum zwiedzanie

Starożytna wioska Erice. Miejsce pełne naprawdę wąskich uliczek i zakamarków! Warto pospacerować i poczuć się choć przez chwilę jak mieszkaniec miasta sprzed setek lub nawet tysięcy lat. Bardzo klimatyczne miejsce! Gdybyśmy zrobili się głodni, z pewnością znajdziemy tu jakąś knajpkę z pysznym i lokalnym jedzeniem. Idąc ulicą Vittorio Emanuele, musicie wstąpić do Pasticceria Maria Grammatico na tutejszy specjał jakim są ciepłe babeczki „Genovese”. Cukiernia znajduje się pod Via Vittorio Emanuele 14. 

Castello di Venere – zamek Wenus

Zamek Wenus

Zamek normański z XII wieku zawieszony na południowo-wschodnim brzegu Erice. Wbrew pozorom, niewiele jest zamków, które wręcz wiszą nad przepaścią – warto go zatem zobaczyć, będąc na miejscu, bo robi niemałe wrażenie.

Giardini del Balio

Erice Ogród

Park – ogród. Świetne miejsce, żeby odetchnąć i poczuć przestrzeń po spacerze wśród, wręcz klaustrofobicznych momentami, ulic Erice. Widoki, które tu ujrzycie, będą z pewnością niezapomniane. To niesamowite miejsce zarówno na odpoczynek, jak i na sesję zdjęciową. Piękne i zachwycające.

Widok z Erice

Erice choć niewielkie, jest miasteczkiem, które robi oszałamiające wrażenie. Fakt, że pozornie nie ma w nim za dużo do roboty może sprawiać, że niektórzy mogą się zawahać: czy warto wybierać się do Erice? Zdecydowanie! To miejsce pełne ducha starych czasów. Czuć to w każdej uliczce, w każdym zaułku. Przyjemnie jest się tutaj zgubić. Może się to okazać prostsze, niż się nam wydaje, bo wśród kamienic często nie ma zasięgu. Jeśli lepiej czujecie się z mapą, warto pobrać ją wcześniej lub zaopatrzyć się w tradycyjny, papierowy plan miasta.
Wyprawa do Erice z pewnością pozostanie niezapomniana, a widok z góry na otaczające górę miasta pozostanie w pamięci na długo.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz