Most Ludwika I w Porto. Słynny Ponte Dom Luis I - historia, wymiary

Most Ludwika I w Porto. Słynny Ponte Dom Luis I – historia i ciekawostki

Gdyby zapytać o jeden konkretny symbol Porto w Portugalii to byłby nim most Ponte Dom Luis 1 czyli Most Ludwika I. Konstrukcja spinająca dwa brzegi rzeki Douro łączy miasto Vila Nova de Gaia słynne z produkcji wina Porto z historyczną dzielnicą Ribeira w której w 1394 roku przyszedł na świat Henryk Żeglarz. Most w Porto przez lata stał się konstrukcją wręcz symboliczną. Jaka jest wysokość słynnego Ponte Dom Luis I, ile kosztuje zwiedzanie Mostu Ludwika w Porto? Kiedy powstał? O tym oraz o innych ciekawostkach związanych ze słynną konstrukcją w naszynm artykule.

Most Ludwika I w Porto – historia

Słynny most w Porto - Most Ludwika I

Historia słynnego mostu w Porto związana jest w pewnym stopniu z osobą wybitnego projektanta Gustave’a Eiffla, który już wcześniej odpowiadał za projekt mostu kolejowego Maria Pia w Porto. W 1879 roku Eiffelowi zlecono projekt konstrukcji drogowej. Początkowo most miał być zwykłym jednopoziomowym mostem ale rozwój miasta sprawił, że plan porzucono na rzecz budowli dwukondygnacyjnej.

Zorganizowano nowy konkurs na projekt mostu, który zastąpiłby istniejącą wcześniej przeprawę. Pracą którą wybrano do realizacji był projekt zgłoszony architekta Theophile’a Seyriga będącego notabene uczniem Eiffela. Prace nad konstrukcją mostu rozpoczęto w 1881 roku i już po 5 latach – 31 października 1886 roku otwarto górną przeprawę, a dolną ukończono w 1888 roku.

Komunikacja miejska w Porto

Z mostem związana jest legenda jakoby miał zostać nazwany darem dla króla Ludwika I i w związku z jego nieobecnością na otwarciu nazwę miano zmienić ale to tylko legenda nie mająca zbyt dużego potwierdzenia w faktach.

Most który udało się przygotować w Porto był ówcześnie największą tego typu konstrukcją na świecie. Przeprawa o łącznej długości 385 metrów i 25 centymetrów (górny poziom) i 172 metrów (poziom dolny) jest wysoka na 44,6 metra. Most podświetlono oświetleniem gazowym i początkowo za jego użytkowanie pobierano opłaty. W 1905 roku na przeprawie zamontowano również tory. W 1944 roku zrezygnowano z pobierania opłat. Przejazd mostem stał się darmowy i taki pozostaje do dziś.

Most Ludwika I w Porto – obecnie. Zwiedzanie

Słynny most w Porto - Most Ludwika I

Przeprawa w historyczny sercu Porto jest dziś jedną z największych atrakcji turystycznych w Porto, jednym z największych symboli miasta, a nawet całej Portugalii. 27 czerwca 2003 roku górny poziom słynnego mostu został zamknięty dla ruchu samochodowego i rozpoczęto włączanie go w skład infrastruktury w Porto. Modyfikacje zakończono 18 września 2005 roku. Od tego czasu górny poziom mostu Ludwika I stał się jeszcze większą atrakcją turystyczną.

Liczne rzesze turystów przemierzają górną część przeprawy wykonując selfie na malowniczym tle. Z mostu podziwiać można przepiękny widok na Porto i Vila Nova de Gaia. Atrakcją jest też przejazd przez most komunikacją publiczną. Zwiedzanie mostu i przejście po nim możliwe jest przez całą dobę i nie trzeba do tego żadnych pozwoleń czy kupowania biletów. W okolice mostu warto przyjść również wieczorem gdy konstrukcja jest podświetlona w naprawdę piękny sposób.

Atrakcją jest nie tylko górna część mostu ale również dolny, otwarty dla ruchu samochodowego, poziom. Przy odrobinie szczęścia podziwiać można tu wyczyny śmiałków, którzy wykonują pokazy skoków z dolnego pozomu mostu do rzeki Douro. Jeśli akurat ich nie spotkacie to skoki zobaczyć możecie na załączonym powyżej filmie wideo.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz