Hiszpania przez wiele wieków uznawana była za jeden z najbardziej katolickich krajów. Dziś młodzi Hiszpanie wolą wyjechać na wakacje niż świętować Wielkanoc. W małych miasteczkach jednak wciąż żywe są wielowiekowe tradycje. Jak obchodzi się Wielkanoc w Hiszpanii? Co się je podczas Wielkanocy?
Wielkanoc to święto ruchome, w 2021 roku wypada na początku marca. Wielki piątek będzie tym razem 2 kwietnia a Wielkanoc 4 kwietnia. Hiszpanie obchodzą Wielkanoc w te same dni jak Polacy czy Włosi, dni wolne jednak się trochę różnią od tych u nas.
Wolne dni
Czy Święta wielkanocne są wolne?
Jeśli jedziecie do Hiszpanii na czas świąt, pamiętajcie, że w całym kraju dniem wolnym od pracy jest Wielki Piątek. Natomiast w zależności od prowincji, wolny może być również albo poniedziałek, albo czwartek. Na przykład w Katalonii dodatkowym dniem świątecznym jest Poniedziałek Wielkanocny, natomiast na Wyspach Kanaryjskich, w Andaluzji oraz w Madrycie jest to Wielki Czwartek.
Celebracja Wielkiego Tygodnia
Jak Hiszpanie spędzają Wielkanoc?
W Hiszpanii obchody Wielkanocy zaczynają się już od Niedzieli Palmowej. Najbardziej spektakularne są procesje odbywające się praktycznie przez cały Wielki Tydzień z kulminacją w Wielki Piątek. Pochody organizują różne bractwa, z których każde ma swojego patrona. Ich powstanie datuje się na XIII wiek. Obecnie na terenie Hiszpanii jest ok. 60 zarejestrowanych kongregacji. Jak wyglądają procesje? Członkowie bractwa ubrani w historyczne stroje niosą wielkie platformy z figurami Matki Boskiej, Jezusa albo świętych. Towarzyszą im pokutnicy, nazywani capirotes. Tradycja pokutników wywodzi się z czasów inkwizycji, kiedy to grzesznicy musieli ubierać szaty pokutne, a na głowy zakładać ogromne szpiczaste kaptury.
Krwawe samobiczowanie
Co Hiszpanie robią na Wielkanoc? W niektórych rejonach Hiszpanii w procesjach, odbywających się w Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek, uczestniczą pokutnicy, nazywani picaos. Mężczyźni są ubrani na biało, idą bez butów, a do nóg mają przyczepione łańcuchy. Pokutnicy biczują swoje plecy, do czasu aż skóra stanie się fioletowe, wtedy chętni mogą ukuwać ich za pomocą wtopionych w pszczeli wosk kawałków szkła. Ponoć wraz z upuszczoną krwią wypływa całe zło z człowieka.
Wielkanocne pączki
Hiszpańskie mini-pączki
Pamiętacie churrosy? My jemy pączki w tłusty czwartek, a Hiszpanie w trakcie Wielkanocy. Ichniejsze pączki, nazywają się buñuelos i przypominają nasze mini pączusie, tyle że wypełnione są nie dżemem a kremem waniliowym. Innym przysmakiem, który spotkacie w każdej kawiarni to torrija. Pod tą nazwą kryją się kromki czerstwego chleba, namoczone w mleku, z jajkiem i cukrem, oraz obsmażone na głębokim tłuszczu. Ci, co lubią ekstremalne słodycze, mogą polać torrija miodem, polewą czekoladową, posypać cukrem z cynamonem – albo w wersji wytrawnej polać winem.
Wielkanocne podróże
Kolejki i tłum
Wielkanoc w Hiszpanii to okazja do odwiedzenia rodziny albo do poznania swojego kraju. Dlatego, jeśli zamierzacie odwiedzić Hiszpanię w tym czasie, musicie liczyć się z przewijającym się tłumem oraz ogromnymi kolejkami do różnych muzeów, oraz zabytków.
Zobacz także:
- Pasqua, 7 ciekawostek o Wielkanocy we Włoszech.
- Święta Wielkanocne w Grecji? Jak wyglądają? 5 ciekawych tradycji
- Dni wolne i święta w Hiszpanii w 2021 roku
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |