9 najpiękniejszych azulejo w Porto. Gdzie zobaczyć portugalskie kafelki?

9 najlepszych azulejo w Porto. Gdzie zobaczyć słynne portugalskie kafelki?

Tradycyjne portugalskie płytki azulejos są jednym z symboli kraju. W Porto podziwiać można wiele przepięknych przykładów wykorzystania ceramicznych płytek jako zdobienia ścian zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz zabytkowych gmachów czy kamienic. Gdzie w Porto zobaczyć można najładniejsze azulejos? Oto nasza lista ciekawych miejsc dla fanów tradycyjnej portugalskiej ceramiki, które warto zobaczyć w Porto.

Dworzec Sao Bento

Jednym z najsłynniejszych miejsc w których w Porto podziwiać można azulejos jest stacja kolejowa Porto Sao Bento. Całe wnętrze budynku oddanego do użytku w 1916 roku wypełnione jest przepięknymi mozaikami przedstawiającymi historię kraju. Autorem ceramicznej mozaiki wypełniającej wnętrze dworca jest Jorge Colaco. W sumie ściany udekorowane są aż 20 tysiącami malowanych kafelek układanych w latach 1905-1916. Powierzchnia mozaiki to ponad 550 metrów kwadratowych. Zobaczyć można tu sceny z bitwy pod Valdeves, a także przedstawiające spotkanie Egasa Moniza z Alfonsem VII Imperatorem czy wjazd króla Jana I Dobrego do Porto.

Kościół Klasztoru Karmelitów Igreja do Carmo

Na ścianie jednego z najpiękniejszych kościołów w Porto również zobaczyć można okazały wzór wykonany z azulejo. XVIII-wieczna barokowo-rokokowa konstrukcja zdobiona jest układanką z 1910 roku przygotowaną przez Silvestre Silvestri i Carlosa Branco. Motywem przewodnim azulejo na ścianie kościoła jest założenie zakonu Karmelitów. Wzór wykonano w zakładach Senhor do Além and Torrinha w Vila Nova de Gaia.

Katedra w Porto (Se Catedral)

We wnętrzu słynnej katedry w Porto mozaiki nie zobaczymy ale pod krużgankami i na tarasie w katedrze w Porto zobaczyć podziwiać jedne z najpiękniejszych biało-niebieskich kafelek w Porto. Mozaika inspirowana jest treścią jednej z ksiąg Starego Testamentu – Pieśni nad pieśniami, przedstawia też sceny z Metamorfoz Owidiusza oraz z życia Najświętszej Maryi Panny.

Kościół Igreja da Misericórdia

Azulejos w kościele Igreja da Misericórdia w Porto nie są tak popularne jak większość tu wymienionych z prostego powodu – znajdują się wewnątrz budowli. Poza godzinami mszy wejście do obiektu wymaga zakupu biletu do położonego obok muzeum Museu da Misericordia. W środku mozaika, której najstarsze części datowane są na 1628 rok. Niestety większość pierwotnych kafelków została zniszczona. Nowsze ułożone w 1866 roku.

Kaplica Dusz Capela das Almas

Kaplica Dusz w Porto znana również jako Kaplica św. Katarzyny datowana jest na końcówkę XVIII wieku. Budynek znany jest z witrażu projektu Amandio Silvy oraz przede wszystkim z powodu przepięknej mozaiki zdobiącej elewację. Mozaika zdobiąca ściany kaplicy pochodzi z czasów 20-lecia międzywojennego. Budynek zdobi 15 947 płytek zajmujących w sumie powierzchnię około 360 metrów kwadratowych. Wzór z płytek azulejo przedstawia sceny z życia św. Franciszka z Asyżu i św. Katarzyny.

Kościół św. Ildefonsa Igreja de Santo Ildefonso

Fasada XVIII-wiecznego kościoła św. Ildefonsa przy Rua de Santo Ildefonso 11, którego konstrukcję zakończono w 1739 roku jest kolejnym przepięknym przykładem tradycyjnego zdobnictwa. Fasada wyłożona jest około 11 tysiącami płytek azulejo autorstwa Jorge’a Calaco z 1932 roku. Na kafelkach widoczne są sceny z życia św. Ildefonsa oraz sceny z motywami ewangelicznymi.

Domy wzdłuż Cais da Ribeira

Spacer wzdłuż rzeki lub wypad do którejś z knajpek znajdujących się przy Cais de Ribeira to jedna z nietypowych atrakcji, które polecamy w Porto. Idąc brzegiem rzeki Duero warto popatrzeć nie tylko na słynny Most Ludwika I ale również zwrócić uwagę na fasady domów zwrócone w kierunku rzeki. Każda ze zdobionych kamienic wzdłuż drugiego poziomu promenady to prawdziwe dzieło kafelkowej sztuki.

Sklep spożywczy a Perola do Bolhao

A Perola do Bolhao to tradycyjny sklep spożywczy z bogatym wyborem lokalnych produktów, które warto przywieźć z Porto. W ofercie wino, sery czy napoje. Placówka handlowa działa w tym miejscu nieprzerwanie od 1917 roku i jest jednym z bardziej charakterystycznych punków w mieście. Sklep jest unikatowy nie tylko przez swoją bogatą historię ale również za sprawą secesyjnej witryny zdobionej malunkiem na ceramicznych kaflach. Kobiety trzymające w dłoniach krzaczki herbaciane i drzewko kawowe są dobrym przykładem na to, że tradycyjne zdobienia pojawiają się nie tylko na obiektach sakralnych czy gmachach instytucji publicznych.

Rua de Ribeira Negra

Pora na nieco nowszy przykład tradycyjnej mozaiki. Na murku wzdłuż ulicy Rua de Ribeira Negra zobaczyć można długą na ponad 40 metrów i wysoką na 5 mozaikę z 1987 roku. Autorem dzieła jest artysta Julio Resende zmarły w 2011 roku. Motywem przewodnim układanki jest tematyka związana z dzielnicą Ribeira w Porto.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz