7 powodów by lecieć do Rzymu w zimie. Grudzień, styczeń czy luty 2024 na wycieczkę? - BelSole

7 powodów by lecieć do Rzymu w zimie. Grudzień, styczeń czy luty 2024 na wycieczkę?

Rzym i Watykan powinny być najpopularniejszą destynacją świąteczną we Włoszech, zima nadaje temu miejscu niesamowity klimat. Nie jest to tak ciepłe miejsce jak Lizbona, Barcelona czy Porto, nadrabia jednak wszystkim innym. Jaka jest więc temperatura, pogoda w Rzymie w listopadzie, grudniu styczniu i lutym? Czy zima jest tam mroźna? Zapraszamy do lektury.

Klimatyczne Święta Bożego Narodzenia

swieta w rzymie
Ozdoby świąteczne na ulicach Rzymu.

Nie ma chyba lepszego miejsca we Włoszech na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia. Spacerując po ulicach ozdobionych iluminacjami i dekoracjami możemy podziwiać wyjątkowe wystroje kawiarni i restauracji. Jarmark Piazza Navona oraz najpopularniejsze miejsca przyciągają magią. Na każdym kroku dostrzec możemy strojnie ubrane choinki i piękne szopki bożonarodzeniowe. Szopki są we Włoszech bardzo popularne, spotkacie je przed wieloma kościołami (oraz wewnątrz nich) i w ważnych punktach miasta. Również wizyta w Watykanie przed Bożym Narodzeniem to dobry pomysł. Watykan to idealne miejsce na zwiedzanie w tym okresie, na Placu św. Piotra bez trudu odczujemy tutaj podniosłą i świąteczną atmosferę. Możemy również wybrać się na Pasterkę celebrowaną przez Papieża!

Mniejsza ilość turystów

fontanna di trevi
Fontanna Di Trevi bez turystów obok?

Mniejsza ilość ludzi na ulicach ułatwia poruszanie się oraz korzystanie z dobrodziejstw miasta. Zrobienie sobie zdjęcia z Fontanną Di Trevi w sezonie letnim może przyprawiać o ból głowy, natomiast w zimie może nam się nawet udać zrobić selfie bez nikogo obok. Dodatkowo, poruszanie się autem po mieście zawsze stanowi problem, zdecydowanie mniejszy kiedy przyjeżdżamy w styczniu – ruch samochodowy także się zmniejsza. Zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć miejsce do zaparkowania w pobliżu hotelu lub atrakcji, które chcemy zobaczyć.

Niższe ceny

zakupy w rzymie

Na czym możemy zaoszczędzić w sezonie zimowym w Rzymie? W zasadzie na wszystkim. Loty w okresie od listopada do lutego potrafią być tańsze przez dłuższy okres czasu. W związku z tym podróży w zimowym czasie nie musimy planować z aż takim wyprzedzeniem, jak w lecie. Wyjątek stanowi tu czas Bożego Narodzenia i jego bliska okolica, wtedy ceny mogą być naprawdę wysokie. Jeśli marzycie o Świętach w Rzymie, warto pomyśleć o tym już w wakacje! Hotele wchodzą w okres pozasezonowy, w którym ceny są niższe. Mamy też sporą szansę na to, że hotele i hostele będą mogły zaoferować nam większe lub lepiej wyposażone pokoje. Często poza sezonem udaje się zamieszkać np. w pokoju z balkonem, bez dopłaty, która w lecie byłaby konieczna. Do tego wszystkiego dochodzą wyprzedaże i niższe ceny w sklepach – może to dobry czas na zakupy?

Więcej czasu w mieście, mniej w kolejkach

kolejki w rzymie

Rzym kojarzy się z potężnymi kolejkami do największych atrakcji i zabytków. Do Koloseum dziennie potrafi wejść ponad 20 000 ludzi. W czasie zimowym, w styczniu czy lutym – są one zdecydowanie mniejsze. Wtedy zaoszczędzimy najwięcej czasu, wielogodzinne czekanie może zmniejszyć się kilkukrotnie. Pamiętajcie by starać się też odwiedzać najważniejsze atrakcje w środku tygodnia i rezerwować bilety lub wejściówki na daną godzinę wcześniej (w wielu miejscach możemy to zrobić przez internet, jeszcze przed urlopem).

Świąteczna kuchnia i przysmaki

Babka Panettone to słynne włoskie danie świąteczne.

Nikt nie może zaprzeczyć temu, że przedświąteczny okres jest magiczny i wyjątkowy. Tę wyjątkowość można również odczuć na talerzu w tym czasie. W Rzymie w okolicach Bożego Narodzenia możemy spróbować wielu lokalnych smakołyków, charakterystycznych właśnie dla tego czasu. Jedną z potraw, którą spotkacie w czasie Świąt, jest smażony węgorz. Jest w tym mieście bardzo popularny, bez trudu znajdziecie go w wielu restauracjach! Kolejnym przysmakiem, którego warto posmakować jest Panetonne – to tradycyjne ciasto, które choć pochodzi z Lombardii, jest popularne również w Rzymie. Z łatwością kupicie je w cukierniach, piekarniach, a nawet marketach (nie polecamy!). To ciasto pachnące pomarańczami i orzechami, więc zdecydowanie kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Na kiermaszach świątecznych znajdziecie też mnóstwo miejscowych przysmaków, których warto spróbować. Każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś pysznego!

Sporty zimowe

Jeśli lecicie do Rzymu, może to okazja żeby wziąć ze sobą narty lub deskę? Niecałe 2 godziny drogi z Rzymu znajdują się działające wyciągi narciarskie. Campocatino mieści się trochę ponad 100km od Rzymu. To doskonała forma aktywnego wypoczynku po całym dniu jedzenia pizzy i innych przysmaków. Okolice Rzymu oferują także trasy biegowe do nart oraz możliwość wypożyczenia skuterów śnieżnych.

Wyższa temperatura i lepsza pogoda

Pomimo bliskości gór i śniegu, temperatura w Rzymie w okresie zimowym jest jednak wyższa aniżeli w Polsce. Jak to wygląda w danych miesiącach?

Rzym w Listopadzie 2024

rzym w listopadzie

Temperatury na accuweather w listopadzie oscylują od 14 d0 20 stopni, z paroma dniami deszczowymi w ciągu miesiąca. Polecamy jednak mieć ze sobą parasol i kurtkę, noce potrafią być chłodne

Rzym w Grudniu 2024

rzym w grudniu

Grudzień to zdecydowanie więcej deszczu oraz niższe temperatury. Jednak dalej oscylujące w okolicach, średnio 10 stopni na plusie. W nocy możemy nawet spodziewać się przymrozków. Koniecznie weźcie też parasol na wypadek deszczu!

Rzym w Styczniu 2025

rzym w listopadzie

Styczeń będzie jeszcze chłodniejszy. Początek miesiąca to temperatury w okolicach 5 stopni. Jednak im dalej, tym styczeń będzie cieplejszy, nawet do 16 stopni. Noce mogą być mroźne!

Rzym w Lutym 2025

Luty będzie najcieplejszym miesiącem z wymienionych. Noce nadal są bardzo zimne, więc miejcie ze sobą kurtkę. W marcu powoli zaczyna się już sezon i tym sposobem spokojne miesiące w Rzymie się kończą…

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz