Arsenał w Wenecji - największy zakład produkcyjny ery przedindustrialnej - BelSole

Arsenał w Wenecji – największy zakład produkcyjny ery przedindustrialnej

Wenecja pełna jest atrakcji, które musi zobaczyć każdy turysta ale są i miejsca mniej uczęszczane. Jedną z nietypowych atrakcji jest Arsenał w Wenecji po włosku znany jako Arsenale di Venezia. Jeśli szukacie miejsca na stałe związanego z historią Wenecji i będącego symbolem potęgi Republiki Weneckiej to warto zboczyć z utartych szlaków i zobaczyć również arsenał.


Arsenał w Wenecji – historia

Arsenał w Wenecji to kompleks stoczniowy w którym powstawała flota handlowa i obronna republiki. Start budowy stoczni w Wenecji datuje się na 1104 roku za rządów Ordelafo Faliero! Budowa została ukończona dopiero w 1449 roku, chociaż kompleks arsenału wielokrotnie przebudowywano.

Wenecki arsenał rozbudowywano etapami. W przedindustrialnych czasach stoczniowy kompleks w którym produkowano statki i broń był największym zakładem produkcyjnym na świecie. Zatrudnienie znajdowało tu nawet do 16 tysięcy robotników. Z elementów produkowanych na terenie kompleksu robotnicy byli w stanie zmontować statek w czasie… jednego dnia. Flota Wenecji w 1450 roku składała się z 3 tysięcy statków handlowych.

Kompleks Arsenału w Wenecji ma około 45-46 hektarów. O wielkości tego miejsca niech świadczy to, że to obszar około 15% całej Wenecji. Na potrzeby republiki i budowy floty Wenecja miała swoje lasy w Montello.

Niestety kompleks nie jest dostępny do zwiedzania dla postronnych turystów bowiem teren wciąż pozostaje w dyspozycji państwa. Zwiedzanie arsenału w Wenecji możliwe jest tylko w czasie wyjątkowych wydarzeń organizowanych na jego terenie ale nic nie stoi na przeszkodzie by z zewnątrz pooglądać symbol potęgi Republiki Weneckiej.

Jeśli zwiedzacie Wenecję to przejście w okolice arsenału będzie dobrym pomysłem nie tylko z powodu tego jak ważnym miejscem w historii kraju były stocznie ale również ze względów czysto praktycznych. Zdecydowanie mniej tu turystów, a ceny są niższe niż w najpopularniejszych miejscach.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz