Wielkanoc 2024, kiedy jest? W jakie dni? Daty - BelSole

Wielkanoc 2024, kiedy jest? W jakie dni? Daty

Nadchodzący rok 2024 jak zawsze wypełniony jest świętami kościelnymi i państwowymi, co z perspektywy pracownika wiąże się również z dodatkowymi dniami wolnymi. I chociaż większość z nich ma swoje stałe daty, inne mają lotne i zmieniające się terminy. Wiele osób zadaje sobie następujące pytanie – kiedy jest Wielkanoc 2024? W jakie dni możemy liczyć na celebrowanie tego święta? Dowiecie się tego z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury. 

Kiedy jest Wielkanoc 2024? 

Zanim sprecyzujemy kwestię tego, kiedy wypada Wielkanoc 2024, przybliżmy więcej informacji na tego święta. Wielkanoc jest najważniejszym świętem obchodzonym przez chrześcijan i upamiętnia śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jak zaznaczyliśmy we wstępie tego materiału, jest to święto ruchome i nie ma swojej stałej daty – wypada ono między 22 marca a 25 kwietnia. 

Zatem, w jakie dni jest Wielkanoc 2024? Wielkanoc upamiętniająca zmartwychwstanie Chrystusa w 2024 roku przypada na niedzielę 31 marca, a dzień później 1 kwietnia, obchodzony jest Poniedziałek Wielkanocny. W naszym kraju dzień ten jest obchodzony również Śmigus Dyngus. Łatwo więc zauważyć, że tego dnia mamy swego rodzaju kumulację specyficznych zwyczajów – tego dnia obchodzony jest również prima aprilis. Tego dnia można więc spodziewać się zarówno dowcipów, jak i oblania wodą. A że dzisiaj jeszcze nie ma prima aprilis, my mówimy ze śmiertelną powagą! 

Skoro już wiesz kiedy jest Wielkanoc 2024, na pewno zastanawiasz się nad jeszcze jedną kwestią. Mianowicie, w jakie dni jest wolne z okazji Wielkanocy? Zgodnie z polskim kodeksem pracy, dniami wolnymi od pracy są Niedziela oraz Poniedziałek Wielkanocny. Z okazji tego święta pracownicy otrzymują zatem jeden dodatkowy dzień wolny, czyli poniedziałek. Na nieco dłuższy odpoczynek mogą liczyć uczniowie, którzy dostają dodatkowy dzień wolny – Wielki Piątek przypadający w tym roku 28 marca. 

Teraz już wiesz, kiedy jest Wielkanoc 2024. Mamy nadzieję, że te informacje rozjaśnią Ci kwestie związane z tegorocznym kalendarzem. 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz