Czy to dzik czy to świnia? Słynna fontanna Del Porcellino z Florencji i jej ciekawa historia - BelSole

Czy to dzik czy to świnia? Słynna fontanna Del Porcellino z Florencji i jej ciekawa historia

Jedno z najbardziej znanych miejsc we Florencji to słynna fontanna Il Porcellino, czyli rzeźba przedstawiająca siedzącego dzika z otwartym pyszczkiem przy Mercato Nuovo. Wykonana z brązu ma w sobie wiele tajemnic. Jak więc znaleźć dzika z Florencji? Gdzie się znajduje? i jaka jest jego historia? Zapraszamy do czytania.

Jest jedną z ciekawszych atrakcji Florencji. Porcellino po włosku to inaczej świnka – Fontanna ze Świnką. Rzeźba dzika została wykonana przez Pietro Tacca w 1633 roku. Jego marmurowy pierwowzór znajduje się w muzeum Uffizich we Florencji. Pierwowzór został wykonany w Rzymie ponad 100 lat wcześniej. Aktualna rzeźba jest tylko kopią wykonaną w 1998 roku, oryginał znajduje się w Museo Stefano Bardini w Palazzo Mozzi. O fontannie pisał już Hans Christian Andersen:

W mieście Florencja, niedaleko Piazza del Granduca, biegnie mała ulica o nazwie Porta Rosa. Na tej ulicy, naprzeciwko rynku, na którym sprzedawane są warzywa, stoi świnia wykonana z mosiądzu. Jasny kolor został zmieniony z wiekiem na ciemnozielony. Czysta, świeża woda wylewa się z pyska, który świeci jakby został wypolerowany. Tak rzeczywiście jest, ponieważ setki biednych ludzi i dzieci chwytają go w swoje ręce, gdy kładą swoje usta blisko pyska zwierzęcia by napić się wody.

Gdzie jest rzeźba dzika?

Uważajcie bo jest ona łatwa do ominięcia – idą od Piazza della Republica w kierunku Ponte Vecchio, stoi ona tyłem do trasy. Umieszczona jest zaraz za arkadami przy Mercato Nuovo po prawej stronie.  Uważajcie na Cyganki stojące obok fontanny łapiące pieniądze, które nie wpadną do zbiornika z wodą… Więcej o imigrantach we Włoszech już pisaliśmy.

dzik florencja
Tłum i cyganki obok Il Porcellino we Florencji.

Historia i ciekawostki

  • Historia powstania związana jest z dzikiem kalidońskim z mitologii greckiej, którego Artemida wysłała na ziemię. Wyrządzał on ogromne szkody na terenach króla Kalidonu.
  • Legendy głoszą, iż kiedy potrzesz pyszczek zwierzęcia powrócisz znów do Florencji.
  • A jeśli włożysz monetę do pyszczka i spadnie ona do fontanny – oznacza to, że będziesz mieć szczęście.
swinka florencja
Wrzucenie monety z pyszczka do zbiornika pomaga w szczęściu…
  • Dzik występował w wielu filmach – m.in. Hannibalu czy Harrym Potterze.
  • Na świecie znajduje się parę kopii Il Porcellino – np. w Enghien w Belgii, dwa w Monachium, Sydney czy tez Waterloo.
il porcellino sydney
Kopia dzika w Sydney.

To klimatyczna i ciekawa atrakcja w samym centrum Florencji – polecamy podejść do niej będąc niedaleko Ponte Vecchio.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz