Nic tak nie psuje nastroju, jak bzyczenie komarów. I nic bardziej nie wkurza jak swędzące miejsca po ukąszeniu. Tak te owady potrafią uprzykrzyć urlop. Przed wyjazdem warto wiedzieć, co nas czeka na miejscu i jak się zabezpieczyć. Sprawdzamy dla Was, czy w Bułgarii są komary?
Skąd się biorą komary i dlaczego gryzą?
Na początek warto poznać komara nieco bliżej. Komary są ważną częścią ekosystemu. Stanowią pożywienie dla pająków, płazów oraz wielu gatunków ryb. Owady te zazwyczaj żywią się nektarem kwiatów. Za jednym wyjątkiem. Aby się rozmnażać, potrzebują naszej krwi. Właściwie to tylko komarzyce jej potrzebują. Bez protein w niej zawartych, po prostu nie złożą jaj.
Czy w Bułgarii są komary?
Najlepszym środowiskiem dla komarów jest stojąca woda, a najlepiej błotko. Owady nie lubią silnego wiatru i klimatyzowanych pomieszczeń. A wybrzeże Bułgarii obfituje w kanały i jeziora, więc można się ich tam spodziewać. Dobra wiadomość jest taka, że większość właścicieli hoteli robi opryski przeciw tym owadom. Zatem na ich terenie nie powinno ich być. Niemniej jednak warto wiedzieć jak się przed nimi ochronić.
Komary w Bułgarii — jak się uchronić przed ukąszeniami?
Sposobów jest kilka. Pierwszy specjalny elektrofumigator na komary. Urządzenie wkładacie do kontaktu, a wytworzony prąd podgrzewa zawarty w nim płyn odstraszający owady. Powstające opary skutecznie Was przed nimi zabezpieczą. Możecie też kupić krążki, nasączone płynem, które pali się jak kadzidełko. Jednak ich zapach nie jest najprzyjemniejszy.
Sposób numer dwa to wysmarowanie się środkami przeciw komarom. Dostępne są 3 rodzaje preparatów: na bazie Deet, ikarydyny oraz IR3535. Pamiętajcie NIE WOLNO mieszkać preparatów z DEET i ikarydyną – ponieważ powstaje wtedy silnie toksyczny związek.
Trzecią metodą jest zastosowanie na skórę albo ubranie naturalnych olejków eterycznych. Skuteczne są m.in. olejek lawendowy, drzewa herbacianego, cytrynowy, eukaliptusowy, goździków oraz miętowy.
Czwarty sposób to rozwieszenie nad łóżkiem moskitiery. Wtedy w nicy na pewno nic Was nie pokąsi.
Zobacz także:
- Top 10: Co kupić w Bułgarii? Co przywieźć? Pamiątki i zakupy w Bułgarii
- Czy Bułgaria jest droga? Ceny w Bułgarii w 2021
- Top 7: Najpiękniejsze plaże w Bułgarii! Najlepsze lazurowe morze!
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |